• دوشنبه ٢٠ مرداد ١٣٩٩-١٣:٤٣
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٨٥٧٩
محسن هاشمی در مراسم امضا تفاهم نامه همکاری ما بین شرکت مترو و شرکت های دانش بنیان و جهاد دانشگاهی:

باید ساخت قطار مترو داخلی به تولید انبوه برسد

رییس شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر اینکه باید ساخت قطار مترو داخلی به تولید انبوه برسد،گفت: از هم اکنون باید قرار داد ساخت قطار و واگنها با شرکت های داخلی بسته شود، و هزینه های این امر تامین گردد، تا شاهد تولید انبوه ساخت این قطار ها باشیم. این امر برای شرکت های داخلی نیز به صرفه خواهد بود.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، مراسم رونمایی از دستاوردهای طراحی و ساخت قطار ملی با حضور محسن هاشمی، رییس شورای شهر تهران، پیروز حناچی، شهردار تهران، سورنا ستاری، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، محمد علیخانی و شهربانو امانی از اعضای شورای شهر تهران، مناف هاشمی، معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، و علی امام، مدیر عامل شرکت مترو تهران در شرکت واگن سازی تهران برگزار شد.

محسن هاشمی در این مراسم گفت: امروز شاهد بالندگی پروژه های مترو به عنوان نماد خودکفایی هستیم، و این جای خوشحالی دارد.

 

هاشمی افزود: همانطور که میدانید، 50درصد هزینه های مترو شامل بخش ساختمانییا همان civil اعم از ساختن تونل، ایستگاه، پست برق و موارد این چنین میشود. در این حوزه صد در صد خود کفا هستیم. اما 50 درصد هزینه ها نیز در امر تجهیزات صرف میشود، که شامل تجهیزات ثابت و متحرک می باشد.

هاشمی ادامه داد: قطار و واگن در زمره تجهیزات متحرک میباشد، که 25 درصد هزینه های این بخش  را به خود اختصاص می دهد.

هاشمی افزود: این در حالی است که  تجهیزات ثابت، مانند سیستم برق رسانی و اعلام حریق در داخل ساخته می شوند. اما درحوزه تجهیزات متحرک به سبب مشکلاتی که در داخل برای تامین مالی وجود دارد، ساخت تجهیزات متحرک با کندی صورت می گیرد.

رییس شورای اسلامی شهر تهران گفت: همانطور که میدانید در کشور،در حوزه تامین مالی دچار مشکل هستیم. لذا تامین و ساخت تجهیزات متحرک به سمت فاینانسهای خارجی سوق پیدا میکند.همانطور که مستحضر هستید، هدف اصلی کشورهایی که فاینانس را قبول می کنند، این است که بتوانند کالای خود را به فروش برسانند، که واضح است در این حالت ارز از کشور خارج میشود و به صرفه نیست.

هاشمی گفت: اما امروز با کمک آقای ستاری شرایطی به وجود آمده، که بتوانیم از ظرفیت شرکتهای داخلی استفاده کنیم، و امیدواریم مابقی شرکت هایی که در این عرصه وجود دارند، وارد شوند تا  بتوانیم این حرکت را دائمی کنیم.

هاشمی گفت: از هم اکنون باید قرار داد ساخت قطار و واگنها با شرکت های داخلی بسته شود. و هزینه های این امر تامین گردد،تا شاهد تولید انبوه ساخت این قطار ها باشیم. این امر برای شرکت های داخلی نیز به صرفه خواهد بود.

هاشمی افزود: با فرض اینکه هزینه واردات قطارها یک میلیون دلار باشد، چنین هزینه ای را به ساخت قطار ها در داخل اختصاص دهیم، لذا می بایست معادل چهار الیپنج هزار میلیارد تومان در دولت برای ساخت قطار تامین اعتبار شود، و در بودجه سال آینده هم دیده شود.

شهردار تهران :واگن سازیهای داخلی ظرفیت پاسخگویی به نیاز ۱۸ کلانشهر را دارد

در این مراسم همچنین پیروز حناچی شهردار تهران گفت: با توجه به این که بیش از ۱۸ کلانشهر با جمعیت بالای یک میلیون نفر در کشور داریم و این شهرها به طور قطع نیاز به سیستم حمل و نقل عمومی و مترو دارند این نیاز می تواند مبنای یک تصمیم استراتژیک شود و نیاز داخلی را در همه شهرها تامین کند. الان بحث تهران است اما ظرفیت واگن سازی تهران بالاتر است. با توجه به نیاز کشور همین الان هم این کارخانه به سایر شهرها می تواند سرویس بدهد.

حناچی افزود: در این جمع بیش از همه ما رییس شورای شهر آقای هاشمی باید خوشحال باشند چون زحماتی که ایشان طی سالها کشیده است امروز به طور کامل به بار می نشیند و من به نمایندگی از شهرداری تهران و حوزه حمل و نقل از تمام زحمات او و کسانی که پایه گذار این شبکه عظیم ریلی بودند تشکر می کنم و برایشان آرزوی موفقیت دارم.

سورنا ستاری:  تا پایان سال یک رام قطار ملی تولید و تکمیل خواهد شد

در ادامه این مراسم سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز  با تشکر از شهردار تهران و رئیس شورای اسلامی شهر تهران برای پیگیری تولید یک رام قطار ملی، بیان کرد: بیش از ۳۰ شرکت دانش بنیان در تولید یک رام قطار ملی نقش داشته‌اند، و هم‌اکنون داخلی سازی قطار از ۲۶ درصد به ۸۵ درصد رسیده است.

وی ادامه داد:  این رشد داخلی سازی یک گام بزرگ برای انبوه سازی است و درحال حاضر یک واگن نهایی شده و تا پایان سال یک رام قطار ملی شامل هفت واگن تولید و تکمیل خواهد شد.

در پایان این مراسم نیز تفاهم نامه همکاری ما بین شرکت مترو و شرکت های دانش بنیان و جهاد دانشگاهی برای ساخت یک رام قطار مترو داخلی به امضا رسید.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: