• سه شنبه ١٩ فروردين ١٣٩٩-١١:٢٢
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٧٣٨١
هشدار مجید فراهانی نسبت به وضعیت اقتصادی مدیریت شهری

کسری بودجه شهرداری تهران در سال 1399 تا56 درصد خواهد بود

رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران نسبت به کسری بودجه شهرداری تهران در سال ۹۹ هشدار داد.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، مجید فراهانی، رئیس کمیته بودجه و نظارت مالی شورای شهر تهران در جریان دویست و هفتمین جلسه علنی شورای شهر تهران در نطق پیش از دستور نسبت به وضعیت اقتصادی شهرداری تهران هشدار داد.

متن نطق پیش از دستور به شرح ذیل است؛

یا من اسمه دواء و ذکره شفاء

همکاران ارجمند؛ خانم ها،آقایان

اصحاب رسانه و خبرنگاران ،حضار محترم

همشهریان عزیزم، مردم خوب شهرم تهران

 ســـلام

روزی خوب و خوش، سرشار از امید و زندگی برایتان آرزو می کنم

پیشاپیش میلاد مسعود منجی عالم بشریت حضرت مهدی موعود (عج ا...) را به یکایک شما عزیزان تبریک و تهنیت عرض می نمایم.

 این روزها فراگیری کرونا درسراسرجهان، زمینه ساز توجه بیش از پیش به نجات بشرگردیده است، امری که در تعالیم دینی ما در سایه امید و انتظار برای ظهور، تحمل مسیر دشوار بشر برای رسیدن به سر منزل وعده داده شده الهی را آسان می کند.

متاسفانه فراگیری ویروس کرونا در شهر و کشور عزیزمان، زمینه ساز ابتلای تعدادی از همشهریان و هموطنان عزیز به این ویروس را فراهم ساخته است، که برای همه مبتلایان آرزوی سلامت و بهبودی دارم و برای درگذشتگان از درگاه خداوند متعال غفران و رحمت الهی را خواستارم.

بدون شک ایثار پرستاران، پزشکان، کادر درمانی، زحمات آتش نشانان، سلامت یاران سرای محلات، تطهیرگران بهشت زهرا(س)، راهبران ،کارکنان و کارگران شرکت بهره برداری مترو، رانندگان شرکت واحداتوبوسرانی، رانندگان تاکسی، کادرخدمت رسانی در گرم خانه ها، کارگران پسماند و فضای سبز،کارکنان و کارگران نواحی ، مناطق و سازمان های خدمت رسان، نگهبانان و کارکنان یگان حفاظت که در شرایط سخت ناشی از فراگیری ویروس کرونا لحظه ای از ارائه خدمات غفلت نکردند و زمینه خدمت  برای زندگی را فراهم ساختند، در خاطر مردم قدرشناس تهران و ایران ماندگار خواهد شد. من هم به سهم خودم از این تلاش خستگی ناپذیر برای مردم تشکر و قدر دانی می نمایم.

پیشگیری از شیوع کرونا و تلاش برای صیانت از حق حیات و سلامت شهروندان از جمله انتظارات شهروندان عزیز از مدیریت شهری است؛ تا امروز با

۱-       پایداری خدمات و پرهیز از تعطیلی سرویس ها و خدمات ضروری

۲-       توجه بیش از پیش به سلامت شهروندان

۳- نظافت و گند زدایی موثر شهر

۴-       ارائه خلاقانه خدمات و سرویس های فرهنگی و اجتماعی همچون پخش آنلاین کنسرت

۵-       توجه به آسیب دیدگان اجتماعی

۶-       تعطیلی کارگاه های ساختمانی

تلاش هایی است که  برای پاسخ به انتظارات و ادای حق به شهر شهروندان از سوی مجموعه مدیریت شهری انجام گرفته است، که امیدوارم زمینه رضایت مندی شهروندان عزیز را فراهم آورده باشد.

 برآوردها در سطح جهان و ایران حکایت از اثرات نامطلوب فراگیری کرونا بر اقتصاد و نظام تامین مالی دولت و شهرداری ها دارد. متاسفانه در سایه تداوم تحریم های ظالمانه آمریکا علیه ملت ایران، اثرات ناگوار ناشی از کرونا در کشورمان با شدت و سرعت بیشتری عمل خواهد کرد. پایداری خدمات شهرداری تهران و توجه به سلامت شهروندان در جریان ارائه خدمات نیازمند تامین مالی پایدار و تاب آور است. امری که تحقق آن برای شهرداری تهران بدون کمک و حمایت دولت سخت وامکان ناپذیر خواهد بود.

بحران سراسری و عمیق است که به همان نسبت پاسخ های سراسری و به موقع می طلبد. بررسی و مدل سازی داده ها و انطابق آن با بودجه سال 1399 حکایت از آن دارد که؛

الف. منابع : از مجموع منابع سی هزار و پانصد و هفتاد و چهار میلیارد تومانی شهرداری تهران در خوشبینانه ترین شرایط، ما تنها شاهد تحقق نوزده هزار و پانصد و شصت و هفت میلیارد تومان خواهیم بود. در محتمل ترین شرایط منابع برابر با چهارده هزار و چهارصد و سه میلیارد تومان تحقق خواهد یافت.این بدان معناست که کسری بودجه شهرداری تهران در سال 1399 امری انکار ناپذیر خواهد بود و ما با کسری بودجه بین 32 تا56 درصد مواجه خواهیم بود.

ب. مصارف : از مجموع مصارف سی هزار و پانصد و هفتاد و چهار میلیارد تومانی شهرداری تهران، برابر بودجه مصوب مبلغ دوازده هزار و پانصد و شصت و هفت میلیارد تومان صرف هزینه های اجتناب ناپذیر شامل حقوق و دستمزد و مزایای رفاهی کارکنان و کارگران، نگهداشت فضای سبز و رفت و روب شهری، پرداخت جبران زیان سازمان ها و شرکت ها، بازپرداخت بخشی ازبدهی های سر رسید شده خواهد شد که شیوع کرونا و هزینه های پیش بینی نشده، در این بخش از جمله ضدعفونی، گند زدائی و تامین اقلام بهداشتی، هزینه های تحمیلی به صندوق بازنشستگی ناشی از فوت کارکنان و... رقم هزینه های اجتناب ناپذیر را حداقل به چهارده هزار میلیارد تومان خواهد رساند. بدیهی است تامین هزینه های پروژه های عمرانی جدید، تعمیر و نگهداری زیر ساخت های شهری و... پس از تامین هزینه های اجتناب ناپذیر و مازاد منابع احتمالی در دسترس انجام خواهد شد.

ج. تعادل منابع و مصارف : بررسی محتمل ترین وضعیت تحقق منابع و مصارف، نمایانگر آن است که در بهترین شرایط تامین منابع تنها تکافوی هزینه های اجتناب ناپذیر شهر و شهرداری را خواهد داشت. البته در این روند هم به علت عدم وجود جریان وجوه پایدار و متعادل شهرداری در برخی ماه ها همچون فروردین، اردیبهشت و خرداد حتی در تامین هزینه های اجتناب ناپذیر خود دچار مشکل خواهد بود.

مقایسه منابع وصولی اسفند 1397 با اسفند 1398 نمایانگر شکاف و افت 88 درصدی منابع محقق شده است. این نوک کوه یخ بحران تامین مالی شهرداری است. این روایت تلخ از تامین مالی شهرداری تهران در سال 1399 تنها هشداری است برای شورا و مدیران شهری تا با اتخاذ استراتژی مناسب و پرهیز از روزمرگی به راه حل های برون رفت از این وضعیت بیاندیشیم. راه حل هایی که انشا الله زمینه ساز «جهش تولید» برای تهران و ایران باشد. در این میان البته نباید از نقش و سهم دولت غفلت کرد. در این شرایط مجموعه مدیریت شهری در برابر دوگانه های:

۱-       نگهداشت شهر یا توسعه شهر

۲-       پایداری خدمات یا ارتقاء خدمات

۳-       مالیه تاب آور یا مالیه پایدار

۴-       پروژه محوری یا سلامت محوری

قرار می گیرد که مطمئناً برای ما نمایندگان مردم شریف تهران در شورای اسلامی شهر تهران، تعهد به سلامت و صیانت از حق حیات و تلاش برای زندگی همه شهروندان، از کارتن خواب تا کارآفرین در اولویت خواهد بود، تا فدا کردن سلامت و زندگی شهروندان به بهانه افتتاح و بهره برداری چند پروژه.

دولت به عنوان بزرگترین بهره گیرنده از خدمات و زیرساخت های شهری تهران، در مقام یک شهروند باید هم نقش و وظیفه اجتماعی خود را در قبال دیگر شهروندان ساکن تهران ایفا کند، و هم هزینه های شهروندی خود را بپردازد و از مدیریت شهری تهران که در مسیر همراهی با ستاد ملی مبارزه با کرونا از هیچ تلاشی دریغ نکرده است، حمایت کند. دغدغه های رئیس جمهور محترم در حوزه پایداری فعالیت ها،کسب و کار و خدمت رسانی به شهروندان در سایه سرویس دهی شبکه حمل و نقل عمومی، پایداری خدمات شهری محقق شده است و شهرداری تهران در صف مقدم خدمت رسانی دوشادوش وزارت بهداشت و درمان گام برداشته است. انتظار مردم تهران از رئیس جمهور محترم آن است که دولت یار و همراه شهرداری باشد و در گذار از این مرحله سخت شهرداری را در برخورداری از منابع صندوق توسعه ملی حمایت نمایند، تا شهرداری و شورا نیز در کنار دولت برای تامین نیازمندی های مردم به ویژه آسیب دیدگان ناشی از اثرات اقتصادی کرونا تلاش کنند. زیرا  مبارزه با فقر هم همچون مبارزه با کرونا مهم است.

امیدوارم در پرتو الطاف الهی و عنایات امام مهربانی و رحمت حضرت امام رضا(ع) شاهد پایان یافتن شرایط ناشی از فراگیری ویروس کرونا و آغاز دوباره کار و تلاش برای تهران و برای ایران باشیم. و در فردای پایان کرونا همه با هم یک صدا زمزمه کنیم ؛آن گونه که همایون شجریان روایت کرد و خواند:

خوب شد،دردم دوا شد،خوب شد...

خدایا چنان کن سرانجام کار

تو خشنود باشی و ما رستگار

2-207

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: