• سه شنبه ٢٢ خرداد ١٤٠٣-١٥:١٤
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٩٠٢٦
در صحن شورا صورت گرفت: 14-243

تأیید بندهای تکلیفی سازمان مشاور فنی و مهندسی برای سال‌های مالی 1401 و 1402

گزارش عملکرد مالی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران برای سال‌های مالی 1401 و 1402 در جریان دویست و چهل و سومین جلسه رسمی شورا بررسی و بندهای تکلیفی این سازمان به تأیید اعضای شورا رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، گزارش حسابرس رسمی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص حسابرسی «سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، برای سال مالی1400 و 1401» در دویست و چهل و سومین جلسه رسمی شورا مورد بررسی قرار گرفت. 
بر اساس گزارش حسابرس شورا، وضعیت مالی سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران در تاریخ ۲۹ اسفند ۱۴۰۰ و عملکرد مالی و جریان‌های نقدی آن برای سال مالی منتهی به تاریخ مزبور از تمام جنبه‌های با اهمیت طبق استانداردهای حسابداری به نحو مطلوب بوده است. 
به همین ترتیب عملکرد نقدی و صورت‌های مالی این سازمان در گزارش حسابرس رسمی شورا برای سال مالی ۱۴۰۱ شامل صورت وضعیت مالی و تغییرات در وضعیت مالی و نیز تغییرات در ارزش خالص و جریان‌های نقدی، به نحو منصفانه بود.
 
در ادامه احمد صادقی، عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورا، در خصوص بندهای تکلیفی این سازمان برای سال مالی ۱۴۰۰ اظهار داشت: بر اساس اساسنامه، این سازمان موظف به تعیین تکلیف نهایی و قطعی وضعیت مالی است، همچنین این سازمان باید در خصوص زیان انباشته بیش از سرمایه جهت رفع انحلال شرکت اقدام کند. 
وی با تأکید بر اینکه این شرکت مشمول مفاد ۱۴۱ قانون تجارت بوده که باید هرچه سریعتر مسائل مربوط به این موضوع نیز حل شود، ادامه داد: سازمان موظف به رعایت اساسنامه و نیز رعایت دستورالعمل اجرایی بودجه مصوب است. این سازمان مکلف به رعایت قانون ارتقاء سلامت اداری و مقابله با فساد در خصوص بارگذاری و درج تمامی قوانین و مقررات در پایگاه اطلاعات قراردادها و نیز ملزم به پیگیری پرونده حقوقی در مراجع قضایی است.
عضو کمیسیون برنامه و بودجه در خصوص بندهای تکلیفی این سازمان برای سال مالی ۱۴۰۱ نیز موارد مشابه را بیان کرد.
 
اقراریان: مغایرت میانگین کارکنان برای هر دو سال 1401 و 1402 در گزارش حسابرس قابل قبول نیست
در جریان بررسی گزارش حسابرس مهدی اقراریان، رئیس کمیته نظارت شورا در قالب تذکری بیان کرد: در گزارش ۱۴۰۰ میانگین کارکنان رسمی ۱۸۱ نفر اعلام شده و این در حالی است که در گزارش مربوط به سال ۱۴۰۱ این عدد به ۱۹۲ نفر رسیده است، مغایرت‌هایی که قابل قبول نبوده و باید مورد توجه واقع شده و پیگیری شود. 
 
ناصر امانی نیز در ادامه نسبت به عملکرد این سازمان فراتر از سقف بودجه تذکر داده و خواستار توضیح در این خصوص شد.
 
خیرخواه: اطلاعات تمامی معاملات در سامانه شفافیت شهرداری بارگذاری شده است 
در ادامه روند بررسی گزارش، محمد صادق خیرخواه، مدیرعامل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، در پاسخ به نکات مطرح شده توضیح داد: در حوزه مالیات، سازمان موظف به تعیین تکلیف نهایی و قطعی وضعیت مالیاتی است که در ایم خصوص اقدامات بزرگی انجام شده و ما به واسطه ارتباطی که با مجموعه سازمان مالیات کشور داشته‌ایم، فرآیند اخذ مفاصا حساب در سال‌های ،۸۵ ۸۸ ، ۸۹ و ۹۰ را انجام داده و مالیات تکلیفی سال ۸۷, ۸۸ و ۸۹ را به مبلغ شش و نیم میلیارد تومان به نتیجه رساندیم، همچنین برای سال ۱۴۰۲ مبلغ ۳ میلیارد و هفتصد میلیون تومان از بدهی‌های سنواتی مالیات سازمان را کاهش داده‌ایم.
وی در ادامه در خصوص زیان انباشته این سازمان گفت: طی سال‌های گذشته با ضرایب بسیار مناسبی به عنوان سود بالاسری خدماتی که به سازمان‌ها و مناطق ارائه می‌کردیم، سود خوبی در پی داشت اما از سال ۱۴۰۰ بر اساس مصوبه شورا مجاز به اخذ سود بیش از ۳ درصد نبودیم که با توجه به هزینه بسیار بالایی که خدمات ژئوتیک، مقاومت مصالح و غیره داشته است، دچار زیان انباشته شده‌ایم، از سال ۱۴۰۱ به بعد بر اساس مصوبه شورا مبنی بر اینکه تمامی مناطق، سازمان‌ها و شرکت‌ها مجاب به استفاده از خدمات مشاور فنی هستند، تراز مالی  به واسطه افزایش و حجم خدمات در سال ۱۴۰۲ افزایش یافته و ضمن جبران کسورات پیش آمده، در این سال به سود خوبی دست یافتیم.
خیرخواه در خصوص مفاد اساسنامه تغییر اعضای مدیریتی و نحوه  تشکیل جلسات را علت ایجاد ناهماهنگی‌ها در این زمینه عنوان کرده که بر اساس اظهارات وی در سال ۱۴۰۱ و ۱۴۰۲ مرتفع شده است. 
مدیرعامل سازمان مشاور فنی و مهندسی شهر تهران، درباره رعایت دستورالعمل اجرایی نیز خاطرنشان کرد: ما در معاونت فنی افزایش بودجه بالایی داشتیم که بر اساس افزایش تعداد پروژه‌ها بود، این تعدد پروژه میزان بودجه را نیز تحت الشعاع قرار داد.
وی در ارتباط با موضوع سلامت اداری و مقابله با فساد هم گفت: به محض ابلاغ این دستور، سازمان مشاوره فنی اطلاعات تمامی معاملات متوسط و عمده خود را در سامانه شفافیت شهرداری بارگذاری کرده که قابل مشاهده است. 
خیرخواه در پایان در خصوص پیگیری پرونده حقوقی نیز توضیح داد: در این زمینه تنها یک پرونده وجود دارد که پیگیر حل آن هستیم و اجازه نخواهیم داد حق شهرداری تهران در ستاد اجرایی تضییع شود.
گفتنی است بندهای تکلیفی سازمان فوق برای سال‌های مالی ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ با اکثریت آرای اعضا مصوب شد.
 
کد خبر: 14-243

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: