• شنبه ٢٠ مهر ١٣٩٨-٠٩:٥٥
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٦٤٣٣
پیروز حناچی در نشست TOD پهنه های حمل ونقلی بیان داشت؛

تهران باید به شهری انسان محور و مبتنی بر حمل و نقل عمومی تبدیل شود/ زمانی که در سئول بزرگراه طبقاتی را برچیدند در تهران بزرگراه صدر طبقاتی شد

شهردار تهران گفت: در تجربه جدید که در تهران صورت می گیرد هیچ شکی نیست که باید پیاده راه را توسعه بدهیم و از حرکت خودرو کم کنیم اما اگر این توسعه بدون مطالعه باشد و همه جوانب را نبینیم راه گذشتگان را رفته ایم.

ه گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران پیروز حناچی در سومین نشست TOD پهنه های حمل و نقلی که با حضور متخصصان حوزه شهرسازی و حمل و نقل به میزبانی شورای اسلامی شهر تهران و کمیته TOD شورا برگزار می شد گفت: شهر فقط برای خودروها نیست بلکه برای انسان هایی است که در آن زندگی می کنند.

حناچی در ادامه سخنان خود با اشاره به الگوهای مبتنی بر رویکرد انسان محوری در دیگر شهر های جهان گفت: در توسعه شهری باید سه سطح مورد توجه قرار گیرد کلان (منطقه شهری)، میانی( ناحیه) و خرد که در همه این سطوح باید همه حوزه ها مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: در تجربه جدید که در تهران صورت می گیرد هیچ شکی نیست که باید پیاده راه را توسعه بدهیم و از حرکت خودرو کم کنیم اما  اگر این توسعه بدون مطالعه باشد و همه جوانب را نبینیم راه گذشتگان را رفته ایم.

حناچی در ادامه با اشاره به الگو های شهر های لندن و سئول در اجرای رویکرد انسان محوری گفت: در لندن منطقه فرسوده و خالی از سکنه با سرمایه گذاری و ایجاد مناطق مسکونی و تجاری تبدیل به یک مرکز پر رونق می شود که بدون اتصال به شبکه حمل و نقل شهری امکان چنین تحولی صورت نمی گرفت.

وی در ادامه افزود: سئول هم تجربه موفقی در ایجاد شهر جدید مبتنی بر توسعه حمل و نقل و  قطار شهری و عدم تمرکز دارد که بد نیست به این تجربه نیز اشاره کنیم.

شهردار تهران گفت: زمانی در اتوبوس های شهری سئول که برای 60 تا 70  مسافر طراحی شده بود   200 نفر سوار می شدند لذا مدیران این شهر تصمیم گرفتند این شرایط را  تغییر دهند. تغییر این شرایط هم با ایجاد و توسعه پیاده راه ها و پیوستگی بیشتر آنها همراه بود. حذف بزرگراهها و تجدید حیات فضا به کمک جریان آب از جمله رویکرد های مدیران شهری سئول برای تغییر وضعیت بود. دقیقا در چنین زمانی مدیران شهری سئول تصمیم بر برچیدن بزرگراه های طبقاتی گرفتند و در همین زمان بود که ما تصمیم به ساخت بزرگراه طبقاتی صدر گرفتیم.

شهردار تهران گفت: این در حالی است که اجرای پروژه هایی از این دست (رویکرد های انسان محوری) بر شدت گرامایش  محیط هم تاثیر گذار بوده و سبب کاهش آن شده است.

حناچی در ادامه افزود: در سئول اتفاق دیگری هم افتاده  و آن اجرای خط اتوبوس های تندرو است. در اجرای این سیستم آنها توانستند عدم تمرکز در شهر را اجرا کنند و به واسطه ی اینکه حجم زیادی از ترافیک به تردد دانش آموزان و دانشجویان بر می گشت مشوق های خوبی برای این قشر در نظر گرفتند تا از سیستم های حمل و نقل عمومی استفاده کنند.

وی ادامه داد: اجرای این سیستم توانست تاثیر خود را بر ناملایمات شهر گذاشته و حتی سبب ارزش افزوده بر زمین های تجاری شود.

شهردار تهران در ادامه گفت: در تهران نیزما سیستم اتوبوس های تندرو را پیاده کردیم اما باید در نظر داشت الگوی رویکرد انسان محوری باید برنامه ریزی شده و همه جانبه باشد. 

حناچی تصریح کرد: در اجرای این الگو ها باید اولویت های تهران برای توسعه پیاده راه ها را تعریف کرد که میدان امام حسین جز این اولویت ها است. متاسفانه در هنگامی که تصمیم به تغییر میدان امام حسین (ع) گرفته شد شتابزده عمل کردیم  و آن پیاده محوری و انسان محوری که مد نظر بود محقق نشد. بلکه به شکل سلیقه ای نه مطالعه ای این موارد اعمال شد.

شهردار تهران گفت: ما می توانیم با تجربه ای که داشتیم و کیفیتی که داریم تلاش کنیم از پایلوت موفق این پروژه ها در شهر های دیگر استفاده کنیم و می بایست در این مسیر، مراجع تصویبی طرح ها  و الگو را مصوب کنند.

حناچی نیز با اشاره به نقاشی های کودکان و تصویری که از تهران داشته اند گفت: امروز دیگر کودکان برج میلاد را نماد تهران تصویر نمی کنند بلکه شهری انسان محور را تصویر می کنند و ما باید در این مسیر گام برداریم.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: