• يکشنبه ٦ مهر ١٣٩٩-١٦:٤٠
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٩١٣٣
ناهید خدا کرمی در دویست و سی و نهمین جلسه شورا:

در موزه کودکان، کودک و خانواده با زندگی متنوع فرهنگی آشنا می شوند

رییس کمیته سلامت شورای شهر تهران خاطر نشان ساخت: در موزه کودکان، کودک و خانواده با زندگی متنوع فرهنگی آشنا می شوند. و بعبارتی این موزه مکان ملاقات پر جنب و جوش را برای همه اقشار و شهروندان فراهم می کند.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، ناهید خدا کرمی در دویست و سی و نهمین جلسه شورا، و در جریان بررسی طرح  «الزام شهرداری تهران به تاسیس موزه کودکان شهر تهران» تصریح کرد: در حال حاضر کودکان از کمترین فضای اختصاصی در شهر محروم هستند.

وی افزود: در طی 40 سال اخیر در شهر تهران برای کودکان و نوجوانان پروژه چشمگیری اجرا نشده است. و کودکان از کمترین فضای اختصاصی  در مکان های عمومی شهر برخوردارند. تآسیس موزه کودکان تهران با لحاظ کردن استاندارد های روز دنیا، می توانند تهران را به مقصدی جذاب برای گردشگران تبدیل کنند. و کودکان تهرانی در محیطی منطبق با تخیلات و قابلیت های ذهنی خود برای زندگی آینده آماده شوند.

خدا کرمی افزود:  موزه کودکان می تواند شامل واحد های محیط زیست، سلامت، ترسیم تخیلات، بازی های تقویت کننده اعتماد بنفس، نگهداری اشیا، آشنایی با حشرات، تعاملات اجتماعی، تکنولوژی و ارتباطات و ... باشد.

خداکرمی گفت: امروزه مفهوم موزه ها بسیار متفاوت است. و دیگر منحصراً جایی برای نگهداری اشیاء نیست، بخصوص موزه های کودکان به محلی برای تجربه زندگی تبدیل شده اند. و تقریباً در کلیه شهرهای کشور های توسعه یافته، شهرداری ها بهترین فضای شهری خود را به موزه کودکان اختصاص داده اند. و موزه کودکان "بوستون" با قدمت 100 ساله و موزه کودکان "توکیو" و.. بهترین مثال هایی هستند، که توانسته اندکودکان شهر را در یک محیط خلاق برای زندگی آینده آماده کنند. در این موزه ها درگیر کردن کودکان و خانواده ها به کشف تجربیات جدید برای برخورداری از دنیایی بهتر با ارتقای مهارت های اساسی زندگی، و جذاب شدن یادگیری و آموزش مداوم در یک محیط غیر رسمی و اما جدی، مهم ترین اصل است.مخالفان می گویند، در کانون پرورش فکری کودکان محیطی برای تاریخ ادبیات کودکان اختصاص داده شده است، باید توضیح بدهم آن جا فقط مختص تاریخ ادبیات است، و ما درباره یک مکان جامع صحبت می کنیم. امروز موزه ها محلی برای تجربه زندگی هستند.

رییس کمیته سلامت شورا افزود: موزه کودکان باید در یک فضای طبیعی یا احساس امنیت و اعتماد برای رشد تخیلات و کنجکاوی و واقعگرایی تآسیس  شود.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر تهران خاطرنشان کرد: موزه کودکان با محوریت نیازهای کنجکاوانه کودکان که بتواند پشتیبان خانواده ها برای پرورش خلاقیت و کنجکاوی فرزندان خود باشد تشکیل می شود و مهمترین هدف این موزه بهبود رشد و تکامل سالم کودکان و بکارگیری توانایی های بالقوه آنان برای دستیابی به رفاه جمعی و شکوفایی نسل آینده است.

خداکرمی با اشاره ارزش این موزه تصریح کرد: این موزه بازی محوری است، اعتقاد به ارزش ذاتی بازی و فرصت هایی برای یادگیری تجربی و کشف مبتنی بر اشیا چند حسی فراهم می شود.

وی ادامه داد: ما کودکان و خانواده ها را به تجربیات و ایده های تحول آفرین در علم و فنآوری، بهداشت و سلامت، هنرها و علوم انسانی و فرهنگی ملی و جهانی متصل می کنیم. این موزه ها حامی والدین، مربیان، محققان علمی، رهبران مدنی و متخصصان بهداشت در رسیدگی به مسایل مهم پیش روی کودکان خواهیم بود. وظیفه ماست تا برای تقویت نوآوری و بهبود چشم انداز آینده کودکان تلاش کنیم.

خدا کرمی خاطر نشان ساخت: در موزه کودکان، کودک و خانواده با زندگی متنوع فرهنگی آشنا می شوند. و بعبارتی این موزه مکان ملاقات پر جنب و جوش را برای همه اقشار و شهروندان فراهم می کند.

وی اظهار داشت: رآی ما به تآسیس موزه کودکان، به معنی به یادگار ماندن مکانی بی نظیر برای کودکان امروز و نسل فردا خواهد بود، و نشان خواهد داد که شورای پنجم کودکان شهر برایش از اهمیت خاصی برخوردارند.

رئیس کمیته سلامت شورای شهر در پایان خاطر نشان کرد: بنابراین ذهن خودتان را از موزه های ایرانی برای کودکان مثل ایرانک و کانون پرورش فکری رها کنید. چون می تواند بخشی از این موزه نگه داری اشیای خارجی باشد، اما بیشترین هدف این مکان، آشنایی کودکان با طبیعت و محیط زیست است. آنچه ما از شهرداری انتظار داریم این است که با توجه به بند 8ماده مصوبه شهر دوستدار کودک که در آن تاکید به ساخت موزه اسباب بازی شده و مکانی ماندگار برای کودکان تاسیس کنیم، که بخشی از آن موزه اسباب بازی باشد. این موزه یک مکان تربیتی-آموزشی و هویت بخشی خواهد بود، که جایش در این شهر و کشور خالی است. بنابراین ما شهرداری را مکلف به تایین مکانی برای تاسیس این موزه با کمک بخش خصوصی میکنیم. ما نگفتیم شهرداری به تنهایی این کار را انجام دهد، بلکه در تبصره ای ذکر کردیم شهرداری از فعالین حوزه تارخی و فرهنگ و سازمان های مردم نهاد کمک بگیرد. پیش بینی ما این است اگر طراحی این موزه مطابق با استانداردهای جهانی باشد باعث ایجاد تحول در کشور خواهد شد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: