• يکشنبه ١٩ مرداد ١٣٩٩-١٥:١٥
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٨٥٧١
در صحن شورا موافقت شد

تصویب یک فوریت "لایحه در خصوص اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت تشکیل شرکت مهندسی تامین تجهیزت ریلی ایران (متران)"

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با یک فوریت "لایحه در خصوص اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت تشکیل شرکت مهندسی تامین تجهیزت ریلی ایران(متران)" موافقت کردند.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، در دویست بیست و نهمین جلسه شورا، بررسی یک فوریت لایحه در خصوص اعطای مجوز به شهرداری تهران جهت تشکیل شرکت مهندسی تامین تجهیزت ریلی ایران (متران) در دستور قرار گرفت.

در همین جلسه، علی امام، مدیر عامل شرکت متروی تهران در خصوص تشریح یک فوریت این لایحه، گفت:  پیرو ماده 54 قانون برنامه 5 ساله ششم، دولت موظف است با حمایت از داخلی سازی صنعت ریلی در بخش مترو، تا پایان برنامه 5 ساله میزان داخلی سازی را به 85 درصد برساند.

وی ادامه داد: بر همین اساس در سال گذشته قراردادی فی مابین معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری و شهرداری تهران  منعقد شد که شرکت مترو به نمایندگی از شهرداری تهران و  به عنوان مجموعه ای که بیشترین نیاز را چه در حال و چه در آینده در کشور از نظر قطار مترویی دارد، این بحث را متکفل شود، تا  از همه ظرفیت های داخلی برای بومی سازی رام قطار مترو استفاده شود.

امام در ادامه خاطر نشان ساخت: در این راستا کارگروهی تشکیل شد که متعاقب آن در یک سال گذشته اتفاقات خوبی رقم خورد. با استفاده از ظرفیت های مهندسی داخل کشور، شرکت های واگن ساز، دانش بنیان و جهاد دانشگاهی این بحث را پیش ببرند .

امام تاکیدکرد: البته در حال حاضر این قرارداد تنها برای ساخت یک رام قطار مترو (قطار و واگن های متعلقه اش) منعقد شده. ولی باید این امر استمرار داشته باشد، تا بتوانیم  نیاز های کلان شهر ها  به قطارهای مترو  را با استفاده از ظرفیت داخلی برآورده سازیم.

مدیر عامل شرکت مترو تهران در ادامه افزود: بر اساس پیشنهاد اداره کل مجامع شهرداری تهران، برای تشکیل این شرکت (مهندسی تامین تجهیزات ریلی ایران (متران)) بهتر است از شرکت هایی که فعال نیستند، استفاده شود و لذا برای این منظور شرکت "پارک آبی آزادگان" که مدت ها می شود فعالیتی ندارد، در نظر گرفته شده است. لذا در اینجا بحث تشکیل مطرح است، نه تاسیس.

وی ادامه داد: بعد از طی مراحل قانونی این شرکت غیر فعال، به این شرکت تغییر ماهیت پیدا خواهد کرد. و امیدواریم  محوری باشد برای داخلی سازی واگن با سطح 85 درصد.

امام افزود: در حال حاضر در شرکت های واگن سازی و مترو سطح بومی سازی قطار مترویی 30 تا 35 درصد است. ما امیدواریم این حرکت، یک حرکت مبتنی بر حمایت از صنایع داخلی  باشد، تا تلاشی به عمل آید  برای استفاده از همه ظرفیت های مهندسی، در حمایت از صنعت داخلی مترویی و نیز ورود  شرکت های بزرگ قطعه سازی.

علی امام در ادامه افزود: در حال حاضر حدود 70 درصد یک رام قطار از خارج وارد می شود. اگر می خواهیم قیمت ساخت قطار مترو در داخل معقول باشد، مستلزم این است که در آینده نزدیک قرارداد انبوه سازی با این شرکت (مهندسی تامین تجهیزات ریلی ایران(متران) ) بسته شود، و شرکت هایی که در تولید یک رام قطار ملی مشارکت دارند، وقتی مطمئن شوند قرارداد انبوه سازی دارند، به این امر به عنوان یک عامل اثر گذار در کاهش قیمت نهایی نگاه می کنند، و این امر در کاهش قیمت اثر گذار خواهد بود.

 

229-8

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: