• دوشنبه ٣ آذر ١٣٩٩-١٧:٥٠
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٩٦٩٥
زهرا صدر اعظم نوری در گفت و گو با میزان مطرح کرد:

علت از دسترس خارج شدن اطلاعات سامانه پایش برخط ساختمان‌های ناایمن تهران

رییس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر تهران گفت: ۳۳هزار ساختمان توسط سازمان آتش نشانی و ایمنی شهر تهران مورد شناسایی قرار گرفته که از این تعداد بعضی هایشان ساختمان هایی هستند که بسیار پرخطر هستند و شماری از اینها ساختمان های با ریسک کمتر و تعدادی هم ساختمان های کم خطر محسوب می شوند.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران زهرا صدراعظم نوری عضو شورای اسلامی شهر تهران در گفت و گو با خبرگزاری میزان و  در خصوص شناسایی شناسایی ۳۳هزار ساختمان ناایمن در تهران به میزان گفت: ۳۳هزار ساختمان توسط سازمان آتش نشانی و ایمنی شهر تهران مورد شناسایی قرار گرفته که از این تعداد بعضی هایشان ساختمان هایی هستند که بسیار پرخطر هستند و شماری از اینها ساختمان های با ریسک کمتر و تعدادی هم ساختمان های کم خطر محسوب می شوند.

به گفته صدراعظم نوری این رقم ۳۳هزار شامل همه ساختمان های شهر تهران نمی شود بلکه بخشی است که تا به حال پایش شده و این آمار تعدادی از این نوع ساختمان های بسیار پرخطر است که ریسک بالایی هم دارند.

عضو شورای اسلامی شهر تهران در خصوص وجود نگرانی ها برای تکرار حادثه ای نظیر آتش سوزی ساختمان پلاسکو گفت: به هر حال وجود یک ساختمان پرخطر گویای این است که بسیار پرخطر است و هر آن احتمال یک حادثه ای برای چنین ساختمانی وجود دارد و وقتی هم حادثه ای رخ دهد جان و مال انسان ها در معرض تهدید قرار خواهد گرفت.

صدراعظم نوری با بیان اینکه در کلانشهر تهران تعداد واحدهای ساختمانی بسیار زیاد است گفت: شاید چهار میلیون واحد ساختمانی در تهران وجود داشته باشد. اگر همه اینها رصد و احصا شود حتما آماری بیش از این چیزی که الان اعلام شده به دست خواهد آمد. در بین ساختمان هایی که استانداردهای لازم را ندارند و ضریب ریسک بالایی دارند کاربری های گوناگون تجاری، اداری، بهداشتی، آموزشی یا فرهنگی وجود دارد. این نوع کاربری ها باعث می شود که به صورت طبیعی تعداد زیادی از شهروندان در این ساختمان ها رفت و آمد کنند که این می تواند مشکل آفرین باشد. در ساختمانی که محل تردد شهروندان است اگر استانداردها رعایت نشده باشد و مورد تایید نباشد به نسبت حضور مردم می تواند آماده گونه ای از مخاطرات باشد.

وی در خصوص مصوبه سال گذشته شورای شهر که شهرداری را برای ایجاد سامانه برخط پایش ایمنی ملزم کرده گفت: سامانه برخط پایش ایمنی ساختمان ها در برابر خطر آتش سوزی و حریق سامانه ای است که در شورای شهر به تصویب رسید و به دنبال این مصوبه سازمان آتش نشانی کار را شروع کرد و اطلاعات بیش از هزار ساختمان وارد این سامانه شد و همچنان درحال بارگذاری روی این سامانه است تا اطلاعات بیشتری وارد شود. هدف از ایجاد این سامانه هم این بوده که آتش نشانی هنگامی که حادثه ای رخ می دهد و آتش سوزی ایجاد می شود بتواند با استفاده از این سامانه اطلاعات این ملک را داشته باشد که کارهای امداد و نجات و اطفای حریق را به راحتی انجام دهد و مثلا بداند که سازه این ساختمان چیست، قدرت استحکامش چگونه است، دسترسی ها و ورودی هایش کدام است. این سامانه در حال حاضر در حال کار است و سازمان آتش نشانی مرتب اطلاعات جدید را بارگذاری می کند و سامانه در حال تکمیل است.

صدراعظم نوری درمورد علت از دسترس خارج شدن اطلاعات سامانه پایش برخط گفت: یک بحثی وجود داشت که این سامانه بنشیند روی سامانه تهران من تا همه شهروندان به آن اطلاعات دسترسی داشته باشند و بتوانند از این سامانه استفاده کنند و مثلا اطلاعات ساختمان ها را داشته باشند.

او ادامه داد: هدفی که مصوبه مربوط به این سامانه دنبال می کند به گونه ای نیست که مثلا بتواند در دسترس شهروندان قرار بگیرد چون نیازی نیست شهروندان این اطلاعات را داشته باشند. اینکه استحکام بنای یک ساختمان به چه صورت است، سازه اش چیست و مسائل فنی اش چیست و چه دسترسی هایی دارد اینها مسائلی نیست که به درد شهروندان بخورد.

نوری گفت: این اطلاعات به درد آتش نشانی می خورد تا بتواند خدمت رسانی و امداد و نجات را با سرعت بیشتری انجام دهد. از این جهت قرار بر این شد که در سامانه تهران من ساختمان هایی قرار داده شود که از لحاظ ایمنی و استاندارد در سطح بالایی هستند و مثلا تعدادی از چنین ساختمان ها به مردم معرفی شود که مردم و مالکان ساختمان ها برای اینکه ساختمان هایشان به عنوان ساختمان ایمن معرفی شود تشویش شوند. اما آن سامانه پایش برخط ایمنی ساختمان ها مساله جداگانه ای است که کار خودش را انجام می دهد.

عضو شورای شهر تهران درخصوص میزان کارایی طرح هایی نظیر سامانه پایش برخط گفت: این سامانه برای آن اهدافی که مد نظر آتش نشانی است خیلی می تواند کارایی داشته باشد. حدود یک یا دو سال پیش بود که ساختمانی متعلق به وزارت نیرو در جایی پایین تر از میدان ولیعصر دچار آتش سوزی شده بود. من نصف شب بود که برای بازدید از این حادثه به آنجا رفتم و چند ساعتی هم آنجا بودم.

او اضافه کرد: یکی از مشکلاتی که درباره این ساختمان وجود داشت این بود که برای آتش نشان ها این پرسش مطرح بود که وضعیت این ساختمان از نظر ایمنی و پایداری به چه صورت است و وضعیت سازه ساختمان از چه ویژگی هایی برخوردار است. چون در طبقات زیرین ساختمان که حالت انبار کاغذ و اسناد بود از آنجا آتش سوزی شروع شده بود و به صورت دود به طبقات بالا می آمد و امکان دسترسی برای آتش نشان ها را بسته بود و چون تقریبا نیمه شب یا اواخر شب بود که این اتفاق رخ داده بود خیلی هم دسترسی به افراد یا کسانی که درباره این ساختمان اطلاعاتی داشتند وجود نداشت.

این عضو شورا گفت: اگر خود سازمان آتش نشانی این امکان را داشت که از طریق سامانه اطلاعات را ببیند اطلاعاتی که کمک می کند به اینکه تصمیم بگیرد الان چه اقداماتی را انجام دهد و چه نوع امداد و نجاتی انجام شود این باعث سرعت دادن به کار می شد. اما اینکه با حدس و گمان کار را پیش ببرند یا منتظر باشند تا کسانی که اطلاعات ساختمان را دارند بیایند و اطلاعات را بدهند می تواند به آسیب ها و خسارات قابل توجهی منجر شود. چون بحث آتش بحث ثانیه و لحظه است و هر یک لحظه ای که دیرتر اقدام شود می تواند به نابودی اموال یا کشته شدن افراد بیانجامد. از این جهت این سامانه اگر تکمیل شود و اطلاعات همه ساختمان ها روی این سامانه قرار بگیرد برای سازمان آتش نشانی بسیار مفید خواهد بود.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: