• پنج شنبه ١٨ مهر ١٣٩٨-٠٩:٤٢
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٦٤٢٤
محسن هاشمی بیان داشت:

انتظار شورای شهر از نهادشورایاری همکاری نزدیک وتعاملی دو طرفه در جهت ارتقای زیست شهری است

رییس شورای اسلامی شهر تهران در مراسم آغاز فعالیت دوره پنجم شورایاری های شهر تهران گفت: انتظار شورای شهر از نهادشورایاری یک همکاری نزدیک وتعاملی دو طرفه در جهت ارتقای زیست شهری است.

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران محسن هاشمی رییس شورا در ابتدای مراسم آغاز فعالیت پنجمین دوره شورایاری های شهر تهران ضمن تسلیت ایام عزاداری ماه صفر و اربعین حسینی از روز آغاز فعالیت شورایاری ها به عنوان یک روز مهم وتاثیرگذار برای مدیریت شهری تهران، یاد کرد و افزود: نهاد شورای محله که براساس انتخابات شورایاری شکل گرفته است، مویرگی ترین شریان مردمسالاری در نظام جمهوری اسلامی است که تا عمق جامعه نفوذ کرده است.
رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه گفت: شاید نهاد شورایاری را بتوانیم حلقه انتهایی حاکمیت و حلقه ابتدایی جامعه مدنی بنامیم که می تواند پیوند نزدیکی جهت تحقق مردمسالاری دینی در جامعه ایجاد کند.
محسن هاشمی با بیان اینکه جامعه مدنی، یکی از تشکلهای ریشه دار در ایران است و هیئات مذهبی از مهم ترین مصداقهای آن هستند که عمری حدود هزار ساله در ایران و 300 ساله در تهران دارند گفت: مفهوم هیات در جامعه سنتی ایران، شکل گیری فضایی مشترک برای برگزاری مراسم مذهبی در یک محله بوده است که البته این مفهوم سنتی به نوعی دستخوش تغییر شده و امروز کمتر شاهد هیئات سنتی محلی که با محوریت بزرگان هر محله، در کنار مراسم عزاداری، محلی برای کمک به نیازمندان و رسیدگی به مشکلات محله بوده اند، هستیم.
به اعتقادی وی شاید بتوان شورای محله را به نوعی تداوم، هیات محله دانست با این تفاوت که شورای محله با رای مستقیم شهروندان انتخاب می شود و ساختار و ماموریتی متفاوت دارد.
رییس شورای اسلامی شهر تهران در ادامه سخنان خود گفت: مدیریت شهری، پیش از تشکیل نهاد شوراهای شهر ، ساختار و مفهومی متفاوت داشت که جنبه کاملا اجرایی و بوروکراتیک بود و از 20 سال قبل به این سو، با تشکیل شوراها و سپس شورایاری ها، جنبه مدنی و اجتماعی آن تقویت شد.
محسن هاشمی تاکید کرد: یکی از راهبردهای اصلی شورای پنجم، سیاست محله محوری در شهرداری تهران است که شهرداری در کنار پروژه های بزرگ و فرامنطقه ای، به پروژه ها و اقدامات محلی و منطقه ای هم توجه کند و کیفیت خدمات محلی و منطقه ای را افزایش دهد.
وی ادامه داد: در این حوزه نقش نهاد شورای محله کلیدی است، چرا که این نهاد، می تواند با جمع آوری و جمع بندی دیدگاههای شهروندان، اولویت گذاری مسایل و معضلات را انجام دهد و نقش بازوی مشورتی و عقل منفصل شهرداری نواحی را در اجرا ایفا کند.
به گفته رییس شورای اسلامی شهر تهران یکی از معضلات اصلی محلات تهران، کمبود فضاهای خدماتی است.
وی افزود: در بسیاری از محلات ما با کمبود یا نبود خدمات شهری مانند فضای سبز، پارک، سرویس های بهداشتی، پارکینگ، کلانتری، درمانگاه، ایستگاه تاکسی، اتوبوس، مترو، ایستگاه آتش نشانی، پمپ بنزین، فضاهای فرهنگی از اینگونه خدمات شهری است که متاسفانه در طرح تفصیلی فعلی به میزان استاندارد دیده نشده است.
هاشمی با بیان اینکه مجموع این فضاهای خدماتی در طرح تفصیلی فعلی حدود 5 متر مربع است ادامه داد: در حالیکه استاندارد این فضاها سه برابر آن، یعنی حدود 15 متر مربع است و یکی از برنامه های مدیریت شهری، تلاش در جهت جبران سرانه های خدماتی از طریق استفاده از اراضی ذخیره شهری یا تغییر کاربری سایر اراضی ممکن مانند پادگان ها یا زمینهای دولتی و موات است که قرار است با مکانیزیمی که جناب آقای مهندس حقانی طراحی می کنند، شورایاری ها در اولویت بندی کمبودهای سرانه های خدماتی و روش تامین آن، به مدیریت شهری مشورت بدهند.
رییس شورای اسلامی شهر تهران که در مراسم آغاز فعالیت پنجمین دوره شورایاری های شهر تهران سخن می گفت خاطر نشان ساخت: بسیاری از گره ها و مشکلات مردم محل، با اقداماتی که نیاز به بودجه سنگین یا زمان طولانی ندارند، قابل برطرف کردن است و این موضوع می تواند به شوراهای محل، انگیزه فعالیت، مطالعه، مشورت و استفاده از خرد جمعی و نظرات همه اقشار و ساکنین محله را بدهد.
محسن هاشمی نقش دیگر شوراهای محله را مشورت به شورای شهر در جهت نظارت بر عملکرد شهرداری بر شمرد و افزود: یکی از کارکردهای اصلی شورای شهر، ایفای نقش نظارتی بر عملکرد اجرایی شهرداری تهران است که شورایاری ها در این بخش می توانند بازوی مشورتی توانمند شورای شهر باشند و این شائبه را که شورای یاری ممکن است از رانت و مزایا استفاده کند را به کارکرد رانت ستیز و کاهش تخلفات در شهرداری تبدیل کنند.
رییس شورای شهر تهران با بیان اینکه انتظار شورای شهر از نهادشورایاری یک همکاری نزدیک وتعاملی دو طرفه در جهت ارتقای زیست شهری است از همکاری شورای شهر و شهرداری تهران، که با وجود همه محدودیتها و مخالفتها توانستند با موفقیت انتخابات شورایاری ها را برگزار کنند، بویژه آقایان مسجد جامعی، میلانی، طاهایی، جوادی یگانه و سایر عوامل این حوزه قدردانی کرد و همچنین با تقدیر از زحمات بیش از 3500 عضو شورایاری دوره چهارم برای حدود 4 هزار عضو شورای محلات دوره پنجم آرزوی موفقیت کرد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار مرتبط