• سه شنبه ٢٤ بهمن ١٤٠٢-١٠:٤٢
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٨٤٤٣
نجفی در نطق پیش از دستور:2-215

مشارکت، نشانه وحدت است / زنان نقش مهمی در انقلاب اسلامی و پس از آن داشتند

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران، ضمن تقدیر از حضور پرشکوه مرد در راهپیمایی روز 22 بهمن و سایر عرصه های سیاسی کشور، مشارکت را نشانه وحدت مردمی دانست و بر نقش تأثیرگذار زنان در تمامی مراحل انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و عرصه های مختلف سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی کشور تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، سوده نجفی، عضو هیئت رئیسه شورا در دویست و پانزدهمین جلسه شورا در نطق پیش از دستور با تبریک ولادت امام حسین (ع) اظهار داشت: انقلاب اسلامی به رهبری حضرت امام خمینی (ره) یک نقطه عطفی در تاریخ ایران بود که ابعاد منطقه ای و جهانی یافت و حتی بسیاری از کشورهای مسلمان و آزادی خواه را تحت تأثیر خود قرار داد و ثمرات و دستاوردهای قابل توجه ای در عرصه های مختلف سیاسی، فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، علمی و ورزشی توسط زنان و مردان به ارمغان آورد.
وی ادامه داد: انقلاب اسلامی از همان روزهای نخستین تولد خود، کانون توجهات بود و دشمنان آن به ویژه کشورهای غربی که با استقلال و آزادیِ جمهوری اسلامی دشمنی داشتند؛ تلاش کردند این ایستادگی و حرکت ایران در برابر دخالت سایر کشورها را متوقف کنند و در این راه از هیچ تلاش و کوشش و توطئه ای دست برنداشتند و از هر ابزاری برای رسیدن به اهداف شوم خود استفاده کردند. گاه با ترور تعدادی از شخصیت های شاخص و ممتاز علمی، سیاسی و فرهنگی ایران، گاه با تحریم و ایجاد شرایط سخت اقتصادی، گاه با جنگ و به شهادت رساندن بسیاری از جوانان برومند کشور و گاه با جنگ نرم علیه باورها، اعتقادات و فرهنگ این مرز و بوم. اما ملت ایران با وجود سختی های فراوانی که در این راه متحمل شدند با بصیرت و تکیه بر آموزه های دینی بر آرمان های خود استوار بودند و ماندند. 
نجفی افزود: حضور احاد مردم در راهپیمایی جشن چهل و پنجمین سالروز پیروزی جمهوری اسلامی در روز یکشنبه 22 بهمن توسط ملت شریف ایران در اقصی نقاط کشور جلوه ای از انسجام ملی و امید بود که برگ زرین دیگری در تاریخ پرافتخار ایران اسلامی رقم زد.
رئیس کمیته سلامت شورای اسلامی شهر تهران گفت: انقلاب اسلامی ایران به پشتوانه حمایت مردم و تکیه بر توانمندی های خود افتخارات و دستاوردهایی داشته است که هر کدام در ابعاد مختلف نیازمند تبیین از سوی دست اندرکاران می باشد و همان طور که رهبر معظم انقلاب اسلامی بر ضرورت جهاد تبیین اشاره و تأکید فرمودند: «جهاد تبیین یک فریضه است. «جهاد تبیین» یک فریضه‌ قطعی و یک فریضه‌ فوری است و هر کسی که می تواند باید اقدام کند.» در همین راستا لازم می دانم به عنوان یک زن اشاره کوتاه و مختصری به این دستاوردهای در حوزه زنان داشته باشم.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران ادامه داد: سهم زنان در تحولات صورت گرفته به عنوان نیمی از جامعه و مسئول تربیت نیم دیگری از جامعه، بر هیچ‌کس پوشیده نیست. انقلاب اسلامی با درک این موضوع و با توجه به نقش غیرقابل انکار زنان در فعالیت های سیاسی و اجتماعی ایام منتهی به پیروزی انقلاب اسلامی که منجر به شهادت و دستگیری تعدادی از زنان شد؛ با شکل گیری انقلاب و تغییراتی که در کشور صورت گرفت تحولی اساسی و شگرف در وضعیت زنان جامعه ایران پدید آورد. این موضوع حاصل نگاه انقلاب اسلامی به جایگاه و منزلت زنان بود که توانست دامنه مشارکت آنان را در جامعه گسترش دهد.
نجفی خاطر نشان کرد: میزان باسوادی زنان در ۴۰ سال اخیر با رشد بیش از 4 برابری همراه بوده است؛ به طوری که میانگین نرخ باسوادی زنان قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ۵۳ درصد و اکنون این میزان به 95 درصد رسیده است.  تنها دو سال پیش از پیروزی انقلاب اسلامی، فقط ۶ درصد از فارغ‌التحصیلان دانشگاهی را زنان تشکیل می‌دادند که این آمار اکنون به بیش از 50 درصد رسیده است. تعداد پزشکان زن قبل از انقلاب اسلامی ۳ هزار و ۵۰۰ نفر بود که در سال ۱۳۹۵ به حدود ۶۰ هزار نفر رسیده است. آمار پزشکان متخصص زن نیز از حدود 600 نفر قبل از انقلاب با افزایش ۵۰ برابری به ۳۰ هزار نفر در حال حاضر رسیده است.
وی ادامه داد: در حوزه ورزش زنان نیز آمارها حاکی از افزایش حوزه های فعال در این زمینه و رشد حضور و مشارکت زنان در رشته های مختلف ورزشی پس از پیروزی انقلاب اسلامی است. تعداد حضور زنان در ورزش های قهرمانی از ۷7 هزار نفر در دهه اول انقلاب، به یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر تا دهه چهارم انقلاب رسیده است. زنان ایرانی در ۹۷ کرسی بین المللی در فدراسیون های ورزشی جهان فعالیت داشته اند.
نجفی افزود: در حوزه اشتغال و کارآفرینی، ۴۲۰۰ صندوق اعتبارات خرد زنان روستایی با تخصیص ۱۲۰۰ میلیارد ریال اعتبار دولتی فعالیت کرده است. همچنین ۲۳۹۰ زن به عنوان عضو هیات مدیره شرکت‌های دانش بنیان فعالیت می کنند.
عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران گفت: در حوزه فرهنگ و هنر بیش از 900 زن فیلم ساز در عرصه سینما فعالیت دارند که ۱۱۴ جایزه ملی و ۱۲۸ جایزه بین المللی توسط فیلمسازان زن در جشنواره های مطرح کسب شده و زنان در ۴۵ جشنواره مطرح بین المللی به عنوان رییس هیات داوران حضور داشته‌اند.
وی ادامه داد: در عرصه قدرت و تصمیم گیری 25 درصد از مدیران دولتی کشور در همه سطوح عالی، میانی و پایه مدیریت اجرایی، فعالیت حدود 1200 زن قاضی در کشور، رشد ۲۲۷ درصدی زنان داوطلب نمایندگی مجلس در دوره یازدهم، کسب ۱۱۱ کرسی مجلس شورای اسلامی توسط زنان در ۱۱ دوره، ارتقاء میزان مشارکت زنان در مجلس به ۵۹ درصد و حضور ۵ برابری زنان نماینده مجلس شورای اسلامی از دور اول از دستاوردهای زنان پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.
سوده نجفی گفت: این موارد تنها بخشی از این موفقیت به لحاظ آماری می باشد. قطعا زنان شایستگی بیشتری دارند و باید ضمن توجه به انتقادات آنان نسبت به برخی از موانع و مشکلات زمینه مشارکت آنها در همه عرصه ها فراهم شود.
وی با اشاره به انتخابات اظهار داشت: یکی از موضوعات مهم این روزهای کشور مسئله انتخابات 11 اسفند است. اهمیت این انتخابات آنجا مشخص می شود که دشمنان از ماه ها قبل در تلاش هستند تا این انتخابات را بی اهمیت جلو دهند و به مردم القا کنند که رای شما تاثیر ندارد. سئوالی که باید از مروجین عدم شرکت در انتخابات پرسید این است که اگر رای مردم اهمیتی ندارد چرا برای رای ندادن آنها تمام تلاش خود را به کار بستید و با استفاده از ابزارها و امکانات گوناگون خود در این زمینه فعالیت می کنید؟
نجفی گفت: انتخابات یکی از بارزترین عرصه مردم سالاری و حق اساسی مردم در مشارکت سیاسی است و بر همین اساس انتخابات یک فرضیه برای دخالت در سرنوشت خود می باشد که اگر مشارکت در هر انتخاباتی افزایش یابد؛ وحدت ملی را نشان می دهد که منجرب قدرت ملی و پیشرفت در زمینه های مختلف می شود.
رهبر معظم انقلاب اسلامی چهار مؤلفه مهم انتخابات اخیر را مشارکت قوی، رقابت واقعی، سلامت به معنای حقیقی کلمه و امنیت انتخابات نامیدند و باید همه در این راستا تلاش کنیم.
وی افزود: یکی از گروه های مهم در هر انتخاباتی بانوان هستند که با توجه به دربرگیری آنها در جامعه نقش قابل توجه ای در افزایش مشارکت در انتخابات دارند و نباید این ظرفیت مهم غیر قابل انکار در انتخابات فراموش شود.
این عضو شورای اسلامی شهر تهران تأکید کرد: از سوی دیگر این حق جامعه زنان است که نمایندگانی در عرصه تصمیم گیری و سیاستگذاری و وضع قوانین داشته باشند تا دغدغه های آنها را مدنظر قرار گیرد. لذا این انتظار از گروه های سیاسی و احزاب وجود دارد که در بین افراد مورد حمایت خود توجه لازم را به بانوان داشته باشند. 
نجفی در پایان یادآور شد: همان طور که رهبر معظم انقلاب در دیداری که امسال و سال گذشته با بانوان به مناسبت ولادت حضرت زهرا(س) داشتند؛ به صراحت بر حضور بانوان در عرصه‌های اجتماعی و سیاسی اشاره و تأکید کردند که «در جایی مانند وزارت یا نمایندگی مجلس اگر بانوی مجرب و کارآمد بهتر و شایسته‌تری وجود دارد؛ از نظر اسلام هیچ محدودیتی برای تصدی او وجود ندارد.» ان شاءالله ملت ایران در انتخابات 11 اسفند نیز همچون گذشته مشارکت قابل قبولی داشته باشند و با انتخاب افراد اصلح زمینه تشکیل یک مجلس قوی و انقلابی را فراهم کنند.
 
کد خبر: 2-215

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: