• يکشنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٩-١٠:٠٣
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٨٩٤٦
مجید فراهانی در مورد مشکل اداره کشور به نمایندگان مجلس یازدهم:

مشکل اصلی، فراموش کردن «مردم» و مشغول شدن به اولویت های سیاسی است

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد: نمایندگان عزیز مجلس یازدهم در این صد روزی که نماینده ملت در مجلس هستید، قیمت برخی کالاهای اساسی مثل برنج 4 برابر، و خودرو به 3 برابر افزایش یافته است! احتمالا برخی از شما برادران و خواهران عزیز تا پیش از این مشکل اداره کشور را حضور اصلاح طلبان در مجلس و شورای شهر می دانستید. مشکل اصلی و اساسی فراموش کردن «مردم» و مشغول شدن به اولویت های جریانی و سیاسی است!

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران مجید فراهانی، در جریان دویست  و سی و ششمین جلسه شورا،  طی نطق پیش از دستور ضمن گرامیداشت یاد و خاطره همه شهداء، آزادگان، جانبازان و رزمندگان در آستانه هفته دفاع مقدس، گفت: این روزها ایران عزیز ما درشرایط ناشی از یک جنگ تمام عیار اقتصادی در عرصه بین المللی و دفاع برای صیانت از سلامت یکایک ایرانیان عزیز دربرابر شیوع و همه گیری ویروس کرونا و اثرات ناشی از آن در عرصه داخلی، شرایط متفاوتی را تجربه می کند، تجربه ای که دستاوردش برای ایران، ارزشمند و قابل تقدیر خواهد بود.

او افزود: برای تبیین این شرایط از منظر اقتصادی به مرور وضعیت جهان، ایران و شهرداری تهران می پردازم.

 فراهانی با اشاره به روند جهانی تصریح کرد: بررسی روند شاخص عدم قطعیت جهان از فصل اول 1990 تا فصل دوم 2020 ، نمایانگر آن است که در پی شیوع و همه گیری ویروس کرونا، جهان شاهد بالاترین وضعیت این شاخص در 30 سال گذشته می باشد. البته در کشورما به علت در پیش رو بودن انتخابات ریاست جمهوری و شوراهای اسلامی کشور و اثرات عدم قطعیت سیاسی ناشی از برگزاری این انتخابات ها، اثر شاخص عدم قطعیت بر شرایط در برخی موارد تشدید می شود.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران افزود: این عدم قطعیت و شرایط ناشی از فاصله گذاری اجتماعی سبب شده است، تا در دو فصل متوالی سال جاری میلادی شاهد رشد منفی در اکثر اقتصادهای بزرگ جهان و تداوم آن برای سال 2020 باشیم، شاید مثبت شدن رشد اقتصادی چین، تنها رشد اقتصادی قابل تصور برای جهان در دوران کرونا باشد!

او ادامه داد: حجم تجارت کالایی جهان در پنج ماه نخست سال 2020 حدود 20 درصد کمتر از سال 2019 بوده است، که نسبت به 5 ماه نخست بحران مالی جهان در سال 9-2008 کاهش شدید ناگهانی را تجربه کرده است. رشد تجارت اخیر در چین یک استثنا است، که نشان از پایان زودهنگام اعمال اقدامات قرنطینه ای در این کشور دارد.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران بیان کرد: بر این اساس، جهان ده ریسک اقتصادی پیش روی جهان طی 18 ماه پس از شیوع کرونا، بر اساس آخرین گزارش مجمع جهانی اقتصاد، عبارتست از رکود طولانی مدت اقتصاد جهان؛ با احتمال 68.6 درصد، افزایش شدید ورشکستگی بنگاه های بزرگ و صنایع کوچک و متوسط وایجاد موجی از ادغام صنایع؛ با احتمال 56.8 درصد، عدم موفقیت صنایع و بخش ها برای احیای اقتصادی دربرخی ازکشورها؛ با احتمال 55.9 درصد، سطح بالای بیکاری ساختاری، به خصوص بیکاری جوانان؛ با احتمال 49.3 درصد،        تضعیف جایگاه مالی اقتصادهای بزرگ؛ با احتمال 45.8 درصد، اخلال های طولانی مدت زنجیره های تامین جهانی؛ با احتمال 42.1 درصد، فروپاشی اقتصادی یک بازار نوظهور یا اقتصاد در حال توسعه؛ با احتمال 38 درصد، افزایش شدید تورم جهانی؛ با احتمال 20.2 درصد، خروج گسترده سرمایه و کند شدن جریانات سرمایه گذاری مستقیم خارجی؛ با احتمال 17.9 درصد،       کمبود بودجه بازنشستگی به دلیل کاهش ارزش صندوق های بازنشستگی؛ با احتمال 17.6 درصد است.

عضو شورای شهر تهران با اشاره به وضعیت ایران گفت: بر اساس گزارش صندوق بین المللی پول، تراز حساب جاری ایران در سال 2019 برای اولین بار با کسری همراه شده است. در سال 2018، تراز حساب جاری ایران با مازاد 9.4 میلیارد دلاری (2.1 درصد از تولید ناخالص داخلی) همراه بوده که در سال 2019، با کسری حدود 300 میلیون دلاری ( 0.1 درصد از تولید ناخالص داخلی) مواجه شده است.

فراهانی ادامه داد: طبق پیش بینی ها، انتظار می رود در سال 2020، کسری تراز حساب جاری ایران به 4.1 درصد تولید ناخالص داخلی تشدید پیدا کند.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران خاطر نشان کرد: ارزش تجارت کالای بدون نفت ایران با سایر کشورها در 5 ماهه نخست سال جاری حدود 24.6 میلیارد دلار بوده، که نسبت مدت مشابه در سال 1398 حدود 31 درصد کاهش داشته است، تراز تجاری ایران طی 5 ماهه نخست سال 1399 نسبت به مدت مشابه سال قبل به شدت تضیعف شده و از منفی 127میلیون دلار به منفی 2.8 میلیارد دلار کاهش یافته است. اما در عین تجربه این کاهش ها در عرصه بازارهای داخلی ما شاهد افزایش 79 درصدی ارزش هر قطعه سکه تمام بهار آزادی، 59 درصدی ارزش دلار(اسکناس سنا) ،   243 درصدی شاخص بازار بورس اوراق بهادار تهران ، 18 درصدی شاخص بهای کالا و خدمات مصرفی کل کشور،     48 درصدی بهای معاملاتی هر متر مربع واحد مسکونی شهر تهران در مردادماه 1399 نسبت به اسفند 1398 بودیم؛ روند افزایشی که در عین کوچک شدن اقتصاد عرصه زندگی را بر شهروندان تنگ تر و سخت تر کرده است.

فراهانی گفت: پیش بینی بانک جهانی حکایت از آن دارد که؛ تولید ناخالص داخلی ایران- که قبلاً در هر دو سال 2018 و 2019 کاهش یافته بود- درسال 2020 دوباره کاهش پیدا می کند، این امر که تا حدودی منعکس کننده اثر شیوع کووید- 19 در مقیاس بزرگ بر مصرف داخلی و بخشهای خدماتی (مانند گردشگری) است، به نحوی که این کاهش مجدد رشد، ضمن نشان دادن سه دوره متوالی رشد منفی در تولید ناخالص داخلی، از وقوع رکود اقتصادی در ایران حکایت می کند. با این حال این بانک پیش بینی کرده که رشد تولیدناخالص داخلی ایران در سال 2021 مثبت خواهد شد.

او افزود: بررسی گزارش شاخص تاب آوری اقتصاد در سال 2020 نمایانگر آن است که ایران در این شاخص رتبه 125 از میان 130 کشور را کسب کرده است، امتیاز ایران در این شاخص برابر 21.1 است. در میان کشورهای منطقه، تنها جایگاه کشور پاکستان در این شاخص با رتبه 115 تقریبا به ایران نزدیک است! در میان سطوح تشکیل دهنده شاخص تاب آوری جهانی، ایران در زنجیره تامین امتیاز بالاتری را نسبت به سایر موارد، کسب کرده است.

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد: امتیاز ایران در ابعاد اقتصاد برابر با 13.6 ، کیفیت ریسک برابر با 10 ،  زنجیره تامین برابر با 31.5 است، همانطور که ملاحظه می کنیم کمترین امتیاز ایران مربوط به کیفیت ریسک است.

فراهانی با اشاره به شرایط شهرداری تهران گفت: شهرداری تهران در حالی که حتی یک ریال از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای مقابله با شیوع کرونا از دولت دریافت نکرده است، از ابتدای اعلام شیوع کرونا تا امروز بدون تعطیل کردن لحظه ای خدمت رسانی به شهروندان و با حفظ پایداری خدمات در شرایط همچنان فعالیت خود را ادامه می دهد که برابر گزارش درآمد- هزینه خزانه دار محترم شورا در چهار ماهه نخست سال جاری تحقق منابع برابر با 57.7 درصد بوده ؛ که این میزان در مقایسه با متوسط تحقق منابع در سه ماهه نخست طی سالهای 1397 و 1398 با کاهش 33 درصدی مواجه شده است.

او ادامه داد: از آغاز سال 1399 تا پایان مردادماه در شهرداری تهران تعداد  ۲ هزار و ۸۸۲ مورد پروانه ساختمانی صادرشده است، تعداد پروانه صادر شده در مدت مشابه سال قبل ۴ هزار و ۷ مورد بوده است، بر همین اساس ما شاهد کاهش ۲۸ درصدی صدور پروانه ساختمانی در تهران توسط شهرداری هستیم!

فراهانی اضافه کرد: همچنین از حیث متراژ ساخت‌وساز در پنج ماه اول امسال، مجوز ساخت حدود ۳ میلیون و ۹۰۰ هزار مترمربع صادر شده است؛ این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته شاهد صدور مجوز ساخت حدود ۴ میلیون و ۹۵۰ هزار مترمربع بوده ایم؛ این روند حکایت از کاهش ۲۱ درصدی ساخت‌وساز در تهران از لحاظ متراژ دارد.

عضو شورای شهر تهران افزود: این روایت تلخ از شرایط اقتصادی جهان، ایران و شهرداری تهران در سال 1399 تنها هشداری است تا با اتخاذ استراتژی مناسب و پرهیز از روزمرگی به راه حل های برون رفت از این وضعیت بیاندیشیم، راه حل هایی که ان شا الله زمینه ساز «جهش تولید» برای ایران و تهران باشد. البته در این میان همانگونه که دولت به تنهایی کاری از پیش نخواهد برد، مجلس شورای اسلامی نیز به تنهایی نخواهد توانست تغییری ایجاد کند  و شورای شهر نیز بدون حمایت قانونی مجلس و ایفای تعهدات توسط دولت ، نمی تواند به تنهایی پاسخگوی نیازها و انتظارات شهروندان باشد!  

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران تصریح کرد: نمایندگان عزیز مجلس یازدهم در این صد روزی که نماینده ملت در مجلس هستید، قیمت برخی کالاهای اساسی  مثل برنج 4 برابر ، و خودرو به 3 برابر افزایش یافته است! ریالی از تعهدات دولت در قبال توسعه مترو در تهران پرداخت نشده است و یکایک ما شاهد سقوط ارزش پول ملی هستیم، به نحوی که ارزش یارانه پرداختی به هر شهروند به زیر دو دلار کاهش یافته است!

عضو شورای شهر تهران ادامه داد:  احتمالا برخی از شما برادران و خواهران عزیز تا پیش از این  مشکل اداره کشور را حضور اصلاح طلبان در مجلس و شورای شهر می دانستید و عده ای  نیز به غلط حضور اصولگرایان در شورا و مجلس را ریشه مشکلات شهر و کشور می دانستند! واقعیت این است که نه حضور ما در شورا یا مجلس ریشه مشکلات است و نه حضور شما یا همفکرانتان در مجلس و شورای شهر اسباب و علت بروز مشکلات! مشکل اصلی و اساسی فراموش کردن «مردم» و مشغول شدن به اولویت های جریانی و سیاسی است!

او تصریح کرد: بیائید دست به دست هم دهیم و برای حل مشکلات مردم قدمی برداریم زیرا مردم صاحبان اصلی شهر و کشور هستند و وظیفه شما، ما و یکایک مسئولان و دولتمردان تامین رضایت مردم است.

انتظار مردم از رئیس جمهور، رئیس مجلس ، رئیس قوه قضائیه، نمایندگان مجلس و اعضاء شورای شهر آن است که یار و همراه مردم  باشند و در گذار از این مرحله سخت به جای اندیشیدن به آنکه چگونه رقیب را حذف کنند به این فکر کنند که چطور می شود از زندگی آحاد شهروندان فارغ از قومیت،مذهب و نژاد حمایت و برای تامین نیازمندی های مردم به ویژه آسیب دیدگان ناشی از اثرات اقتصادی کرونا تلاش کرد، فراموش نکنیم همه ما در برابر مردم مسئولیم و مکلفیم همانگونه که در صیانت ازحق حیات با کرونا مقابله می کنیم ؛ در برابر شکاف روز افزون برخورداری و محرومیت نیز مسئولیم و مکلفیم به رعایت عدالت تا با توزیع عادلانه فرصت ها و امکانات با فقر و نابرابری مقابله کنیم.

فراهانی گفت: نطقم را با بازخوانی این سخن مرحوم آیت الله طالقانی به پایان  می رسانم؛”‌… بله کربلا همین مملکت ما است . … موقعی که من می خواستم آزاد شوم چشمم به یکی از آیه های قرآن افتاد که معنی آن این بود که باید با بی عدالتی مبارزه نمود تا در آن دنیا با عدالت واقعی روبرو شد .”

 

236-2

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: