• سه شنبه ١٢ اسفند ١٣٩٩-١٥:٠٠
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٠٩١٦
در صحن شورای شهر صورت گرفت:

تصویب کلیات حوزه مصارف لایحه بودجه 1400

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران اعضای شورای اسلامی شهر تهران کلیات حوزه مصارف لایحه بودجه 1400 را با 17 رای موافق به تصویب رساندند.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران در دویست و هفتاد و هفتمین جلسه شورا بررسی حوزه مصارف لایحه بودجه 1400 در دستور قرار گرفت.

در ابتدای این جلسه سید حسن رسولی گزارش کمیسیون تلفیق درباره ردیف‌های هزینه ای بودجه 1400 قرائت کرد.

رسولی در ابتدا سهم هر کدام از ماموریت های شش گانه شهرداری تهران از بودجه 1400 را ارائه داد که بر این اساس شهرداری تهران در سال 1400 نزدیک به 7 درصد از درآمدهای خود را صرف حوزه فرهنگی و اجتماعی خواهد کرد.

رسولی ادامه داد: سهم حوزه حمل و نقل و ترافیک به عنوان اصلی ترین معضل شهر تهران تا قبل از تصمیم امروز کمیسیون 38.4 درصد بود که عددی که امروز اضافه شد به نزدیک 39 درصد بودجه کل تهران رسید. همچنین سهم حوزه خدمات شهری 13.3 درصد و سهم بخش ایمنی و مدیریت بحران  درصد از 4.2 درصد از کل بودجه شهر تهران است.

به گفته رسولی سهم حوزه شهرسازی و معماری که اولین سهم را در کسب درآمد به صورت ضابطه‌مند دارد، 4 درصد از کل بودجه شهر تهران است. 33 درصد از بودجه 1400 هم  به مجموعه فصل هوشمند‌سازی شامل خرید خدمت، حقوق دستمزد و الی آخر تعلق دارد.

رسولی با اشاره به ماده واحد بودجه سال 1400 گفت: بر اساس بند الف ماده واحده بودجه عمومی شهرداری تهران شامل مناطق، واحدهای ستادی راهنمایی و رانندگی و شورای اسلامی شهر تهران از حیث منابع تامین اعتبار شامل درآمدهای واگذاری دارایی سرمایه و واگذاری دارایی‌های مالی بالغ بر 488 هزار و 833 میلیارد و 764 میلیون و 820 هزار ریال است .

در ادامه احمد مسجد جامعی در جریان ارائه گزارش کمیسیون تلفیق در حوزه مصارف متذکر شد که در تدوین برنامه باید اسناد فرادستی را هم در نظر گرفت. در بند سوم پنج ساله شهرداری سقف ۲۱ هزارتایی درنظر گرفته شده است درحالی که ما ۴۰ هزار پیش‌بینی کرده ایم.

او ادامه داد: نظام بودجه نویسی و برنامه ریزی مبتنی بر اسناد فرادستی است.

اما سید حسن رسولی در پاسخ گفت این عدد صرفا برآورد است.

اما علت افزایش بودجه به شرح ذیل است

۱:افزایش شدید بهای خدمات

۲: دیگر ارقام بودجه ای را بصورت باز در تبصره ها قرار نمی‌دهیم. لذا دیگر ارقام تبصره ها را محسوب نمی‌کنیم.

همچنین مسجد جامعی در حوزه بودجه حمل و نقل عمومی هم گفت باید با بودجه ملی همراه باشیم. اگر بودجه ملی در حوزه حمل و نقل گسترش پیدا کرد میتوانیم سقف بودجه را در این حوزه گسترش دهیم.

در ادامه بعد از تذکر احمد مسجد جامعی محمد جواد حق شناس در مخالف با کلیات حوزه مصارف لایحه بودجه1400 گفت : همانگونه که در جلسات عدیده تلفیق و بررسی حوزه درآمدی و بررسی تبصره ها گفته شده است ، متاسفانه بودجه امسال به شدت با استاندارهای بودجه نویسی فاصله جدی دارد و رعایت نشده است.

وی ادامه داد: ما شاهد افزایش سقف بودجه به چهل و هشت هزار و هشتصد و هشتاد میلیار تومان بودیم .این عدد افزایش چهل درصدی افزایش بودجه نسبت به سال ۹۹ است در حالیکه در ماه اسفند هستیم و بودجه سال  ۹۹ کمتر از ۷۰درصد محقق شده است و این رقم چهل درصد افزایش عملا یک بودجه غیر واقعی و یک خودفریبی است و ما یک رویکرد نادرست و غیر متعارف رو در بودجه می پذیریم .

رئیس کمیسیون فرهنگی اجتماعی افزود: افزایش نامتعارف سهم درآمد های ناپایدار و تطهیر شهر فروشی در غالب نامهای عوارض و مازاد تراکم و عوارض طرحهای توسعه شهری که به منزله فروش سرمایه های شهر است .

حق شناس گفت: در حوزه مصارف کاهش شدید حوزه ماموریتی، فرهنگی و اجتماعی از ۸۲درصد در سال ۹۶به 6.8درصد که متاسفانه دو نیم درصد آن حقوق است به 4.3دهم درصد و با توجه به اینکه عملکرد بودجه فرهنگی ۱۸ درصد بوده عملا یکی از غیر فرهنگی ترین بودجه های ده سال گذشته را امسال تصویب می کنیم ،در سالی که ادعا می شود یک بودجه فرهنگی بسته می شود عملا یک رویکرد نادرست و یک پشت کردن به حوزه فرهنگ است .

خواهشی که دارم این است به نگرانی های کمیسیون فرهنگی اجتماعی توجه کنید .

در ادامه سید محمود میر لوحی در مخالفت با نظر محمد جواد حق شناس گفت: برخی عناوین که به کار برده می شود نظیر منابع ناپایدار  و شهر فروشی و اطلاق آن به شورای پنجم  کم لطفی به شورای پنجم است.  

وی ادامه داد: لازم می دانم چند نکته را بیان کنم که دوستان توجهی به آن ندازند نظیر آنکه ما به هیچ عنوان مازاد تراکم نداریم و تراکم  در چارچوب  طرح تفصیلی داریم.

میر لوحی ادامه داد در بودجه سال 95 بالغ بر 6 هزار و نهصد ملیارد تومان  دارایی مالی در بودجه د اشتیم  این یعنی استقراض و لی بودجه سال 99 نداشتیم. این در حالی است که در سال 99  ما 4 هزار میلیارد تومان بدهی پرداخت کردیم.

میر لوحی افزود: ما مازدار تراکم به مفهوم اینکه ارتفاع غیر مجاز فراتر از طرح تفصیلی نداریم و همانطور که آقای حناچی در صحن شورا اعلام کردند  یک برج فراتر از طرح تفصیلی در دوره پنجم ساخته نشده است.

وی ادامه داد: من در تعجبم که دوستان سخن از منابع ناپایدار و شهر فروشی می کنند در حالی که قبلا  شهرداری از محل کمیسیون ماده100 ، بالغ بر 3 هزار میلیارد درامد داشته اما در بودجه سال 1400 به صفر رسیده است. من امروز ادعا می کنم که بودجه شهرداری تهران در سال 1400 100 درصد بر اساس منابع پایدار است.

رییس کمیته اقتصاد و تنظیم مقررات شورا افزود: با چنین سخنانی افکار عمومی را مشوش نکنید ، چگونه صحبت از منابع ناپادار می شود وقتی مدیریت گذشته 22 میلیون متر زمین ذخیره را فروختند و ما در دوره پنجم حتی یک متر از زمین های ذخیره را نفروختیم، ما در دوره پنجم یک ریال بدهی برای آیندگان به جای نگذاشته ایم در حالی که گذشتگان برای ما بدهی 69 هزار میلیارد تومان به جا گذاشتند و این در حالی است که ما به میزان  4 هزار میلیارد تومان بدهی ها را پرداخت کردیم.

میر لوحی افزود: در این دوره مدیریت شهری یک باغ منهدم نشده است، یک رایل بدهی به جا گذاشته نشده، تراکم مازاد غیر قانونی و فراتر از طرح تفصیلی داده نشده و یک متر زمین ذخیره بر باد داده نشده است. در دوره پنجمشهر فروشی و تخلف تعطیل شد .

در ادامه حامد مظاهریان معاون برنامه ریزی شهرداری تهران گفت: بودجه سال 1400 شفاف ترین بودجه چند دهه اخیر است و ما روز مهمی در تاریخ شورای شهر را سپری می کنیم.

وی ادامه داد: در این بودجه از تبصره هایی که قبلا نمی داستیم چه اتفاقی در آن می افتد خبری نیست و امیدواریم در تعامل بین شهرداری و شورای شهر بودجه به تصویب برسد.

در نهایت کلیات حوزه مصارف  لایحه بودجه 1400 با 17 رای به تصویب رسید.

277-10

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: