• يکشنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٩-١٠:٥١
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٨٩٤٩
نایب رئیس شورای شهر در صحن شورا:

هیات تطبیق فرمانداری نمی‌تواند برای خود حق اظهارنظر در خصوص نامگذاری‌ها قائل شود

سید ابراهیم امینی، نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: اعضای شورای شهر به اعتبار رایی که از شهروندان گرفته‌اند، معتمدین شهروندان هستند. و به ‌دلیل اینکه معتمد شهروندان بودن، قانون حق نام‌گذاری اماکن، معابر و... را برای اعضای پارلمان محلی قائل شده‌است. لذا هیات تطبیق فرمانداری نمی‌تواند برای خود حق اظهارنظر در خصوص نامگذاری‌های شورا که تصمیمات شورا محسوب می‌شوند، را قائل شود.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، سید ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران در جریان دویست و سی و ششمین جلسه  شورا با اشاره به لزوم تفکیک میان مصوبات و تصمیمات شوراها، گفت: در پارلمان ملی نیز مصوبات به مصوبات ماهوی و تصمیمات تقسیم می‌شوند. بر همین اساس شورای نگهبان تنها حق دارد، مصوباتی را که جنبه ماهوی دارند، با قانون اساسی و شرع تطبیق دهد. و در صورت مغایرت با این دو منبع به آنها ایراد بگیرد. اما چنین حقی را راجع به تصمیمات نمایندگان مجلس برای خود قائل نیست.

عضو حقوقدان شورای شهر تهران با ذکر مثال‌هایی بیان کرد: رای اعتماد نمایندگان به هیات دولت از جمله این موارد است. و شورای نگهبان در خصوص دارا بودن یا نبودن تخصص‌ها و شرایط وزراء برای خود حق اظهارنظر قائل نیست.

نایب رییس شورای شهر تهران در خصوص نام گذاری معابر از سوی شورای شهر، گفت: در نام‌گذاری معابر  نیز در حقیقت اعضای شورای شهر به اعتبار رایی که از شهروندان گرفته‌اند، معتمدین شهروندان هستند. و به ‌دلیل اینکه معتمد شهروندان بودن، قانون حق نام‌گذاری اماکن، معابر و... را برای اعضای پارلمان محلی قائل شده‌است. لذا هیات تطبیق نمی‌تواند برای خود حق اظهارنظر در خصوص نامگذاری‌های شورا که تصمیمات شورا محسوب می‌شوند را قائل شود.

امینی ادامه داد: در ادوار گذشته نیز رویه چنین بوده است، که تصمیمات راجع به نام‌گذاری‌ها صرفاً جهت اطلاع به هیات تطبیق ارسال می‌شده. و هیات تطبیق نیز هیچ‌گاه در خصوص این تصمیمات ورود ماهوی و اظهارنظر نمی‌کرد.

نایب رئیس شورای شهر تهران با اشاره به اظهارنظر ماهوی هیات تطبیق در خصوص نام‌گذاری‌های شورا، افزود: ورود هیات تطبیق به نامگذاری‌ها موضوع جدیدی است. و متاسفانه دولتی که هم ‌جنس ماست و معتقدیم باید به نهادهای انتخابی با توجه به جایگاه پیش ‌بینی شده این نهادها، در قانون اساسی بها دهد. و شان و منزلت آنها را حفظ کند. اینگونه دایره را در خصوص کارهایی که قانون‌گذار در حیطه اختیار این نهادها قرار داده است، تنگ می‌کند و احساس می‌کند، در ارتباط با همه تصمیمات متخذه حق اظهارنظر دارد.

عضو شورای شهر تهران در پایان ادامه داد: چنین رویه‌ای صحیح نیست. و در مجلس نیز چنین رویه‌ای وجود ندارد. و شورای نگهبان صرفا نسبت به مصوبات ماهوی اظهارنظر می‌کند. و ما نیز توقع داریم دولت محترم و نمایندگان آن بیش از شورای نگهبان نسبت به مصوبات پارلمان ملی، حقی برای خود قائل نباشند.

236-5

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: