• يکشنبه ٢١ دی ١٣٩٩-٠٩:١١
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٠٣٣٨
سید حسن رسولی خطاب به قالیباف و رئیسی خواستار شد:

احقاق حقوق مالیه شهری و شهرداری / به دور از رویکردهای سیاسی ایفای نقش کنید

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: از قوه قضائیه انتظار دارم که در مقام نظارت بر اجرای صحیح قوانین مصوب، نسبت به احقاق حقوق مالیه شهری و شهرداری اقدام کند و از رئیس مجلس شورای اسلامی که 12 سال شهردار تهران بود و شاهد این تضییع حقوق مردم بوده اند،‌ توقع دارم به دور از رویکردهای سیاسی و جناحی ایفای نقش عادلانه کند.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران سیدحسن رسولی در نطق پیش از دستور دویست و شصت و سومین جلسه شورا درباره سهم و جایگاه حمل و نقل عمومی درون شهری تهران در بودجه و سیاست‌های مالی دولت با تسلیت سالروز درگذشت آیت الله هاشمی رفسنجانی, سالگرد شهادت سردار سلیمانی و همچنین گرامیداشت یاد جان باختگان هواپیمای اوکراینی، اظهار کرد: بر اساس مطالعات و نظرخواهی عمومی به عمل آمده از شهروندان تهران، آلودگی هوا و حمل و نقل و ترافیک دو ابر چالش امروز و دیروز تهران به شمار می‌روند. بر این اساس و با استفاده از فرصت کوتاه در اختیار، گزارشی از وضعیت مترو، اتوبوسرانی و تاکسیرانی خدمت افکار عمومی تقدیم می کنم.

وی درباره مترو، اظهار گفت: سیستم حمل و نقل ریلی مسافر درون‌شهری، که سبز و پاک، ایمن و انبوه‌بر است، مناسب‌ترین سازوکار حمل و نقل شهری است. در حال حاضر 250 کیلومتر خطوط قطار شهری احداث شده است. ایستگاههای قابل بهره‌برداری تا پایان سال 99 از 127 به 139 ایستگاه افزایش خواهد یافت. 1520 دستگاه واگن در حال سیر و حرکت است. با این ظرفیت فعال توان حمل و نقل حدود 2 میلیون نفر – سفر شهری وجود دارد (البته طی یکسال اخیر بدلیل کرونا این ظرفیت به 850 تا 900 هزار نفر روزانه کاهش یافته است).

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران تاکید کرد: برای افزایش این ظرفیت به 5 میلیون نفر – سفر شهری می بایست 1500 دستگاه واگن به این ناوگان اضافه شود. با فهرست بهاء کنونی 30 هزار میلیارد تومان منابع برای رسیدن به این هدف نیاز است. طی 20 سال گذشته مصوبات قانونی مجلس شورای اسلامی از قبیل قانون حمایت از سامانه های حمل و نقل ریلی، قانون توسعه حمل و نقل عمومی و مدیریت مصرف سوخت و غیره تکالیفی چون تقبل 50 درصد هزینه توسعه و 30 درصد یارانه بلیط مترو را برای دولت تعیین کرده است.

به گفته رسولی در همه کشورها بدلیل بالا بودن هزینه های مترو، سهم قابل توجهی از منابع مالی مورد نیاز این حوزه از محل منابع عمومی تامین می گردد. چراکه بازگشت سرمایه این صنعت در اقتصاد ملی و کلان متبلور می یابد. به عبارتی توجیه اقتصادی این میزان سرمایه گذاری در قالب اقتصاد بنگاهی تحقق-پذیر نیست.

وی با بیان اینکه ارتقاء ظرفیت مترو به مرز ده میلیون نفر- سفر شهری که به شرط تحقق، قریب به 80 درصد جابجایی شهری را جوابگو خواهد بود، تصریح کرد: نیازمند طراحی، اجرا  و تامین تجهیزات و ناوگان 250 کیلومتر خط جدید و 3000 دستگاه واگن است. با رسیدن به این نقطه هدف تهران شهری پاک و زیست‌پذیر از حیث آلاینده‌های سیار خواهد بود.

خزانه دار شورای شهر تهران درباره اتوبوسرانی نیز گفت:‌ امروز 6000 دستگاه اتوبوس با عمر متوسط بالای 12 سال در تهران فعالیت می‌کنند. 62 درصد این ناوگان در اختیار بخش خصوصی است. شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه فقط مدیریت راهبری خطوط BRT را عهده دار است. حداقل نیاز شهر ۱۰هزار دستگاه اتوبوس است. با نوسازی و بهسازی متوسط دوره‌ی کارکرد اتوبوس‌ها می‌بایست به حداکثر 8 سال کاهش یابد.

وی ادامه داد:‌ متوسط بهای خرید یک دستگاه اتوبوس تک و دوکابین گازسوز 5/5 میلیارد تومان است. مسافران یک سوم بهای تمام شده بلیط اتوبوس را پرداخت می‌کنند. تامین دو سوم باقیمانده قانوناً بصورت مساوی متوجه دولت و شهرداری است.

رسولی درباره تاکسیرانی اظهار کرد:  شبکه تاکسیرانی تحت نظارت و حمایت شهرداری فعالیت می‌کند. در حال حاضر 80000 خودروی تاکسی در تهران فعالیت دارند. متوسط عمر تاکسی بصورت استاندارد به شرط نگهداری صحیح 5/12 سال است. 50 درصد این ناوگان عمر بالای 15 سال داشته و فرسوده‌اند. متاسفانه تاکسی‌هایی با کارکرد حتی 30 ساله نیز در تهران فعالیت دارند. دولت در نوسازی ناوگان تاکسیرانی سهم و نقشی ندارد. از محل درآمدهای شهرداری و بصورت وجوه اداره شده تاکسیرانان زحمتکش از تسهیلات بانکی کم بهره برای نوسازی خودرو خویش استفاده می‌کنند. افزایش سریع قیمت خودرو از سوی خودروسازان باعث شده که علیرغم پرداخت وام به میزان 80 درصد بهاء خرید به رانندگان توسط شهرداری از سرعت قابل قبولی در فرآیند نوسازی این ناوگان برخوردار نباشیم. سالیانه 10000 دستگاه بایستی نوسازی شوند. برای سال جاری نوسازی 1500 دستگاه تاکسی هدف گذاری شده که تا کنون 220 تاکسی با خودروی نو جایگزین شده است.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران درباره تحلیل مواضع و رفتار دولت در قبال مصائب پایتخت نیز اعلام کرد: هزینه طراحی، اجرا و تامین تجهیزات و ناوگان هر یک کیلومتر بطور متوسط 1000 میلیارد تومان برآورد می‌شود. طی سه سال گذشته این رقم 4 برابر شده است، در آغاز دوره پنج شورا این رقم 250 میلیارد تومان بود. با این حال دولت در لایحه بودجه تقدیمی سال 1400 به مجلس شورای اسلامی فقط 64 میلیارد تومان اعتبار برای توسعه مترو پایتخت پیشنهاد کرده است. 64 میلیارد تومان!! با این رقم امکان اجرای 64 متر خط مترو با امکانپذیر است. به راستی آقای رئیس جمهور و سایر مدیران ارشد کشور با مقایسه این رقم با ارقام بالای کمک به برخی موسسات به ظاهر فرهنگی و غیرپاسخگو، رضایت وجدان دارید؟

وی ادامه داد:‌ به یاد داریم دولت تحت فشارهای وارده سه سال قبل حدود 15 هزار میلیارد تومان از جیب ملت خسارات وارده به سپرده گذاران از سوی برخی از موسسات مالی و اعتباری قدرتمند را پرداخت کرد. اَین تذهبون؟  کجا می روید؟ کجاست عدالتی که نسل ما به دنبال آن بود؟

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران همچنین گفت:‌ طی ده سال گذشته از سوی وزارت کشور و دولت حتی یک دستگاه اتوبوس به تهران تحویل نگردیده است. امسال علیرغم تنگناهای شدید مالی، از سوی حوزه مدیریت شهری پایتخت قرارداد خرید 250 دستگاه اتوبوس منعقد شده و 100 دستگاه نیز تحویل ناوگان شده است. در لایحه بودجه سال 1400 برای تمام شهرهای کشور فقط 500 میلیارد تومان اعتبار خرید اتوبوس پیش بینی شده است. یعنی کمتر از 100 دستگاه برای تمام شهرها و 5 دستگاه برای پایتخت 15 میلیونی.

رسولی ادامه داد؛‌ قرارداد خرید قطعات و تجهیزات 630 واگن مترو برای ساخت در شرکت واگن سازی تهران که سهام آن مشترکاً به شهرداری تهران و شرکت طرف چینی تعلق دارد، به دلیل تحریم طی 5 سال اخیر تا کنون عملیاتی نشده است. همچنین اعتبار پیشنهادی بودجه سال 1400 برای پروژه‌ی شهر جدید پرند توسط دولت 250 میلیارد تومان پیش‌بینی شده است. این در حالی است که اتمام این پروژه حداقل مبالغ 1000 میلیارد تومان منابع مالی نیاز دارد.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران با اشاره به اینکه ۶۰ درصد جرائم راهنمایی و رانندگی بوقوع پیوسته در تهران پس از واریز به حساب تمرکز وجوه خزانه کل کشور می بایست به منظور کمک به کاهش ترافیک به حساب شهرداری تهران واریز شود، تاکید کرد: دولت در اقدامی خلاف بین شرع  و ماده 23 قانون راهنمایی و رانندگی از 2300 میلیارد تومان سرجمع دریافتی‌های سال‌های اخیر که به امانت دست خزانه دولت بوده است، تنها 100 میلیارد تومان از این حق الناس را پرداخت کرده است. پیش‌بینی ما برای سال 1400 رقمی بین 1000 تا 1200 میلیارد تومان درآمد این بخش برای تهران است. در لایحه تقدیمی بودجه به مجلس شورای اسلامی تنها 217 میلیارد تومان اعتبار پیش‌بینی شده است. میزان تخصیص آن نیز نامعلوم است. به بیانی دیگر مبالغ پرداخت نشده مورد دخل و تصرف غیرقانونی دولت واقع می‌شود.

رسولی با اشاره به اینکه حوزه مدیریت شهری تهران  (شورا و شهرداری) در پیشگیری از شیوع بیماری کرونا پیش‌قدم بوده و است، اظهار کرد: تحت تاثیر این بحران درآمدهای شهرداری به میزان حداقل 40 درصد کاهش و هزینه های آن به همین میزان افزایش یافته است. همچنین دولت یک میلیارد یورو از صندوق توسعه ملی به این منظور برداشت کرده، از منابع عمومی کشور نیز اعتبارات قابل توجهی در اختیار دارند. با این وجود و با کمال تاسف حتی یک ریال از این منابع را تا کنون به شهرداری کمک نکرده اند.!!؟

رسولی ادامه داد: تهران نماد اعتبار و حیثیت کشور است. شهروندان تهرانی که تمام هزینه‌های مشهود و نامرئی ایفای نقش پایتختی را پرداخت می‌کنند، حقوق و انتظاراتی به حق دارند. آلودگی هوای ناشی از قصور و تقصیر دست‌اندرکاران اجرای قانون هوای پاک و سایر اسناد بالادستی قانونی مربوطه سلامت مردم را بیشتر از کرونا در معرض تهدیدات اساسی قرار داده است. حمل و نقل عمومی تهران امری حاکمیتی است. ما اعضای شورای اسلامی شهر تهران ری و تجریش و آقای شهردار که مستقیم و غیرمستقیم با آراء میلیونی شما شهروندان شریف انتخاب شده‌ایم، در قبال انتخاب و اعتماد شما عزیزان مسئولیت داریم که علیرغم کاهش شدید درآمدها و افزایش سرسام‌آور هزینه‌ها و تحمل تمام بی‌مهری‌های جاری با پاکدستی و صرفه‌جویی شهر را اداره کنیم و به فضل پروردگار و پشتوانه شما عزیزان نخواهیم گذاشت با بروز اختلال احتمالی در فرآیند ارائه 1000 نوع خدمت وظیفه‌ای شهرداری  بحرانی در اداره شهر به وقوع بپیوندد. با این وجود از قوه قضائیه انتظار دارم که در مقام نظارت بر اجرای صحیح قوانین مصوب، نسبت به احقاق حقوق مالیه شهری و شهرداری پیش گفته اقدام نماید.

نائب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران تاکید کرد:‌ از قوه قضائیه انتظار دارم که در مقام نظارت بر اجرای صحیح قوانین مصوب، نسبت به احقاق حقوق مالیه شهری و شهرداری پیش گفته اقدام کند همچنین از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بویژه نمایندگان تهران استدعا و انتظار دارم به نمایندگی از حقوق ملت در رسیدگی به لایحه بودجه سال آینده با تجدید نظر اساسی در ردیف ها و تبصره ها از تداوم ظلم های پیش گفته به شهر ها بویژه تهران جلوگیری قانونی کند.

رسولی در پایان خطاب به قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی که 12 سال شهردار تهران و شاهد این تضییع حقوق مردم بوده اند، گفت:‌ توقع دارم با استفاده از تجارب و اشراف کامل خویش امروز که در جایگاه رئیس خانه ملت قرار گرفته اند، با آگاهی کامل و بدور از رویکردهای سیاسی و جناحی ایفای نقش عادلانه نمایند که رضایت خالق و خلق را فراهم سازد.

263-1

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: