• سه شنبه ٢٣ دی ١٣٩٩-١٥:٥٤
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٠٣٨٣
در صحن علنی شورای شهر تهران صورت گرفت:

کاهش تخفیف عوارض بازار و راسته‌های تجاری در بافت‌های فرسوده/ اصلاح عوارض مربوط به دکل‌های سطح شهر

اعضای شورای اسلامی شهر تهران اصلاحات الحاقی به مصوبه بسته محرک شهرداری تهران در شرایط سخت اقتصادی و کرونایی را به تصویب رساندند.

به گزارش معاونت بین الملل و ارتباطات شورای شهر تهران اعضای شورای شهر تهران در دویست و شصت و چهارمین جلسه به  ادامه بررسی بسته محرک در شرایط اقتصادی و کرونایی پرداختند. این لایحه توسط کمیسیون مشترک  شامل  کمیسیون‌های برنامه و بودجه و معماری وشهرسازی مورد بررسی قرار گرفته بود و گزارش آن به هیات رئیسه شورا ارسال شده بود.

در ابتدا سید حسن رسولی نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه پیشنهاد داد، موادی که ماهیت معماری و شهرسازی دارند از سوی آقای سالاری و موادی که ماهیت مالی دارند توسط خود او یا آقای الویری مطرح شود.

مواد 23 و 24 این لایحه بدون هیچ مخالف و پیشنهادی به رای گذاشته شد و هر دو این  با 16 رای موافق به صورت جداگانه به تصویب اعضا رسید.

در ادامه اما بهاره آروین پیشنهاد حذف ماده 25 این لایحه را مطرح کرد. بهاره آروین با اشاره به این که تصویب این ماده ملغی کردن مصوبه قبلی شورا برای قانونمند کرد کمیسیون های داخلی است.

رسولی در مخالفت با رد ماده 25 این لایحه افزود: ما نباید فقط برای مصوبات دوره خودمان اعتبار وضعی قائل باشیم، این رویکرد مناسبی متناسب با جایگاه شورا ندارد. باید ایراد را برطرف کنیم تا مردم سرگردان نشوند به هر حال تحت تاثیر شرایط کرونا وقفه‌ای در سرعت و فرآیند ساخت‌وسازها صورت گرفته است. ما همچنان که در بسته شماره یک نسبت به مستاجران املاک شهرداری تسهیلات قائل شدیم، می‌خواهیم یک گره اداری را برطرف کنیم تا رفع تبعیض شود تا مردم راحتتر بتوانند کار خود را به پیش ببرند و کمیسیون های داخلی مناطق هم برخورد یکسان با یک موضوع واحد داشته باشند. بنابراین این ماده گره بزرگی از مشکلات مردم باز می کند.  

خزانه دار شورا همچنین در جریان بررسی ماده الحاقی درباره اصلاح عوارض دکل ها در پاسخ به ابهامات برخی از اعضا، گفت: این پیشنهاد در کمیسیون مشترک مطرح نشده و پیشنهاد همکاران است. افزایش یکباره این ضریب با قوانین بالادستی نیز مغایرت دارد. از طرفی ذینفعان هم به استناد قوانین بالادستی درصدد ابطال کل این مصوبه از طریق دیوان عدالت اداری هستند و مدام هم به ما مراجعه می کنند.

در ادامه همچنین گلپایگانی معاون شهرسازی شهردار تهران نیز با بیان این که اگر این مشکل حل نشود پروانه های ساختمانی که از خرداد ماه به بعد صادر شده و حالا در  حال کار هستند مشمول این بند می شوند اظهار کرد: ما می خواهیم روال مناطق قانونی شود و این ماده به املاک ریزدانه ای که عمدتا در مناطق مرکزی و جنوبی شهر تهران هستند کمک کند.محمد سالاری رئیس کمیسیون معماری و شهرسازی نیز همچنین در دفاع از ماده 25 لایحه افزود: این ماده می تواند مشکلات  مردم و مناطق را حل کند و یکی از بهترین تصمیماتی است که در کمیسیون مشترک گرفته شده است. البته به اعتقاد من شهرداری می تواند با استناد به مصوبه قبلی تصمیم خود را دنبال کند. در نهایت پیشنهاد حدف ماده 25 به رای گذاشته شد و با 4 رای موافق به تصویب نرسید. در ادامه همچنین کلیات ماده 25 به رای گذاشته شد و با 16 رای موافق به تصویب رسید.

ماده ۲۶ این لایحه را که در خصوص تسریع در رفع معارضین و مساعدت بازگشایی برخی محورها بود را بدون اعلام نظر موافق و مخالف به تصویب رساندند و همچنین ماده ۲۷ که در خصوص عوارض افزایش ارزش قانونی ناشی از طرحهای توسعه شهری و ساخت پارکینگ محلی نیز بود به تصویب رسید.

در ادامه اعضای شورای شهر ماده ۲۸ این لایحه مبنی بر نحوه محاسبه و دریافت عوارض صدور پروانه ساختمانی، نظارت فنی و عوارض استفاده موقت در شهر تهران را به تصویب رساندند اما کلیات این ماده موجب انتقاد آروین شد و گفت: قرار بود این طرح به صورت پایلوت در ۴ منطقه اجرا شود و حالا گزارش عملکرد این پایلوت را به ما ندادند. اما در خواست تسری این فرمول به کل شهر تهران را مطرح کردند و ما چگونه باید تصمیم بگیریم.

محسن هاشمی رئیس شورا در پاسخ به  آروین گفت: انتقاد درستی است و به خیلی از اقدامات شهرداری وارد است.

در نهایت کلیات ماده 28  با 16 موافق به تصویب رسید.همچنین ماده 29 این لایحه نیز با 18 رای به تصویب رسید. 

در ادامه زهرا نژاد بهرام در قرائت ماده واحده بعدی گفت: در این ماده واحده پیشنهاد می شود که نحوه عوارض از راستاهای تجاری و بازار در بافت فرسوده اصلاح شود.

وی در تشریح این پیشنهادش در ماده ۳۰ گفت: شاهد هستیم برخی راسته ها مثل سه راه امین حضور و یا بازار تهران به دلیل آن که در بافت فرسوده قرار گرفتند، مشمول تخفیف ۵۰ درصدی عوارض شهرداری شدند و این رویه اصلا درست نیست چرا که ما یک مغازه و پاساژ در بازار یا سه راه امین حضور با یک مغازه خرده فروشی مثلا در محله آبشار به طور یکسان دیدیم و باید این رویه اصلاح شود.

بهاره آروین در واکنش  به این پیشنهاد گفت: این پیشنهاد از کجا آمده نه در جلسات مطرح شده و نه در متن لایحه است و گویا در آن جلسه شبانه که ما نبودیم این پیشنهاد مطرح شده است.

 سالاری هم در دفاع از این ماده گفت: شهردار می‌گوید ما عوارضی از بافت فرسوده نمی گیریم. اما چرا اجازه نمی‌دهید از پاساژی که در بافت فرسوده ساخته می‌شود عوارض نگیریم. بنابراین پیشنهاد این ماده این است که تخفیف شامل تجاری‌ها، بازار، راسته ها و بورس‌های تجاری نشود اما شامل مغازه‌های ریز‌دانه‌ و پشتبان مسکونی اعمال شود. این تصمیم امروز نیست تا سال 98 هم اینطور بوده ولی اشتباهی در مصوبه سال 98 به صورت فعلی تغییر یافته است.

گلپایگانی نماینده شهرداری هم در دفاع از این ماده گفت: به نظرمی‌آید اشتباهی در لایحه عوارض قبلی وجود دارد. ما در بلوک بازار و راسته‌های تجاری نیازی به تخفیف نداریم و این کار کمکی به احیای بافت فرسوده نمی‌کند.

این پیشنهاد با 19 رای موافق به تصویب رسید.

در ادامه اما دو ماده الحاقی به این لایحه از سوی اعضای شورای شهر مطرح شد. لایحه اول مربوط به  نحوه صدور عوارض مجوز دکل ها و کاهش آن با  امضای 6 نفر اعضای شورای شهر مطرح شد. حبیب‌زاده در مخالفت با این ماده الحاقی گفت: دوستان می‌گویند به اشتباه 8 هزار به 80 هزار تایپ شده است. به نظرم چنین اشتباهی متصور نیست و ما منتظر استدلال مالی از سوی پیشنهاد دهندگان هستیم.

رسولی در پاسخ به حبیب‌زاده گفت: این پیشنهاد در کمیسیون مشترک مطرح نشده و پیشنهاد همکاران است. در پاسخ به ابهام آقای حبیب‌زاده باید گفت واقعا اشتباه تایپی در متن مصوبه وجود داشته به طوری که   8 هزار ریال، 80 هزار ریال نوشته شده است. علی القاعده نباید این اتفاق بیافتد اما صرف نظر از عمدی یا سهوی بودن این اتفاق، افزایش یکباره این ضریب با قوانین بالادستی نیز مغایرت دارد. از طرفی ذینفعان هم به استناد قوانین بالادستی درصدد ابطال کل این مصوبه از طریق دیوان عدالت اداری هستند و مدام هم به ما مراجعه می کنند.

رسولی ادامه داد: اگر ما می‌گوییم این 80 هزار ریال  به همان عدد واقعی مورد نظر شورا برگردد و از ابتدای سال 99 اعمال شود به منظور حفظ اولا اصل این کد عوارض است و در ثانی جلوگیری از ابطال کل این مصوبه در دیوان عدالت اداری است. بنابراین در عین حال که  این ماده در کمیسیون مطرح نشده است با آن موافقم. ما باید خودمان اشتباه خودمان را اصلاح کنیم. نه یک مرجع صالحه بالا دستی بیاید مصوبه ای که ما سهوا یک عدد صفر اضافه داشتیم برگرداند.

گلپایگانی نماینده شهرداری در توضیح این ماده الحاقی گفت:اتفاقی که  به واسطه این اشتباه رخ داده این است که میانگین عوارض یک دکل در تهران 250 میلیون تومان در سال است این در حالی است که این رقم در شهر مشهد 4 تا 5 میلیون است. حتی در صورتی که این تعدیل اتفاق بیافتد باز هم این عوارض 6 برابر عوارض شهر مشهد خواهد بود. همچنین توجه به این نکته نیز ضروری است که اگر این مصوبه در دیوان ابطال شود، وضع مجدد ان خیلی دشوار خواهد بود.

در نهایت این ماده الحاقی با 16 رای موافق به تصویب رسید.

پیشنهاد الحاقی دوم که از سوی 10 عضو شورا مطرح شد. سالاری در توضیح این ماده الحاقی گفت: ما با مجموعه‌ای از پروژه‌ها و تصمیم گیری‌های سخت در شهرداری مواجه هستیم.در دوره گذشته مدیریت شهری مجموعه ای از تصمیم‌ها گرفته شده است که اسناد قراردادهای آن جامع و کامل بوده است. موضوع این است که الان یک مدیر نمی‌تواند مسئولیت دوره گذشته ر ا به عهده بگیرد و نیاز است یک مجموعه درباره آن تصمیم بگیرند.

سالاری افزود:پیشنهاد شهرداری برای این موضوع این است که کمیته‌ای برای این موضوع تشکیل شود. این کمیته شامل 8 نفر است که دو نفر از شورای شهر و از جمله رئیس شورا نیز در ان حضور دارند. علاوه بر این شهردار تهران و 4 معاون او نیز در کمیته حضور دارند.

در ادامه الویری رئیس کمیسیون برنامه و بودجه در مخالفت با این ماده الحاقی گفت: از نظر اجرایی و قانونی با این ماده مخالف هستم .از نظر اجرایی اگر ما تصمیم گیری برای اجرای پروژه را به یک کمیته واگذار کنیم صحیح نیست. در شرایطی که شهرداری به مصوبه شورا نیاز ندارد مدیر اجرایی باید یک نفر باشد اما اگر به هر دلیل نیاز به هماهنگی شورا هست اعلام شود.

الویری افزود: این شیوه درست نیست و مخدوش کردن قانون بودجه و اختیارات شورا است.

در ادامه حجت نظری در موافقت با این ماده واحده گفت:بزرگترین مشکل موجود در شهرداری ضعف در تصمیم گیری است. به طوری که ساده‌ترین آن ماه‌ها طول می‌کشد. نفس این پیشنهاد این است فرآیندی پیش بینی شود تا در باعث تسهیل و تسریع در تصمیم‌گیری‌ها شود.

سالاری در ادامه گفت: شهردار تهران و معاونین کارگروهی را برای پرونده های که مربوط به مدیریت شهری سابق بوده تشکیل دادند درحالی که این ربطی به مدیریت شهری نداشت. لذا باید این موارد بین معاونین پخش شود تا به آن رسیدگی کنند و شورا به عنوان ناظر عمل می‌کنند. این کمیته در راستای شفاف سازی است. همچنین بخشی از درآمد شهرداری در گرو این پروژه هاست.

در ادامه رسولی در مخالفت با این ماده واحده گفت: چنین مصوباتی باعث ایجاد اختلال می‌شود و نه تنها برخلاف دلسوزی پیشنهاد دهندگان است و منجر به مولدسازی این دارایی‌ها نمی‌شود بلکه اختیارات را هم لوث می‌کند.

رسولی ادامه داد: مدیریت چیزی جز تصمیم گیری نیست. در شهرداری تهران یک فرد و بعد بعضی از ارکان تصمیم گیر هستند ما بقی از معاونان گرفته تا مشاوران و مدیران کل تصمیم ساز هستند. تصمیم سازی یعنی این که من مدیر از نظرات دیگران استفاده کرده و با آنها مشورت کنم ولی در نهایت مسئولیت بر عهده خودم است. مدیر نمی‌تواند بگوید من مسئولیت خود را پذیرا نیستم.

او افزود: اگر می خواهیم تصمیم سازی را تقویت کنیم نباید مدیریت را لوث کنیم. این که گفته شد این عدم تصمیم گیری ها برای گذشته است و به من چه ربطی دارد، صحیح نیست. آقای شهردار تهران مسئولیت حقوقی دارد حتی در مورد تصمیماتی که در دهه 40 گرفته شده است. نمی تواند بگوید به من ربطی ندارد. توزیع اختیار تصمیم گیری به سطوح پایین تر یعنی فرار از پاسخ گویی و مختل کردن نظام مدیریت شهری و شریک کردن رئیس شورای شهر تهران در تصمیم گیری که خلاف بین قانون و همچنین خلاف شان رئیس شورا است. شهردار برای هر کدام از این دارایی ها و تصمیمات که به پشتیبانی شورا نیاز دارد باید بگوید چه می‌خواهد  و بعد دو فوریتی بیاورد. بعد ما به او اجازه می دهیم و از او حمایت می کنیم.

مظاهریان معاون شهرداری تهران درباره این ماده واحده گفت: این ماده ارزش اقتصادی بسیاری دارد و برآورد ما حدود ۳۱ هزار میلیارد تومان است که  پروژه‌های کاملا متوقف در شهرداری است. این پروژه ها تا ۱۲ سال است که متوقف مانده‌اند. مدیران شهرداری تصویب کرده اند که این مصوبه برای حل این پروژه ها کمک میکند.ما از شورا اجازه می‌خواهیم که درمورد این پروژه ها تصمیم بگیریم و با این پیشنهاد موافقت کنید.

در نهایت این پیشنهاد به رای گذاشته شد و با ۸ رای موافق به تصویب نرسید. همچنین در ادامه کلیات دستور به رای گذاشته شد و با  ۲۱ رای موافق به تصویب رسید.

12-264

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: