• يکشنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٩-٠٩:٥١
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٨٩٤٥
سید ابراهیم امینی در دویست و سی و ششمین جلسه شورا:

امیدواریم با جدی گرفتن تغییرات رخ داده در کتاب‌های درسی، با خاطیان برخورد شود

نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: امیدواریم با جدی گرفتن تغییرات رخ داده در کتاب‌های درسی، از سوی دولت محترم، کارگروهی جهت بررسی علل این اتفاقات پی در پی و برخورد با خاطیان تشکیل شود، و نتیجه آن به اطلاع افکار عموم برسد.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، سید ابراهیم امینی، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران که در غیاب محسن هاشمی، ریاست صحن علنی شورا در دویست و سی و ششمین جلسه  شورا  بر عهده داشت، در ابتدای نطق پیش از دستور خود با اشاره به درگذشت آیت ‌الله صانعی، گفت: در حالی که تنها چند روز از نوزدهم شهریورماه، چهل و یکمین سالگرد درگذشت حضرت آیت الله طالقانی، روحانی والا مقام و اندیشمند و از برجسته ‌ترین روحانیون نواندیش دینی می‌گذشت، متأسفانه روز گذشته خبر ارتحال حضرت آیت‌الله العظمی صانعی، دیگر روحانی نواندیش و والا مقام و از نزدیکان و شاگردان برجسته حضرت امام خمینی (ره) همه ما را در غم فراوان فرو برد.

امینی افزود: رحلت حضرت آیت الله العظمی صانعی، از مراجع نواندیش، مبارز و مستقل شیعیان را به خانواده و دوستداران ایشان تسلیت می‌گوییم. مرحوم آیت الله صانعی که از نخستین شاگردان و یاران امام خمینی در مبارزه بود، در اوج قدرت، از مناصب حکومتی در نیمه دهه شصت کناره گیری کرد، که نشان ‌دهنده حریت، اخلاص و تواضع ایشان بود. از ۳۵ سال فعالیت علمی ایشان تا روزهای پایانی عمر، برکات زیادی برای ارائه تصویری عقلانی و روز آمد از دین با در نظر گرفتن مقتضیات زمان که مورد تاکید امام راحل بود به‌ دست آمده است، که امیدواریم سرمایه‌ای برای نخبگان حوزوی و دانشگاهی در ادامه این مسیر باشد.

نایب رئیس شورای شهر تهران گفت: با نزدیک شدن به پایان شهریورماه، کمتر از یک ماه تا هفته تهران، در اواسط مهرماه فاصله داریم، و لازم است مجموعه مدیریت شهری تهران متناسب با شرایط جاری اقتصادی و بهداشتی کشور برنامه ‌ریزی مناسبی برای برپایی باشکوه این هفته انجام دهد. و ضمن شناساندن تهران و جاذبه‌های فراوان آن به شهروندان تهرانی و سایر هموطنان، برنامه‌ ریزی منسجمی برای آشنا ساختن شهروندان دیگر کشورها با پایتخت کشورمان انجام دهد. در این باره لازم است، ضمن رعایت پروتکل‌های بهداشتی و پرهیز از انجام برنامه‌هایی که خطر اشاعه ویروس کرونا در سطح جامعه را پی دارند، از فضای مجازی به‌عنوان ابزاری در دسترس و قابل استفاده برای میلیون‌ها شهروند و بدون مخاطرات بهداشتی این ‌روزها به ‌نحو هرچه شایسته ‌تر در شناساندن تهران و هفته تهران استفاده شود.

امینی افزود: همچنین از هفته گذشته شاهد بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی جدید بودیم. اظهارنظرهای اولیه در خصوص الزامی بودن حضور دانش آموزان در کلاس‌های درس، تا چند روز منجر به نگرانی شهروندان از جمله اولیای کودکان دبستانی و همچنین کادر درمان شد.

عضو شورای شهر تهران ادامه داد: اگرچه دیرهنگام ولی خوشبختانه دولت محترم از تصمیم غیرکارشناسی خود عدول کرد. اما شاهد بودیم که با گذشت زمانی اندک، باز هم دولت و وزارت آموزش و پرورش ذهن مردم عزیز ما را که این روزها به واسطه مشکلات فراوانی، از جمله گرانی‌های لجام گسیخته، نوسانات شدید اقتصادی و گسترش ویروس کرونا به اندازه کافی درگیر و مشوش است، با حذف تصاویر دختران از جلد کتاب‌های درسی و تفکیک جنسیتی و همچنین حذف قرآن کریم از یکی از تصاویر کتاب‌های درسی درگیر خود ساخت.

رئیس کمیته حقوق شهروندی شورا در ادامه گفت: این رخداد غیرقابل پذیرش که رسانه‌ای شدن آن تقریباً همزمان با تولد پنجاه و سه سالگی انوشه انصاری، نخستین زن کیهانگرد جهان، و در کشوری بود که در طول تاریخ خود زنان پرافتخار فراوانی را در خود جای داده است، را باید در تداوم تغییرات متعددی دانست، که طی سال‌های اخیر در کتاب‌های درسی مقاطع مختلف تحصیلی رخ داده است. پیش از این نیز طی سال‌های مختلف شاهد حذف نام افراد و اماکن برجسته ملی، نام و سروده‌ها و داستان‌های شاعران و نویسندگان برجسته کشور، در کتاب‌های درسی بوده‌ایم. و به‌ویژه نزدیکی تاریخ آغاز سال تحصیلی و حذف این منابع ارزشمند ادبی و فرهنگی از متون درسی، تقریبا همزمان با ۲۷ شهریورماه روز بزرگداشت مقام استاد محمدحسین شهریار، شاعر نامی کشور و روز شعر و ادب پارسی جای تامل دارد، و باید گفت چنین تلاش‌هایی برای حذف بخشی از تاریخ، فرهنگ و هویت ملی ما ایرانیان، در وزارت آموزش و پروش و کتاب‌های درسی بی‌سابقه نیست.

سید ابراهیم امینی در پایان گفت: بنابراین امیدواریم با جدی گرفتن تغییرات رخ داده در کتاب‌های درسی، از سوی دولت محترم، کارگروهی جهت بررسی علل این اتفاقات پی در پی و برخورد با خاطیان تشکیل شود، و نتیجه آن به اطلاع افکار عموم برسد.

 

236-1

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: