• پنج شنبه ٤ دی ١٣٩٩-١٥:٤٣
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ٢٠١٠٢
حسن خلیل آبادی در گفتگو با میزان؛

هدف شهرداری مرمت، بازسازی و مناسب سازی مکان های تاریخی است

حسن خلیل آبادی گفت: ما باغ عمارت وثوق الدوله که لوکیشن سریال شهرزاد بود را در اختیار گرفتیم و درحال بازسازی این عمارت هستیم تا به عنوان مرکز تفریحی، فرهنگی، میراثی در اختیار اهالی منطقه قرار داده شود.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران حسن خلیل آبادی رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در خصوص اقدامات صورت گرفته در زمینه رعایت مولفه‌های معماری ایرانی در زیباسازی نمای شهر به میزان گفت: مقررات مربوط به این موضوع در دوره گذشته شورای شهر به تصویب رسیده، اما در دوره کنونی برای هر منطقه کمیته‌های نما شکل گرفته و تمام پروژه‌هایی که نهاد‌ها یا خود مردم درصدد اجرا و عملیاتی کردنشان باشند باید جداره‌ها و نما‌های ساختمانی به تایید این کمیته‌ها برسد تا با معماری فاخر شهر تناسب داشته باشد.

خلیل آبادی درباره اقداماتی که در شورای شهر به منظور حفاظت از فضا‌های واجد ارزش‌های تاریخی انجام شده گفت: کلیه شهرداری‌ها و ادارات شهرسازی موظف هستند که نسبت به صیانت از معماری فاخر ابنیه تاریخی اقدام کنند. ما اصلا یک اداره‌ای داریم که مربوط به این ابنیه‌های تاریخی است و وضعیت کلیه این فضا‌ها و ابنیه‌های تاریخی توسط این اداره کل و همچنین شهرداری مناطق رصد می‌شود و اگر هرگونه فعل و انفعالی به خصوص درمورد آن بنا‌هایی که ثبت میراثی شده باشند اتفاق بیفتد تلاش می‌شود تا مالکان به طرف وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هدایت شوند تا همه اقدامات با نظر کارشناسانه انجام شود.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به نگرانی‌ها درباره آثار مخرب توسعه پروژه‌های عمرانی بر بافت‌های تاریخی تهران گفت: متاسفانه در ادوار گذشته این اتفاق برای تهران افتاده و خیلی از محله ها، خانه ها، باغ‌ها و مکان‌هایی که واجد ارزش‌های معماری، فرهنگی و تاریخی بوده اند در فرایند اجرای پروژه‌های عمرانی به خصوص احداث اتوبان‌ها و بزرگراه‌ها تخریب شده اند و از بین رفته اند. این مساله را ما نمی‌توانیم کتمان کنیم. ولی در دوره جدید ما به جد پیگیری می‌کنیم که هر پروژه‌ای که قرار باشد اجرایی شود یک پیوست میراثی، تاریخی و فرهنگی داشته باشد. به خصوص پروژه‌هایی که شهرداری یا ادارات دولتی می‌خواهند در حریم بافت‌های تاریخی اجرا کنند باید با حفظ و رعایت حریم آن میراث و ارزش‌های فاخر معماری که در شهر هست انجام شود. شاید کمترین لطمه به آثار میراثی تهران در دوره فعلی مدیریت شهری وارد شده باشد. چون هر جا که توانسته ایم جلوگیری و پیش گیری کرده ایم و حتی گاهی پیش امده که پروژه‌ای را متوقف کرده ایم و اجازه ادامه فعالیت را نداده ایم.
 
رئیس کمیته گردشگری و میراث فرهنگی شورای شهر تهران در واکنش به اخباری که در خصوص اقدام شهرداری برای تملک خانه باغ علاء الدوله به گوش می‌رسد گفت: قطعا هدف شهرداری مرمت، بازسازی و مناسب سازی چنین مکان‌هایی برای استفاده عمومی است. بر اساس تمهیداتی که ما در این دوره در شورای شهر ایجاد کردیم جریمه‌هایی که گاهی بابت قطع اشجار و درختان گرفته می‌شود و به حساب شهرداری ریخته می‌شود را به صورت تجمیعی جمع آوری و با استفاده از این مبالغ در مناطق کم برخوردار باغ‌ها و فضا‌های عمومی خریداری می‌شود. یکی از اقدامات ما این بوده که همین باغ عمارت وثوق الدوله که لوکیشن سریال شهرزاد بود را در اختیار گرفتیم و درحال بازسازی این عمارت هستیم تا به عنوان مرکز تفریحی، فرهنگی، میراثی در اختیار اهالی منطقه قرار داده شود. همچنین عمارت‌ها و باغ‌های دیگری در دست اقدام است که انشالله بتوانیم از طریق همان بودجه خریداری کنیم و با حفظ آن جنبه‌های میراثی و با همکاری و هماهنگی با وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی برای دسترسی عموم مردم مورد بهره برداری قرار دهیم.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: