• سه شنبه ٤ آذر ١٣٩٩-١٢:٤٤
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٩٦٩٧
محسن هاشمی در گفت و گو با ایلنا:

اوراق منتشر شده مصوبه مجلس و لازم‌‌الاجرا است

رییس شورای شهر تهران با اشاره به تعامل بین شهرداری، بانک رفاه و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی ابراز امیدواری کرد که پول اوراق مشارکت سال ۹۸ به زودی آزاد خواهد شد.

قدم‌های پایانی آزادسازی اوراق مشارکت ۹۸ مترو و اتوبوس

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران و به نقل از ایلنا سرانجام فرصت قانونی آزادسازی اوراق مشارکت سال ۹۸ شهرداری تهران از سوی بانک عامل به پایان رسید و به رغم وعده‌ها و تلاش‌ها، این اوراق در موعد مقرر نقد نشد. شهرداری تهران از مورد قبول قرار نگرفتن وثیقه‌های ارائه شده به بانک گلایه داشت و بانک مشکل را در مناسب نبودن وثایق می‌داند.

محسن هاشمی: اتفاقات مثبتی در حال وقوع است

«محسن هاشمی» رئیس شورای شهر تهران در واکنش به اظهارات مدیران بانک رفاه مبنی بر اینکه به زودی مشکلات آزادسازی اوراق در نتیجه تعامل با شهرداری تهران حل خواهد شد به خبرنگار ایلنا می‌گوید: اتفاقات مثبتی در نتیجه تعامل بین بانک، شهرداری و وزارت کار، تعاون و رفاه اجتماعی در حال وقوع است که از این بابت تشکر ویژه دارم.

او ادامه می‌دهد: آزاد شدن این پول برای حمل و نقل عمومی به ویژه در زمان شیوع ویروس کرونا بسیار اهمیت دارد تا فاصله‌گذاری اجتماعی به نحو مطلوب با افزایش تعداد خطوط صورت گیرد.

رییس شورای شهر تهران همچنین در پاسخ به پرسشی درباره نحوه تعامل مدیریت شهری با مجلس جهت حل مشکلاتی از این دست، می‌گوید: ما تعامل خوبی با مجلس و نمایندگان مجمع تهران داریم و برخی اوقات که به کمک آن‌ها نیاز داریم، حتما تماس می‌گیرم. می‌دانید که اوراق منتشر شده مصوبه مجلس و در نتیجه لازم الاجرا است.

هاشمی در پاسخ به این پرسش که برای آزادسازی ۱۵۰۰ میلیارد تومان پول اوراق مشارکت سال ۹۸ مدیریت شهری با مجلس ارتباطی برقرار کرده است یا خیر؟ اظهار می‌کند: نه، در این باره با مجلس تماسی نگرفتیم. بنده با آقایان جهانگیری و شریعتمداری به طور ویژه رایزنی کردم.

رییس شورای شهر تهران اطمینان می‌دهد که مشکل تامین وثیقه و آزادسازی پول اوراق مشارکت حمل و نقل عمومی به زودی حل خواهد شد.

 شرکت مترو نیز  اعلام کرده که بانک حدود ۲۰۰ میلیارد تومان از پول اوراق را آزاد کرده و مابقی را به شرط ارائه وثیقه از سوی شهرداری به بانک مرکزی، واریز خواهد کرد.

«علی امام» مدیرعامل شرکت مترو تهران درباره آخرین اقدامات صورت گرفته برای آزادسازی اوراق مشارکت به خبرنگار ایلنا می‌گوید: قرار است ۲۰۰ میلیارد تومان از این مبلغ واریز شود. به گفته بانک رفاه تا پایان هفته نیز هرچه وثائق تکمیل‌تر شود، مابقی پول به حساب شهرداری واریز خواهد شد.

او با بیان اینکه پول کم کم و همزمان با نهایی شدن پول در دفترخانه آزاد می‌شود، اضافه می‌کند: شهرداری تهران در این چند ماه براساس ارزش‌گذاری کارشناسان ۲ هزار میلیارد تومان وثیقه معرفی کرده، اما به دلایل مختلف مورد پذیرش بانک قرار نگرفت و آنچه پذیرفته شد، حدود ۵۰۰ میلیارد تومان بود که با این عدد، آزادسازی ۲۰۰ میلیون تومان از اوراق نهایی شد.

او اضافه می‌کند: این رقم اما کافی نیست و تا آزادسازی ۷۵۰ میلیارد تومان از سهم شهرداری تهران باید روند ادامه پیدا کند.

امام همچنین در پاسخ به این پرسش که با توجه به حضور نمایندگان شورای چهارم در مجلس، آنها چه کمکی برای حل این مشکل و سایر چالش‌های شهر داشته یا می‌توانند داشته باشند، می‌گوید: درحال حاضر مهم‌ترین کمکی که دولت و مجلس می‌توانند به شهرداری تهران کنند، مربوط به بدهی دولت به شهرداری و بدهی شهرداری به بانک است و باید تلاش شود تا زمینه تهاتر این بدهی‌ها فراهم شود.

مدیرعامل شرکت مترو تهران اضافه می‌کند: این مشکل سال‌ها است که گریبان‌گیر شهرداری تهران است و هر سال بیشتر و عمیق‌تر از سال گذشته برای مدیریت شهری مشکل‌ساز می‌شود. همه می‌دانند که دولت بدهی قابل توجهی به شهرداری دارد و از طرفی بدهی شهرداری به سیستم بانکی کشور نیز زیاد است، در نتیجه با توجه به حضور آقای قالیباف در مجلس و سابقه طولانی حضور ایشان در شهرداری تهران، مطلوب است این موضوع در مجلس پیگیری و کمک کنند تا یکبار برای همیشه این معضل حل شود. با این اقدام شهرداری راحت‌تر می‌تواند نسبت به توسعه زیرساخت‌ها اقدام کند.

تضمین ۷۵۰ میلیارد تومان از اوراق مشارکت سهم دولت است. مدیرعامل متروی تهران در واکنش به اینکه چرا بانک سهم دولت را به حساب شهرداری واریز نمی‌کند، می‌گوید: بانک رفاه هنوز تصمیمی در زمینه سهم دولت نداشته است و مبلغی از سهم دولت را دریافت نکردیم، اما امیدواریم این اتفاق رخ دهد. تضمین نصف این مبلغ با دولت است و اینکه برای سهم دولت نیز از شهرداری وثیقه بخواهند، منصفانه نیست.

 

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: