• دوشنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠٢-١٤:٥٠
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٦٥٥٨
سروری در نشست خبری:

به دنبال تصویب مدیریت یکپارچه شهری هستیم/ راهکار اساسی رفع مشکلات کشور شفافیت است

نایب رییس شورای شهر تهران در خصوص اثرات همزیستی شوراها با دولت و دستگاه های اجرایی در لایه های تصمیم سازی در کشور گفت: مردم باید مدیریت شیشه ای را ببینند از این رو یکی از راهکارهای اساسی برای رفع مشکلات کشور راه اندازی سامانه های شفافیت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای شهر تهران؛ پرویز سروری در نشست خبری خود با بیان اینکه نظام شورایی کشور حلقه اتصال بین مردم و حاکمیت است، اظهار کرد: مهمترین تجلی نظام در نظام شورایی است که از سطح روستا، بخش، شهر، استان و شورای عالی استانها مسئولیت نمایندگی مردم کشور را به عهده گرفته است.
رئیس شورای عالی استانها با تأکید بر اینکه در اصل هفتم قانون اساسی، شوراها به عنوان یکی از ارکان در امور کشور معرفی شده است، یادآور شد: ما فاصله جدی با این مطالبه و حق قانونی مردم داریم؛ لذا اگر هر حرکتی در جهت تصمیم گیری و تصمیم سازی شوراها شکل بگیرد مداخله مردم در امور پررنگ تر خواهد شد.
وی با بیان اینکه این مجموعه ۱۲۶ هزار نفری از مردم رأی گرفته اند، خاطرنشان کرد: نظام شورایی جلوه تشریفاتی به خود گرفته بود و در حوزه مسئولیت های قانونی ورود جدی نداشت و ما در این دو سال تلاش کردیم شورای عالی استانها را به سطح قابل قبولی از مطالبات قانونی برسانیم.
سروری ادامه داد: ما در طول این دو سال سه جلسه با رئیس جمهور داشتیم و همچنین جلساتی را با معاون اول رئیس جمهور، رئیس مجلس و تعدادی از وزرا داشتیم و اصل کلی ما در این جلسات نیز این بود که هیچ جلسه تشریفاتی و تبلیغاتی برگزار نشود و برای ما اثرگذاری جلسات در استیفای قانونی اهمیت داشت که در همین راستا هشت دستور صریح از سوی رئیس جمهور در مسیر فعالیت های شوراها صادر شد.
وی با بیان اینکه با تصویب برنامه توسعه در هیئت دولت دورنمای بسیار مناسبی را در مدیریت شهری کشور خواهیم داشت، گفت: باید آیین نامه ای در خصوص نحوه ارسال بودجه به مجلس تعیین می شد و نقطه نظرات شورای عالی استانها در قانون از مواردی بود که باید به اجرا می رسید.
رئیس شورای عالی استانها با بیان اینکه ما نمی توانیم با این ظرفیت های ساختاری به اهداف خود دست پیدا کنیم، یادآور شد: در جلسه با سازمان امور استخدامی در خصوص ساختار نظام شورایی کشور به تفاهم رسیدیم تا یک نظام طولی در این مسیر شکل بگیرد و پیوستگی بین مجموعه ها ایجاد شود.
سروری با اشاره به جلسات شورای عالی استانها با وزیر راه و شهرسازی، خاطرنشان کرد: وزیر راه پذیرفت که نماینده ای از شورای عالی استانها در شورای عالی معماری و شهرسازی حضور داشته باشد که قبل از این چنین چیزی وجود نداشت.
وی تأکید کرد: متأسفانه ما شورایی هستیم که تقریبا مستأجریم و از شورای روستا تا شهرها همه مستأجر هستند؛ لذا وزیر راه و شهرسازی این موضوع را ابلاغ کرد که زمین هایی در بخش ها و شهرهای مختلف برای شوراها در نظر گرفته شود.
رئیس شورای عالی استانها با بیان اینکه وقتی قانون اساسی می گوید شوراها از ارکان کشور هستند، قابل تأسف است که ما نماینده ای در شورای برنامه ریزی نداشته باشیم، گفت: با ابلاغ رئیس جمهور، امروز اعضای شورای عالی استانها در شورای برنامه ریزی شرکت می کنند.
وی با اشاره به تصویب قانون درآمدهای پایدار به دنبال برقراری تعاملات با دولت، تصریح کرد: جلسات ما تشریفاتی نبوده و معتقدیم که نباید تبلیغات کنیم و تنها بگوییم شورای عالی استانها وجود دارد.
سروری با بیان اینکه عجله مجلس و دولت برای تصویب قانون مدیریت یکپارچه شهری بیشتر است، یادآور شد: ما نیز باید توان یابی کنیم؛ چراکه کلید حل مسئله تشکیل کمیته های توان‌یاب و رفع دغدغه های دولت برای واگذاری اختیارات به شوراها است که با تشکیل این کمیته های مشترک بین شوراها و دولت به نتیجه خواهد رسید، خوشبختانه طرحی را تهیه کردیم که به صحن مجلس رسیده اما به کمیسیون بازگرداندیم تا طرح نهایی و سپس ارائه شود.
وی تأکید کرد: فعلاً ما شورای شهرداری ها هستیم و این زیبنده نظام شورایی کشور نیست؛ با تصویب این قانون است که شوراها، شورای شهر خواهند شد.
رئیس شورای عالی استانها با اشاره به مشکلات مسکن آتش نشانان در کشور، یادآور شد: ظرفیت حل این مشکل در اختیار شورای عالی استانها نیست اما در تهران اقدامات خوبی انجام شده و ما سهمی را که در تعاملات با دستگاه های مختلف داریم، تقبل کردیم و برای ۴۰۰ هزار واحد تفاهم نامه منعقد کردیم که ۴۰ هزار واحد نهایی شده است.
وی همچنین تصریح کرد: ما به دنبال این هستیم تا برای جلوگیری از شتاب زدگی، نقطه نظرات شهرداری ها را دریافت کنیم که همانطور که گفتیم شهرداری تهران اقدامات خوبی انجام داده اما باید نظر شهرهای مختلف لحاظ شود و بتوانیم نگاه موثق تری به آتش نشانان داشته باشیم.
سروری با بیان اینکه ما در شهرها و روستاها با مشکل حریم روبه رو هستیم، گفت: روستاها معتقدند که باید حریم داشته باشند و برای آنها موضوع اساسی به شمار می رود و از طرفی حوزه تنفسی شهرها نیز حریم است که در همین مسیر اختلاف جدی بین شهرها و روستاها به ویژه مراکز بزرگ وجود دارد که ما اعلام کردیم که باید بررسی جدی صورت بگیرد و در تهران نیز بررسی کارگروهی انجام شود و پیشنهادات ارائه شود.
رئیس شورای عالی استانها تأکید کرد: در حال جمع آوری نقطه نظرات هستیم تا موضوع را در شورای عالی استانها به نتیجه برسانیم.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به مجادله بین اعضای شورای شهر، خاطرنشان کرد: نگاه به شوراها با نگاه به دستگاه های دولتی متفاوت است و ذات شورا همین است؛ این چالش ها نیز همیشه بد نیست و به کیفیت بخشی تصمیمات کمک می کند.
سروری با تأکید بر اینکه شورای شهر تهران یک رئیس دارد و آن هم آقای چمران است و ما زیر پرچم ایشان فعالیت می کنیم، گفت: نباید نگاه قبرستانی به شورا داشت و موضوعات به دغدغه های اعضای شورا برمی گردد و در خارج از شورا، روابط گرم و رفاقت نزدیک بین اعضا وجود دارد و در صحن اختلاف نظر ایجاد می شود که بنده این موارد را طبیعی می دانم؛ در شورا همه حق دارند اظهار نظر کنند و وظیفه نظارتی خود را انجام دهند که بنابر توانمندی علمی و تجربی، نظرات مطرح می شود.
وی با بیان اینکه ما تضارب آراء را مثبت می دانیم، یادآور شد: صحنه شوراها همواره صحنه چالش های جدی است اما مدیریت آن باید به کیفیت بخشی در خدمات رسانی به مردم منجر شود،کارنامه مدیریت شهری درخشان است و هر هفته افتتاح و بالندگی را می بینیم که نشان می دهد در عین چالش ها، شورا و شهرداری خدمت رسانی به مردم را در پیش گرفته اند.
رئیس شورای عالی استانها تأکید کرد: بودجه شورای عالی استانها 100 میلیارد تومان است و با توجه به وجود نیروی انسانی در مراکز استانها، این بودجه کفاف مسئولیت ها را نمی دهد اما بودجه در مجموع رو به رشد است.
وی با بیان اینکه طرح سوال روند قانونی دارد و اصلا طی نشده است، خاطرنشان کرد: آقای چمران در نامه نگاری با شهرداری تهران، موارد را مطرح می کند و موضوع طرح سوال تاکنون وجود نداشته است.
سروری در پاسخ به خبرنگار شورای شهر تهران در خصوص اثرات همزیستی شوراها با دولت و دستگاه های اجرایی در لایه های تصمیم سازی در کشور با تأکید بر اینکه یکی از راهکارهای اساسی برای رفع مشکلات کشور راه اندازی سامانه های شفافیت است، تصریح کرد: هرچه مردم در جریان امور قرار بگیرند و مدیریت شیشه ای را ببینند، از درصد قابل ملاحظه ای از تخلفات جلوگیری خواهد شد و امیدواریم بتوانیم شفافیت در مدیریت شهری را در سراسر کشور به ثمر برسانیم و به دنبال این هستیم که به یک مدل پویا در این زمینه برسیم.
نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در اولین اقدام سامانه مصوبات شورای عالی راه اندازی شده که رونمایی خواهد شد و در کل کشور نیز این سامانه را به شکل یک پروژه دنبال می کنیم تا هرکسی به دنبال مصوبات کل کشور است، بتواند در این سامانه به آن دسترسی پیدا کند که تاکنون تبریز در حال تکمیل سامانه است و دیگر کلانشهرها نیز در حال تکمیل طرح هستند.
وی با تأکید بر اینکه اگر تعاملات با دولت عملیاتی نشود باید قطع شود، تصریح کرد: مسئول مربوطه در تفاهم نامه ها باید هر ماه به ما گزارشات لازم را ارائه دهد که چه اقداماتی انجام می شود.
سروری با بیان اینکه در سال گذشته در مجلس توانستیم قانون های درآمد پایدار را به تصویب برسانیم، یادآور شد: یکی از مسائل مورد اهمیت در شوراهای کشور آموزش است و امسال در حوزه آموزش رونقی در سطح کشور ایجاد خواهد شد و اگر این آموزش به صورت دقیق انجام شود می تواند کارسازی و اثرگذاری شوراها را به دنبال داشته باشد و دیگر بار سنگین شوراها به دوش افراد ناتوان نخواهد بود.
رئیس شورای عالی استانها تأکید کرد: باید گواهی نامه آموزشی وجود داشته باشد تا افرادی بتوانند پشت میز شورا بنشینند که این گواهی را داشته باشند که در این مسیر در حال رایزنی با مجلس هستیم.
وی با بیان اینکه در شورای عالی استانها اولین اقدامی که انجام دادیم مصوبات مرتبط با باغات بود، اظهار کرد: بارها و بارها مردم در کلانشهرها از مردم در مورد صف انتظار برای تعیین تکلیف باغات شنیدیم و در همین راستا از پنج بند تشخیص باغات، چهار مورد را به کمیسیون ماده 7 شهرها سپردیم که دیگر در صحن بررسی نشود و تنها پلاک ها از لحاظ ارزش اکولوژیک در صحن شورا مورد بررسی قرار می گیرد.
سروری افزود: به استانها ابلاغ کردیم که پیشنهادات خود را ارائه دهند تا متناسب با شرایط استانها، موارد به تصویب برسد و اجرایی شود.
نایب رئیس شورای شهر تهران در پاسخ سوال دوم خبرنگار شورا در خصوص تصمیمات و مصوبه هایی که در خصوص خانه باغ ها صورت گرفته با بیان اینکه برای حفظ باغات برای کسانی که دارای ظرفیت هستند باید برنامه تشویقی داشته باشیم، خاطرنشان کرد: نباید نگاه ایده آلی داشته باشیم چون مردم به فکر نفع خود نیز هستند؛ لذا هم شهر و هم صاحبان باغات باید سود ببرند، در تهران پیشنهادات خوبی ارائه شده که امیدواریم به نتیجه برسد تا ملاحظاتی داشته باشیم که ساخت و ساز در باغات منجر به تخریب درختان نشود.
ادامه دارد...

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: