• يکشنبه ٢٦ بهمن ١٣٩٩-١١:٥١
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٠٧١٨
حجت نظری در تذکری به فرماندار تهران؛

مصوبات شورا باید از مجرای قانونی خود دنبال شود/ اجرای طرح زیست شبانه در ایام پس از کرونا، سبب حفظ امنیت و رونق اقتصادی در شهر خواهد شد

رییس کمیته مشارکت های مردمی شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به مخالفت فرماندار تهران با طرح زیست شبانه آن هم نه در قالب رسمی و روال اداری بلکه گفت: قطعا اجرای طرح زیست شبانه در ایام پس از کرونا، نه تنها باعث تهدید امنیت شهری نمی شود، بلکه باعث حفظ امنیت و آرامش در شهر و همچنین رونق اقتصادی خواهد شد. لذا انتظار می رود طبق نص صریح اصول قانون اساسی و همینطور قوانین و مقررات جاری کشور مصوبات شورا از مجرای قانونی خود دنبال شود و هیات محترم تطبیق در صورتی که هر کدام از مصوبات شورا با بندی از قوانین و یا مقررات در تعارض و مغایرت باشد، نسبت به مخالفت و اعتراض آن اقدام کند و در غیر این صورت مصوبات باید لازم الاجرا شود.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران حجت نظری در دویست و هفتاد و دومین جلسه شورا گفت: همکاران محترم همانگونه که مستحضر هستید چند سالی است موضوع اجرای طرح زیست شبانه به عنوان یکی از دغدغه های اصلی شورای شهر تهران، ری و تجریش شده است و در همین راستا نیز طرحی با عنوان «الزام شهرداري تهران به برنامه‌ريزي و انجام اقدامات لازم براي بسترسازي تحقق زيست‌ شبانه در چشم‌انداز تهران 1402» در 16 بهمن 1397 در صحن شورا تصویب شد و براساس آن شهرداری را مکلف به اجرای زیست شبانه در پایتخت کرد.

وی ادامه داد: پس از تصویب این طرح، شهرداری تهران بعد از 2 سال، لایحه «تحقق شهر بیدار» را به شورا ارسال کرد و شورا نیز این لایحه را در ماه اخیر به تصویب رساند تا براساس آن اجرا کامل این طرح را در دستور کار مدیریت شهری قرار دهد. اما پس از این اتفاق فرماندار محترم تهران در مصاحبه ای با باشگاه خبرنگاران جوان اعلام کرده که با چنین طرحی در زمان کرونایی مخالفت می کنیم و اجرای این طرح در شرایط کنونی منتفی است.

نظری افزود: سوال اصلی از فرماندار محترم تهران این است که آیا مصوبات شورای اسلامی شهر تهران زمان دارد که مقرر باشد در یک بازه خاص اجرا شود؟ وقتی شورا مصوبه ای را تصویب می کند، تا زمان اصلاح یا نقض آن  توسط شورا، لازم الاجرا است و هیچ مرجعی نمی تواند مانع از اجرای آن شود. حال اینکه امروز کشور و دنیا درگیر ویروس کووید 19 است و تمام نظم جهانی بهم ریخته است، این موضوع دیگری است. قطعا در شرایط فعلی که باید تلاش کرد از تجمعات خودداری شود و با وجود اجرای طرح محدودیت شبانه، اجرای این طرح تا زمان پایان کرونا منتفی خواهد بود، بحثی مجزا است اما منعی برای تصویب آن از منظر قوانین و مقررات جاری کشور وجود ندارد.

نظری افزود:  از سویی فرماندار محترم تهران این مخالفت را نه در قالب رسمی و روال اداری و از طرف هیات محترم تطبیق مصوبات مستقر در فرمانداری تهران و بلکه با عنوان فرماندار تهران و در قالب مصاحبه با رسانه ها مطرح کرده و این شائبه را ایجاد می کند که این نظر شخصی ایشان باشد. قطعا اجرای طرح زیست شبانه در ایام پس از کرونا، نه تنها باعث تهدید امنیت شهری نمی شود، بلکه باعث حفظ امنیت و آرامش در شهر و همچنین رونق اقتصادی خواهد شد.

رییس کمیته مشارکت های مردمی شورای شهر تهران گفت: از نظر تخصصی در علم  شهرسازی، امنیت در گرو دو فاکتور مهم "حضور مردم" و "روشنایی" است و اگر این دو فاکتور مهم لحاظ شود، قطعا امنیت نیز تامین خواهد شد و حتی ما شاهد این موضوع هستیم که  این روزها با خاموشی معابر تهران و کاهش حضور مردم در بخشی از شهر، متاسفانه جرائم افزایش پیدا کرده است.

نظری در ادامه خاطر نشان ساخت: همکاران محترم باید به این مهم امروز توجه کنیم که گویا فرماندار محترم تهران،کمر به تضعیف جایگاه و نهاد شورای شهر  بسته است و اگر چنین نباشد بارها و بارها شاهد مصاحبه ها و مخالفت های بدون استناد قانونی ایشان با مصوبات شورا نمی بودیم. لذا انتظار می رود طبق نص صریح اصول قانون اساسی و همینطور قوانین و مقررات جاری کشور مصوبات شورا از مجرای قانونی خود دنبال شود و هیات محترم تطبیق در صورتی که هر کدام از مصوبات شورا با بندی از قوانین و یا مقررات در تعارض و مغایرت باشد، نسبت به مخالفت و اعتراض آن اقدام کند و در غیر این صورت مصوبات باید لازم الاجرا شود.

272-5

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: