• يکشنبه ٢٩ دی ١٣٩٨-١٦:٠٣
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٦٩٥١
در صحن شورا به تصویب رسید؛ 7-191

یک فوریت طرح الزام شهرداری به نصب تابلوهای ناشران و کتابفروشی ها

اعضای شورای اسلامی شهر تهران با طرح الزام شهردری تهران به نصب تابلوهای راهنمای ناشران و کتابفروشی ها در مناطق 22 گانه شهر تهران با قید یک فوریت موافقت کردند.

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران در یکصد و نود و یکمین جلسه شورا یک فوریت طرح الزام شهرداری تهران به نصب تابلوهای راهنمای ناشران و کتابفروشی ها در مناطق 22 گانه شهر تهران در دستور بررسی قرار گرفت.

 در ابتدای بررسی این طرح محمد جواد حق شناس رییس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در بیان دلایل یک فوریت این طرح گفت: درخواست اتحادیه ناشران و کتابفروشان، نتایج موفقیت آمیز اجرای پایلوت این طرح در منطقه 2 ، تقویت هویت محله ای و رونق بخشی به کتابفروشی ها به عنوان پاتوق فرهنگی، کمک به شکل گیری خوشه ها و راسته ها و پاتوق های فرهنگی توسعه بازار های فرهنگی و توجه به اقتصاد فرهنگ در سطح شهر، ارتقای سرانه های کتابخوانی در مناطق 22 گانه شهر تهران و کمک به مبارزه با قاچاق کتاب از جمله دلایل یک فوریت این طرح است.

 حق شناس افزود: سالیان سال است با توجه به کاهش قابل توجه تیراژ کتاب ها و کاهش زمان مطالعه متاسفانه ما شاهد کم رونق شدن و بی توجهی جامعه به ویژه جوانان به امر کتاب و مطالعه هستیم.

 وی ادامه داد: این خواسته که اتحادیه ناشران و خانه کتاب شهرداری به شناسایی و معرفی ناشران و کتابفروشی های تهران کمک کنند  مدتهاست مطرح است چراکه میرتواند  فرصتی باشد تا مردم و اهالی محل به کتاب و کتاب خوانی توجه کنند. لذا این امر می تواند کمکی باشد در به وجود آوردن فضایی که در آن کتابخوانی مورد توجه قرار گیرد.

 حق شناس در ادامه افزود: اگر بتوانیم بین جامعه و کتاب ارتباط برقرار کنیم می توانیم هر چه بیشتر به مبارزه با قاچاق کتاب امید ببندیم و شاهد کاهش این ناهنجاری فرهنگی باشیم.

 در ادامه احمد مسجد جامعی نیز گفت: این تجربه دشواری نیست و ما از شورایاری ها در محلات و مناطق خواسته ایم شناسایی کتابفروشی های محله و منطقه را از جمله برنامه های خود قرار دهند.

 وی ادامه داد: در پیروی از این اقدام  سازمان زیباسازی هم می تواند از این مدل برای شناسایی اصناف دیگر استفاده کند.

 مسجد جامعی با اشاره به اهمیت نشر در زمان ریاست جمهوری مرحوم آیت الله هاشمی گفت: توجه به چنین فعالیت هایی  در زمینه فرهنگی و هنری در زمان ریاست جمهوری مرحوم هاشمی را تجربه کرده ایم که به خاطر همین نگاه نافذ ایشان به نشر و به دلیل اعتقادی که ایشان به این حوزه داشتند و  نشر را از جنس بستر های پایه در حوزه فرهنگی می دانستند  شاهد شکل گیری جایزه فرهنگی هنری ناشر سال از آن زمان تا کنون هستیم و هر ساله این جایزه به ناشران  در حوزه فرهنگی و هنری اعطا می شود. لذا چنین اقدامی را شهرداری تهران هم  می تواند در حوزه کتابفروشی ها انجام دهد.

زهرا صدر اعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران در مخالفت با فوریت این دستور، گفت: نصب تابلو‌های راهنما برای یکی از اصناف می‌تواند موجب اعتراض دیگر صنوف شود و به عنوان مثال سینما‌دار‌ها بگویند که برای معرفی ما نیز شهرداری تابلو‌های راهنما نصب کند.

صدر اعظم نوری با تأکید بر اینکه نصب تابلو‌های راهنما نیاز به ساز و کار مناسب دارد، گفت:اگر در یک معبری چند کتابفروشی وجود داشته باشد، برای جلوگیری از اغتشاش بصری نیاز است که ساز و کار نصب تابلو‌های راهنما مشخص باشد

پس از دلایل فوریت آن و دفاع اعضای شورا سرانجام یک فوریت این طرح با اکثریت آرا به تصویب رسید.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: