• سه شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٩-١٤:١٠
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٧٣٩٢
علیرضا زالی در صحن شورا گزارش داد

زمان ریشه کن شدن ویروس کرونا متناسب با مداخلات سخت گیرانه و سرعت عمل است

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با بیان اینکه پرسیده می شود چه زمانی این ویروس ریشه کن می شود، پاسخ داد: زمان ریشه کن شدن این ویروس متناسب با مداخلات سخت گیرانه و سرعت عمل در کنار آن است.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، دویست و هفتمین جلسه شورا، با حضور علیرضا زالی، رییس ستاد ملی مبارزه با شیوع کرونا در استان تهران برای ارائه گزارش اقدامات این ستاد برگزار شد.

زالی در ابتدای سخنان خود با تشکر از فعالیت های حمایتی و کمک های مستمر و سازنده و مشارکت جویانه شورای شهر تهران و مدیریت شهری پایتخت برای مقابله و پیشگیری از ویروس کرونا، گفت: اقدامات جهادی و به هنگام مجموعه شهرداری موجب رضایت و آرامش شهروندان تهرانی بود.

وی در ادامه وضعیت شهر تهران را پیچیده و متفاوت تر از سایر شهرهای کشور توصیف کرد و گفت: راهبردها و برنامه ریزی ها به دلیل مختصات فنی خاص تهران و جمعیت قابل توجه پایتخت باید متفاوت باشد. تهران پرجمعیت ترین شهر کشور است و به دلیل تراکم و چگالی بالا و حضور افراد در برخی از مناطق به ویژه در مناطق جنوبی و مرکزی باید برنامه ریزی برای آن متفاوت باشد.

زالی اضافه کرد: جمعیت شناور تهران برابر با جمعیت دو استان است. همچنین ما در برخی مناطق با جمعیت آزاد رو به رو هستیم که به طور مثال در مناطق دانشگاهی 500 تا 600 هزار نفر جمعیت آزاد حضور دارند. همچنین سکونتگاه های غیررسمی در تهران بیش از سایر شهرهای کشور است. نکته بعدی میزبانی تهران از بیماران سایر شهرهای کشور در شرایط فعلی است.

زالی با اشاره به اینکه خوشبختانه در تهران انسجام حکمرانی دستگاه های اجرایی در حوزه مدیریت ویروس کرونا وجود دارد، گفت: در سایر شهرها این همگرایی و وحدت رویه در راهبردها وجود ندارد، و شاهد از هم گسیختگی حکمرانی در این حوزه هستیم.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با اشاره به تخت های بیمارستانی تحت نظر نیروهای مسلح، تامین اجتماعی و سایر نهادها گفت: 31 هزار و 200 تخت در تهران داریم که تلاش کردیم از تمام ظرفیت ها در این حوزه استفاده کنیم. در حال حاضر 80 درصد تخت هایی که به بیماران کرونا اختصاص دارد، از تخت های بیمارستانی زیر نظر دانشگاه هاست.

وی با اشاره به میزان مرگ و میر در تهران گفت: بر اساس آمار بیماران بستری شده دو درصد از کل این بیماران فوت شده که اگر کل تخت های بیمارستانی در تهران را در نظر بگیریم 1.3 خواهد شد که نسبت به آمار کل کشور وضعیت مطلوبی است.

زالی گفت: ترویج خود مراقبتی و تلاش برای عدم حضور افرادی که دارای علائم جدی هستند، در فضاهای عمومی و فضاهای درمانی می تواند یکی از راهبردهای مطلوب برای کنترل این ویروس باشد.

فرمانده ستاد مقابله با کرونا در تهران با بیان اینکه پرسیده می شود چه زمانی این ویروس ریشه کن می شود، پاسخ داد: زمان ریشه کن شدن این ویروس متناسب با مداخلات سخت گیرانه و سرعت عمل در کنار آن است. تاکنون میزان مداخلات در کشور متوسط بوده و نتوانستیم تصمیمات سختگیرانه ای بگیریم.

وی افزود: برخی دلیل آن را نگرانی های اقتصادی و اجتماعی عنوان کردند. اما پاسخ آن روشن است، هر چه زمان این بیماری در تهران طولانی تر شود، وضعیت فعلی که در اقتصاد تاثیر زیادی دارد نیز ادامه دار خواهد شد.

زالی با بیان اینکه هنوز به نقطه اوج این بیماری در تهران نرسیده ایم، گفت: رسیدن به مرحله پیک شیوع بیماری بستگی به سخت گیری های ما دارد. هر چقدر این روند ناقص تر باشد متاسفانه بازه زمانی بیماری طولانی تر می شود. اگر ما دو، سه هفته با سختی و سنگینی محدودیت ها را اعمال می کردیم، شاید مدت زمان این رخداد کوتاه تر می شد.

فرمانده ستاد مبارزه با کرونا در تهران با اشاره به اینکه دغدغه مشترک همه دلسوزان حل و ریشه کن کردن این بیماری است، گفت: فاصله گذاری اجتماعی در شرایطی اجرایی شد که ما شاهد افزایش مراجعه کنندگان سرپایی، افزایش بیماران  نیازمند به بستری و تقلیل ترخیص  افراد بستری شده هستیم، و این نشان می دهد هنوز این ویروس در تهران کنترل نشده و شیب ابتلا فزاینده است.

زالی با تاکید بر اینکه  الگوی ابتلا به کرونا در تهران به جز تبعیت از منحنی عمومی، تکان های سینوسی نیز دارد، گفت: شیب ابتلا به بیماری کرونا در تهران شاهد تکان های سینوسی است. یعنی در روزهایی که حضور نامتعارف شهروندان را شاهد هستیم، مانند هفته آخر اسفند ماه بازتاب آن را در اواخر هفته اول فروردین ماه مشاهده کردیم. برگشت مسافران نوروزی نیز همچنان ادامه دارد، و ما شاهد شرایط سخت تر پس از طی چند روز خواهیم بود.

وی با اشاره به تغییر حرکت از اجرای فاصله اجتماعی به سمت فاصله اجتماعی هوشمند   گفت: این تغییر مسیر باید با تامل باشد. نباید تصمیم گیری های ما با عجله و شتاب اجرایی شود. زیرا شتاب زدگی ممکن است بحران های جدیدی ایجاد کند.

زالی پیش بینی کرد، هفته آینده با افزایش مبتلایان کرونا در تهران که در ایام نوروز به مسافرت رفتند، مواجه خواهیم بود. همچنین طی سه روز اخیر که شهر تهران شاهد افزایش جمعیت و تراکم و ترافیک بوده نیز طی 5 تا 9 روز آینده بازتاب های خود را در میزان مبتلایان نشان خواهد داد.

زالی اضافه کرد: بیشتر ترددها به دلیل اجبار و اضطرار و توسط اقشار فرودستی است که نگران کسب و کارهای خود هستند.افرادی که نگران چک برگشتی، مشکل اجاره بها و ... هستند که باید بسته راهبردی برای این افراد پیش بینی شود. در تهران نهادهای حمایتی اقدامات خوبی انجام داده اند. اما نیاز به یک برنامه جامع راهبردی برای اقشار فرودست و آسیب پذیر هستیم.

وی با اشاره به حضور معتادان متجاهر در سطح شهر گفت: این افراد ناقلان فعال هستند و می تواند حضورشان در سطح شهر آثار بدی در اذهان مردم تهران داشته باشد. باید مدیریت شهری فعالیت های قابل توجهی در این حوزه، از جمله فعالیت گرمخانه ها، سامان سراها در این مدت داشته، اما باید یک برنامه جامع راهبردی با کمک و مشورت شورای شهر برای وضعیت پیچیده فعلی تهیه و به دولت پیشنهاد شود.

وی کودکان کار و خیابان و زباله گرد، سالمندان کار را نیازمند حمایت های مداوم اعتباری دانست، و گفت: شهرداری باید در این راه با ستاد ملی کرونا همراهی داشته باشد.

زالی با بیان اینکه فایل روزآمد آمار اقشار آسیب پذیر در اختیار نهادهای حمایتی، مانند کمیته امداد، بهزیستی و ... وجود دارد. اما باید یک بانک اطلاعاتی جامع از سوی همه سازمان های حمایتی تهیه شود، گفت: این بانک اطلاعاتی کمک می کند برنامه های جامعه هدف حمایتی شفاف و روشن باشد.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات پیش روی ما در مواجه با اتباع بیگانه فاقد کارت های اقامتی بود، که خوشبختانه با تصمیم وزارت بهداشت این افراد از خدمات بشردوستانه و اقدامات درمانی قرار گرفتند.

زالی با اشاره به جمع آوری کودکان زباله گرد گفت: گاهی اوقات برخی رفتارها به دلیل اضطرار، شاید خشن به نظر بیاید. اما مجبور بودیم برای کنترل و مهار این بیماری  برخی رفتارها را انجام دهیم.

وی افزود: حمایت از اقشار فرودست و شناسایی آنها و تهیه یک برنامه راهبردی جامع از اولویت های نهادهای حاکمیتی باشد، تا امکان حضور بیشتر افراد در خانه ها وجود داشته باشد. هر چقدر ما با سرعت کمتری این تصمیمات را بگیریم، زمان ابتلا و شیوع این بیماری طولانی تر خواهد شد. رییس ستاد مقابله با کرونا  تاکید کرد: بسته های حمایتی 200 تا 600 هزار تومانی برای اقشار آسیب پذیر تهران چاره ساز نیست.

زالی گفت: تصمیمات شتابزده و عجولانه آثار زیان بار اقتصادی را طولانی تر خواهد کرد.

وی در پایان تاکید کرد: تهران برای مقابله با کرونا باید الگوی متفاوت تری را دنبال کند.

9-207

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: