• يکشنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٩-١٢:٠٨
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٨٩٥٣
بهاره آروین در صحن شورا:

پرونده‌های باغات می‌توانند در مناطق بررسی شوند

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای اسلامی شهر تهران، در موافقت با یک فوریت طرح «رسیدگی به پرونده‌های باغات در مناطق شهرداری تهران»، گفت: پرونده باغات در صحن شورا در صفی طویل قرار گرفته اند. و لذا این پرونده ها را می شود به جای صحن شورا در مناطق بررسی کرد.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، بهاره آروین در دویست و سی و ششمین جلسه  شورا، و در موافقت با یک فوریت طرح «رسیدگی به پرونده‌های باغات در مناطق شهرداری تهران»، گفت: ما در شورای شهر تهران در چارچوب قوانین بالادستی مقررات ‌گذاری می‌کنیم، تا جریان کارها روی روال بهتری بیفتد. بحث‌های مرتبط با باغات مکررا در صحن تکرار شده است. و اکنون می‌توانیم پس از سه سال برای این موضوع معیارهایی را در نظر بگیریم تا در مناطق مورد بررسی قرار گیرند.

وی افزود: اگر به هر چهار بند طرح یادشده نگاه کنید، متوجه می‌شوید که هیچ ‌یک نیازی به رای شورا ندارند، و می‌توانند بدون بررسی در صحن شورا به عنوان باغ قرار گیرند.

آروین تاکید کرد: این بحث‌ها چندین بار انجام شده، و روسای کمیسیون‌های تخصصی شورا بحث‌هایی را در این خصوص مطرح کرده‌اند. اما پس از این سه سال، بین آنها اجماع ایجاد شده است.

رییس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران با اشاره به نظر محسن ‌هاشمی، رییس شورا مبنی بر اینکه اگر اجماع حاصل شده است، یک بار آن را بنویسیم تا هم در صحن ملاک عمل قرار گیرد، و هم شورای بعد آن را ملاک قرار دهد، گفت: در حال حاضر پرونده‌های باغات برای بررسی در صحن شورا، در صفی طویل قرار گرفته‌اند و این در حالی است که در مناطق هم می‌توانند مورد بررسی قرار گیرند.

وی اضافه کرد: پیشنهاد من این است که کمیسیون‌ها یک مداقه نهایی درخصوص مساله باغات داشته باشند، تا حداقل درخصوص بندهای قید شده در این طرح که تعداد زیادی از دوستان هم در جلسه هم‌اندیشی با آن‌ها موافق بودند، مصوبه‌ای داشته باشیم.

 

در بررسی این دستور همچنین محمد سالاری رییس کمیسیون معماری و شهر سازی گفت : این طرح درجلسه هم اندیشی جمع بندی شد و به این نتیجه رسیدیم که با توجه به طولانی بودن فرآیند تشخیص در پرونده باغات و بلاتکلیفی مراجعه کنندگان و صف طویل پرونده ها، صراحتا برای تشخیص باغ یا غیر باغ چندین شاخص وجود دارد که به صراحت در قانون ذکر شده است که یکی از آنها تشخیص شورا است. 
 
وی افزود: در جمع بندی جلسه هم اندیشی توافق شد پرونده هایی که در سند باغ است و یا در کمیسیون ماده دوازده باغ بودن آن مبرهن شده  در خود مناطق در خصوص باغ یا غیر باغ بودن آن تصمیم گیری شود و به شورای شهر تهران و یا کمیسیون ماده هفت نرود و خواهش من این است که اعضای شورا به احترام جمع بندی های جلسه هم اندیشی به یک فوریت این طرح رای موافق بدهند.
 
در ادامه حسن رسولی رییس کمیته تشکیلات و منابع انسانی شورای اسلامی شهر تهران گفت: پرونده های تعدادی از مالیکین در جریان رسیدگی است و به فرض رای آوردن یک فوریت طرح، تکلیف پرونده‎های این افراد چه می‎شود؟ وی پیشنهاد داد طرح تا تعیین تکلیف نهایی متوقف شود و  همچنین تکلیف پرونده های جاری نیز مشخص شود.
 
همچنین حسن خلیل آبادی گفت: مطالبی که در طرح آمده خوب است ولی همان مطالبی که محل ایراد بوده است دوباره در کلیات طرح آمده است که نگران کننده است.
 
سید ابراهیم امینی نیز گفت: ما جلسه گذاشتیم و در این زمینه به تصمیم مشترک رسیدیم در حالی که تمامی این مقررات که در بحث نوعیت دارد قوانین فرادستی است. پیشنهاد میکنم کارگروهی در شورا تشکیل شود و در آنجا در مورد این طرح بیشتر بحث و گفتگو شود با قید ‌فوریت مسائل این طرح نه تنها حل نمی شود بلکه پیچیده تر هم می شود.

درنهایت فوریت این طرح با 8 رای موافق و 9 رای مخالف به تصویب نرسید.

گفتنی است، متن پیشنهادی که در این طرح مطرح شده به شرح زیر است:

با عنایت به کثرت پرونده‌های تشخیص باغات و به منظور تسریع در امر رسیدگی به پرونده‌های تشخیص باغ از غیرباغ در شورای شهر تهران و با توجه به قوانین و مقررات موضوعه و آیین نامه اجرایی ماده یکم (1) قانون اصلاح قانون حفظ و گسترش فضای سبز در شهرها مصوب سی و دومین اجلاس شورای عالی استان‌ها مورخ 15/2/89 با اصلاحات بعدی آن، شهرداری تهران (مناطق و سازمان بوستان‌ها و فضای سبز شهر تهران) موظف است از تاریخ لازم‌الاجرا شدن این مصوبه درخصوص پرونده‌های باغات مطابق بندهای ذیل اقدام نماید:

یک. درخصوص کلیه پرونده‌های مربوط به اراضی و املاک که مطابق ردیف دوم (2) بند (د) ماده یکم (1) آیین نامه مذکور و به موجب اسناد مثبته دارای سند مالکیت یا سند مادر قبل از تفکیک به عنوان باغ، باغچه، زمین مشجر و باغ عمارت می‌باشند، شهردار منطقه ذیربط طبق ضوابط باغ اقدام نموده، و نیازی به ارسال پرونده به شورای اسلامی‌ شهر تهران نمی‌باشد.

دو. درخصوص کلیه پرونده‌های مربوط به اراضی و املاک که مطابق ردیف سوم (3) بند (د) ماده یکم (1) آیین نامه مذکور و به موجب اسناد مثبته دارای رای دایر باغ، دایر باغچه، دایر مشجر از کمیسیون ماده دوازدهم (12) قانون زمین شهری می‌باشند، شهردار منطقه ذیربط طبق ضوابط باغ اقدام نموده، و نیازی به ارسال پرونده به شورای اسلامی ‌شهر تهران نمی‌باشد.

سه. کلیه پرونده‌های باغات که قبل از تاریخ 17/11/1394 دارای رای قطعی باغ از کمیسیون‌های باغات یا شورای اسلامی‌شهر تهران می‌باشند، و آراء مذکور توسط مراجع قضایی ذیربط ابطال نشده باشند، شهردار منطقه ذیربط مطابق آراء قطعی صادره اقدام و نیازی به ارسال پرونده به شورای اسلامی ‌شهر تهران نمی‌باشد.

چهار. پرونده‌های تشخیص باغات مربوط به اراضی و املاکی که مشمول بندهای فوق‌الذکر نمی‌باشند و همچنین پرونده‌هایی که رای باغ یا غیرباغ آن‌ها توسط دیوان عدالت اداری ابطال شده است، و مواردی که وضعیت باغ یا غیر باغ بودن آن‌ها توسط مراجع قضایی استعلام می‌شود، طبق ضوابط و مقررات مربوط جهت رسیدگی به شورای اسلامی ‌شهر تهران ارسال شود.

پنج. شهردار تهران مسئول حسن اجرای این مصوبه می‌باشد.

236-9

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: