• سه شنبه ١٨ ارديبهشت ١٤٠٣-١٤:٢٢
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٨٨٢٢
شربیانی در نطق پیش از دستور: 9-234

تداوم «طرح پیگیر کار مردم» با قدرت و صلابت

عضو هیئت رئیسه شورای اسلامی شهر تهران، در قالب نطقی بر پیگیری مسائل مردمی با احترام به قانون و تداوم اجرای طرح «پیگیر کار مردم» تأکید کرد و گفت: این طرح را با قدرت و با صلابت بیشتری پیگیری خواهیم کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران، جعفر بندی شربیانی، عضو هیئت رئیسه شورا در نطق پیش از دستور خود با عنوان «ما نیستیم اما تا انتها ایستاده و هستیم»؛ اظهار داشت: در زمان حضور در شورایاری و در جریان اجرای طرح «یک چالش، یک راه حل» دریافتیم یکی از چالش‌های مهم و اصلی شهروندان در حوزه معماری و شهرسازی، ناآگاهی آن‌ها از قوانین و مقررات است که در برخی مناطق تبدیل به رانت زمان-رابطه شده و مردم را با مشکلاتی مواجه کرده است، لذا تصمیم گرفتیم تکمله‌ای برای طرح فوق ارائه کنیم که برای این منظور با بررسی‌های انجام شده به پیگیری کار شهروندان تهرانی در قالب ملاقات‌های مردمی رسیدیم.

شربیانی گفت: اجرای این طرح از ابتدای این دوره یعنی از سال ۱۴۰۰ شروع شد و ما به این نتیجه رسیدیم که اگر قرار است مشکلات مردم بدون رانت و فساد حل شود؛ باید صاحب منصبی موضوع را در شهرداری پیگیری کند. طی ۳۰ ماه گذشته این پیگیری‌ها در نهایت احترام به قانون انجام شده که یکی از اساسی‌ترین دلایل بنده، منویات و فرمایش‌های مقام معظم رهبری در خصوص حضور در میان مردم بود که بسیار به این امر توصیه کرده‌اند.
وی در ادامه با اشاره به حواشی پیش آمده در خصوص بازدید از منطقه 17 تأکید کرد: مکاتبات رسمی و اداری برای حضور در منطقه انجام شده بود و مرسوماتی که پیش از این هم در شیوه‌نامه ملاقات مردمی لحاظ شده، اجرا شد اما با اعلام دفتر رسمی منطقه این بازدید لغو و به روز دیگری موکول شد اما برای دوم مجدد این اتفاق رخ داد و حالا با توجه به حواشی پیش آمده در خصوص قرارداد چین، این سوال به ذهن مبادرت می‌کند که آیا این ممانعت تعمدی بوده است؟ برای شفاف شدن ماجرا طبیعی است که از این موضوع کوتاه نخواهیم آمد و از حق مردم دفاع خواهیم کرد.
عضو هیئت رئیس شورا در ادامه ضمن انتقاد از برخورد شهرداری منطقه 17 و با هدف تحلیل به طرح چند سوال پرداخته و گفت: سوال اول اینکه خط فکری که می گوید باید با اعضای منتقد شهر باید برخورد شود، حاصل چه طرز تفکری بوده و دارای چه مبانی فکری و ذهنیتی است چرا که شناسایی مبانی فکری این جریان بسیاری از مسائل را روشن می‌کند، به نظر می‌رسد چنین خط فکری از یک تفکر انحصارطلبانه حکایت دارد، بارها در صحبت‌هایی که در شورا انجام شده دریافتیم، که اتمسفر ذهنی و دنیای فکری این تفکر مقایسه عملکردشان با دوران ۱۲ ساله شهردار اسبق تهران است و می‌دانند که در آن دوران تهران رشد و توسعه چشمگیری داشته و تصور می‌کنند اگر خود را با آن دوره مقایسه کنند محبوبیت اجتماعی خواهند داشت.

وی افزود: سؤال بعدی اینکه این خط برخورد با شورا و اعضای آن برای رسیدن به منویات خود از چه تاکتیک‌هایی استفاده می‌کند؟ و اینکه دلیل اصلی ترس از منتقدین و طرح مسائل شهر و مردم چیست؟ قاعدتاً بر اساس منویات مقام معظم رهبری و اصول انقلابی باید از نماینده‌ای که میان مردم حضور یافته و به رصد مسائل می‌پردازد و آن را در اختیار مدیریت شهری قرار می‌دهد، استقبال شود. مسئله اصلی بحث و منازعه بر سر دستاوردهاست؛ آن‌ها در نگاه خود دستاورد قابل عرضه‌ای داشته و تصور می‌کنند این دستاوردها، بی‌نظیر بوده و آن‌ها را با لفظ تاریخی بودن توصیف می‌کنند اما حقیقت چیز دیگری است.

شربیانی در ادامه گفت: این دستاوردسازی‌ها در حوزه‌های دیگر نیز بوده و هست و خواهیم گفت چگونه انتصابات محفلی و به دور از شایستگی در مدیریت شهری و گماردن آدم‌های کوتاه قد و غیرمرتبط با مدیریت شهری به عنوان مدیران ارشد مناطق باعث ایجاد چنین وضعیتی در اداره شهر تهران شده است، موضوع منطقه پیش آمده در خصوص منطقه ۱۷ نیز متاثر از این واقعیت است.

عضو هیئت رئیسه شورا در پایان با اشاره دوباره به اجرا و تداوم «طرح پیگیر کار مردم» تأکید کرد: این طرح را با قدرت و با صلابت بیشتری پیگیری خواهیم کرد. از همین جا هم اعلام می‌کنیم اگر در آینده برخوردهایی مشابه اتفاق منطقه 17 از سوی شهرداری تهران تکرار شود؛ در مقابل درب ورودی شهرداری در کنار اصحاب رسانه و مردم و با احترام به قانون، موضوعات مردم را پیگیری خواهیم کرد. از این مسیر که مسیر خدمت به مردم است؛ کوتاه نخواهیم آمد. ما نیستیم اما ما تا انتها ایستاده و هستیم.

 

 باقری: شهرداران مناطق در راستای وظایف نظارتی شورا توجیه شده‌اند 
معاون منابع انسانی و امور شورای شهرداری تهران در پاسخ به اظهارات شربیانی توضیح داد: شهرداری مناطق در ساختار سازمانی شهرداری تهران با انجام ماموریت‌های متنوع و متعدد یکی از ارکان استراتژیک شهرداری محسوب می‌شود. در سال جاری با توجه به بودجه ای که شورا برای شهرداری مصوب کرده است، شهرداری تهران وظایف بسیاری را از جمله جمع آوری معتادان متهاجر بر عهده مناطق گذارده است، بنابراین انتظار می‌رود از شهرداری مناطق به عنوان یک رکن بسیار مهم در لبه خط مقدم ارتباط با مردم حمایت کنیم.
باقری در ادامه با ارائه جزئیاتی از اتفاق رخ داده در منطقه 17 و واکنش شهردار منطقه، اظهار داشت: شهردار منطقه در تماس تلفنی خطاب به عضو شورا خواهش کرده است که زمان این نظارت و  بازدید تغییر کند. ما مشی خود در شهرداری تهران با شورا را بر دو اصل عقلانی شورا بنا کرده‌ایم؛ نخست حاکمیت قانون و دوم احترام متقابل، تاکنون جز عزت و احترام آیا رفتاری از شهرداری مشاهده شده است؟ یک مورد استثنا، قاعده نیست. 
وی افزود: در مورد رفتارهایی که اتفاق می‌افتد، تمام شهرداران مناطق صرفنظر از وظایفی که بر عهده دارند؛ در راستای وظایف نظارتی شورا توجیه شده‌اند. اما چارچوب‌ها باید مشخص شود. ضمن اینکه تا کنون ۵۲ هفته با اعضا همکاری شده است. در خواست می‌شود فرصتی برای حضور و توضیح برای تمام افراد مطرح شده در نطق که باید در این باره پاسخگو باشند، ایجاد شود.

 

کد خبر: 9-234

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: