• شنبه ١٦ شهريور ١٣٩٨-١٣:٣٠
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٥٩٧٣
حسن خلیل آبادی در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا :

بهانه‌های غیرمنطقی برخی افراد درباره "زیست شبانه"/ محسنات طرح بر مضرات آن غالب است

عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر گفت: برخی افراد بهانه‌های غیرمنطقی برای طرح زیست شبانه می‌آورند،‌ در حالی که این طرح در تهران اتفاق افتاده و وجود دارد.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران به نقل از خبرنگار ایلنا، بهمن ماه سال گذشته بود که طرح "الزام شهرداری تهران به برنامه‌ریزی و انجام اقدامات لازم برای بسترسازی تحقق زیست شبانه در چشم‌انداز تهران ۱۴۰۲" در صحن شواری شهر به تصویب رسید و برای مدتی به شکل آزمایشی در چند نقطه تهران در ایام ماه رمضان اجرا شد،‌ اما این طرح با مخالفت هایی مواجه شد که در نهایت منجر به توقف آن پس از اجرای آزمایشی شد. طرح به شورای حل اختلاف رفت و در نهایت چندی پیش این شورا رای به اجرای آن صادر کرد. اکنون شهرداری تهران مکلف است، ظرف سه ماه برنامه عملیاتی خود برای اجرای این طرح را به شورای شهر ارائه دهد، اما شهرداری باید بستر لازم برای راه‌اندازی مشاغل سیار ویژه گردشگری شبانه را فراهم کند و نظر فرمانداری و دستگاه‌های تامین کننده امنیت برای حفظ آرامش و امنیت شبانه را جلب کند.

حسن خلیل آبادی (عضو کمیسیون فرهنگی، اجتماعی شورای شهر) در گفت‌و‌گو با خبرنگار ایلنا درباره مخالفت‌هایی که با طرح زیست شبانه می‌شود، گفت: اظهار نظر حق همه است، اما آنچه مهم است،‌ توجه به این مساله است که طرح زیست شبانه در تهران اتفاق افتاده و وجود دارد.

وی درباره زمان نهایی اجرای این طرح اظهار داشت: زیست شبانه در تهران همین حالا نیز در حال رخ دادن است،‌ شما هر ساعتی از شب که بخواهید جریان زندگی را در تهران می‌بینید. حتی در نیمه شب پشت ترافیک چراغ قرمز هم می‌مانید،‌ در نتیجه این یک واقعیت است که وجود دارد. اما ما می‌خواهیم آن را ساماندهی و قانون‌مند کنیم و از امکانات شهرداری بیشتر استفاده شود و قسمت‌های دیگر اجرایی نیز متناسب با وظایف خود کمک کنند تا این طرح پیش برود.

وی با اشاره به مزایای این طرح و نوع فعالیت در شب،‌ اظهار داشت: بخش عمده‌ای از اقتصاد که در شب متوقف می‌شود می‌تواند به جریان افتد و به کار گرفته شود و با این وضع اقتصادی نامناسب به اشتغال کمک کند، از طرفی امنیت شهر را بالا می‌برد، زیرا نقاطی که خالی از حضور مردم در شب است،‌ به پناهگاه آسیب های اجتماعی تبدیل می‌شود. برای مثال بازار تهران وقتی از فعالیت متوقف می‌شود، پناهگاه معتادین و امثالهم می‌شود.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا با اشاره به اینکه این طرح علاوه بر آنکه به اقتصاد و ‌امنیت کمک کند، منجر به نشاط اجتماعی اجتماعی نیز می‌شود، خاطرنشان کرد: مردم در روز،‌ به دلیل مشغله کاری نمی‌توانند از فرصت‌های تفریحی به اندازه کافی استفاده کنند،‌ در نتیجه شب فرصت مناسبی برای این کار است. اگر مضراتی نیز داشته باشد، ‌این محسنات به آن برتری دارد.

خلیل آبادی درباره اینکه گفته می‌شود طرح زیست شبانه مروج فرهنگ غربی است،‌ تصریح کرد: اینها بهانه‌های غیرمنطقی و غیرموجه است که برای این طرح می‌آورند،‌ مردم در شب‌های محرم و ماه‌ رمضان در خیابان‌ها هستند و اصلا اجازه فعالیت‌هایی که در غرب رخ می‌دهد در ایران فراهم نیست. فعالیتی که در غرب به هنگام شب رخ می‌دهد، ‌در روز هم انجام می‌شود،‌ در نتیجه اینگونه نیست که مردم تنها شبها،‌ مسائلی که برای ما منکرات است را پیگیری کنند.

عضو شورای شهر تهران در ادامه اظهار داشت: ایران کشوری اسلامی است و قوانینی دارد و در چارچوب آنها عمل خواهد شد. اتفاقا ساماندهی زیست شبانه مانع ‌بسیاری از کارهایی که به صورت زیرزمینی در شب رخ می‌دهد،‌ می‌شود. این طرح باعث هدایت اوقات فراغت به سمت و سویی سالم می‌شود.

خلیل آبادی در خصوص رفع ایرادات و رای صادره از سوی شورای حل اختلاف، گفت: حضور مردم خود امنیت به همراه دارد و شورای حل اختلاف رای را به نفع این طرح صادر کرده است.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

اخبار مرتبط