• دوشنبه ٩ بهمن ١٤٠٢-١٠:١٣
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٨٣٧٤
رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران اعلام کرد:

لزوم ورود قضایی شهرداری به ساختمان‌های پرخطر بی‌توجه/ آتش‌نشانی در «کمیته نما» دارای حق رأی شد

رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران بر لزوم ورود قضایی شهرداری تهران به مسئله بی توجهی ساختمان‌های پرخطر نسبت به اخطارهای سازمان آتش نشانی تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شورای اسلامی شهر تهران به نقل از ایسنا، مهدی عباسی با اشاره به حریق بیمارستان گاندی گفت: استفاده از نمای تمام کامپوزیت در ساختمان‌ها ممنوع نیست. اما  جنس کامپوزیتی که می‌خواهند در ساختمان‌ها استفاده شود؛ باید تأییدیه‌های لازم و استاندارد مورد نظر را داشته باشد.
عضو شورای شهر تهران اظهار کرد: مرکز تحقیقات مسکن وزارت مسکن باید نظارت داشته باشد و در مورد وضعیت تأییدیه کامپوزیت نمای بیمارستان گاندی، پرونده را دقیق تر بررسی کند. البته شهرداری تهران در به‌کارگیری نوع مصالح در نما، مأموریتی ندارد و کارخانه‌های تولیدکننده این مصالح باید استانداردهای صادر شده از سوی وزارت مسکن را رعایت کنند.
وی با اشاره به طرح یک فوریت حضور نماینده آتش نشانی در «کمیته نما» گفت: حضور کارشناسان آتش نشانی در «کمیته نما» برای بررسی وضعیت ایمنی و رویکرد ملاحظات ایمنی نمای ساختمان‌ها، می‌تواند در کاهش بروز حوادث در ساختمان‌ها مؤثر باشد و حضور این کارشناسان می‌تواند موجب آسودگی خاطر در رعایت اصول ایمنی باشد تا مطمئن شویم با حضور این نمایندگان، نماهای ساختمان بر اساس اصول ایمنی طراحی، انتخاب و اجرا شود.
وی با بیان اینکه در صورت تصویب طرح پیشنهادی، نماینده آتش‌نشانی در «کمیته نما» عضو و دارای حق رأی خواهد شد؛ گفت: تا کنون یکی از رویکردهای اعضای «کمیته نما» ملاحظات مربوط به حوادث نیز بوده و بر اساس استانداردها و شرایط، نماهایی را تأیید می‌کردند که به ایمنی شهر خدشه‌ای وارد نکند؛ اما قطعا حضور نماینده آتش نشانی می‌تواند ضریب ایمنی را افزایش دهد.
عباسی در مورد لزوم افزایش اختیارات سازمان آتش نشانی و اقدام بالاتر از صدور اخطاریه به ساختمان‌های ناایمن، تصریح کرد: مأموریت سازمان آتش نشانی شناسایی و صدور اخطاریه است. اما بعد از آن مأموریت شهرداری تهران آغاز می شود. یعنی شهرداری باید در ارتباط با مقام قضایی اقدام مضاعفی داشته باشد و در کمیته ایمنی مناطق که ریاست آن با شهردار منطقه است، وضعیت ایمنی ساختمان‌هایی که آتش نشانی آنها را شناسایی و اخطاریه صادر کرده، پیگیری شود و اقدامات بعدی که برای رعایت ایمنی الزام آور باشد را انجام دهند و حتی اقدام قضایی داشته باشند.
رئیس کمیسیون شهرسازی شورای شهر تهران با بیان اینکه برخی مناطق تهران همچون منطقه 22 به دلیل وجود ساختمان های بلند مرتبه و بازار بزرگ به دلیل بافت فرسوده ریزدانه، نیازمند تجهیزات ایمنی و اطفای حریق متناسب با شرایط این دو محدوده است، گفت: می‌بایست شهرداری تهران به فکر راه‌اندازی ایستگاه‌های آتش نشانی ویژه در این مناطق باشد که در بودجه سال آینده به این موضوعات توجه می‌شود و شهرداری بایستی بر اساس تکالیفی که برنامه توسعه بر عهده آن گذاشته بود، توان خود را ارتقاء دهد تا پاسخگویی مناسب در زمان بروز حادثه داشته باشد.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: