• يکشنبه ٦ مرداد ١٣٩٨-١٠:٠٤
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٥١٩٣
حسینی میلانی:

هدف انتخابات شورایاری‌ها، حرکت به سوی انجمن‌هایی مشارکت‌محور است/ 16.3 درصد منتخبان شورایاری‌ها را زنان تشکیل می‌دهند

نایب رییس ستاد شورایاری های شهر تهران طی نطقی با بیان اینکه ساختار این نهاد مدنی (شورایاری) در راستای تأکید و تثبیت زیرساخت‌های همگرایانه شهری و دوری از واگرایی گروه‌ها شکل گرفته است، اظهار داشت: شورایاری‌ها پله نخست مشارکت شهروندان در اداره شهر و بستری برای رسیدن به زندگی مناسب در محلات هستند.

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران سید آرش حسینی میلانی صبح امروز در یکصد و پنجاه و هشتمین جلسه صحن علنی شورای اسلامی شهر تهران در نطق پیش از دستور درباره برگزاری انتخابات شورایاری‌ها گفت: شورایاری‌ها، انجمن‌هایی محلی برای افزایش مشارکت شهروندان در اداره امور شهر، بهره‌گیری از ظرفیت‌های مردمی برای حل و فصل مشکلات، تصمیم‌گیری بهتر برای مسائل شهر و ارتقای سرمایه اجتماعی از طریق پیگیری مطالبات مردمی است که به یادگار از اولین دوره شورای شهر در دولت اصلاحات پدید آمدند.
وی با بیان اینکه ساختار این نهاد مدنی (شورایاری) در راستای تأکید و تثبیت زیرساخت‌های همگرایانه شهری و دوری از واگرایی گروه‌ها شکل گرفته است، اظهار داشت: شورایاری‌ها پله نخست مشارکت شهروندان در اداره شهر و بستری برای رسیدن به زندگی مناسب در محلات هستند. در این جهت، شورایاران می‌توانند صدای رسای مردم محلاتی باشند که صدایشان در هیاهوی شهر و فراز و نشیب‌های زندگی روزمره کمتر به گوش می‌رسد و توجه کمتری را به خود جلب می‌کنند.
این عضو شورای شهر با تاکید بر این مطلب که این ایده‌آل بدون همت و مسئولیت‌پذیری منتخبان جدید و مشارکت جدی آنها در کارگروه‌های تخصصی و بهره‌گیری از مشورت‌ها آنها از سوی پارلمان شهری محقق نخواهد شد، تصریح کرد: تشکیل شورایاری‌ها فرصتی بی‌نظیر برای بهره‌مندی مدیریت شهری از توان، ظرفیت و دیدگاه‌های شهروندان برای اداره بهتر شهری است که به همه شهروندان تعلق دارد.
حسینی میلانی ادامه داد: پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها در حالی روز جمعه با حضور پر شور و فراتر از انتظار برگزار شد که اساسا هدف اصلی برگزاری این انتخابات، حرکت جدی و فعالانه‌‌تر شورایاری‌ها به سوی انجمن‌هایی مشارکت‌محور و بر مبنای فعالیت داوطلبانه، مدنی و غیرسیاسی است به گونه‌ای که هویت و تعلقات محله‌ای شهروندان احیا شده، اعتماد به صندوق‌های رای ترمیم یافته، حس شهروندی تقویت شده و به سرمایه اجتماعی شهر افزوده شود. 
وی با بیان اینکه ستاد هماهنگی شورایاری‌ها همراه با نمایندگان محترم در شورای شهر تلاش کرد زمینه حضور پر رنگ‌تر افراد موثر، متعهد و متخصص از تمامی اقشار مختلف اجتماعی را فراهم کند، خاطرنشان کرد: در این انتخابات 12 هزار نفر نامزد شدند که 25 درصد آنان را زنان و بیش از 50 درصد از آنها را جوانان تشکیل می‌دادند. 
نائب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها افزود: حضور پررنگ زنان و جوانان در انتخابات شورایاری‌ها نه تنها شورای پنجم را به حرکت این دوره از شورایاری‌ها به سمت فعالیت‌های تخصصی امیدوار می‌کند بلکه پیام افزایش دغدغه آحاد مختلف جامعه برای مشارکت در اداره امور را منعکس می‌کند که کمترین نتیجه آن، افزایش همدلی در میان شهروندان است. 
حسینی میلانی با بیان اینکه نزدیک به 510 هزار نفر در این انتخابات شرکت کردند که 39 درصد از آن را زنان تشکیل می‌دادند، ابراز داشت: 16.3 درصد منتخبان اصلی را زنان تشکیل می‌دهند که نسبت به دوره چهارم افزایش پیدا کرده و 200 نفر به زنان شورایار نسبت به دوره قبل اضافه شده است. 
وی با بیان اینکه میانگین سنی منتخبان نیز 43 سال است، عنوان کرد: جوانترین عضو شورایاری دوره پنجم 22 سال و بزرگترین شورایار 74 سال دارد. بیشترین تعداد رای یک داوطلب 1771 رای در محله نعمت‌آباد منطقه 19 بوده است. در این دوره 72 نفر از داوطلبان 22 سال سن دارند که از این تعداد، 15 نفر به عنوان عضو اصلی و 6 نفر عضو علی البدل انتخاب شده‌اند و دو نفر از این جوانان رتبه اول محله خود را کسب کرده‌اند.
وی با اشاره به حضور شهروندان در انتخابات روز جمعه شورایاری‌ها یادآور شد: انتخابات شورایاری‌ها در حالی روز جمعه با هفت هزار صندوق راي و در 1700 شعبه اخذ راي برگزار شد که علیرغم تبلیغات دشمنان خارج‌نشین مبنی بر بی‌توجهی مردم به این انجمن‌ها و همچنین برخی موانع و تنگناهای داخلی، حضور چشمگیر مردم در انتخابات شورایاری‌ها را به همراه داشت. 
این عضو شورای شهر با تاکید بر اینکه مردم با مشارکت پیش‌بینی نشده‌شان توانستند در گرمای سخت و طاقت‌فرسای تابستان، گرمابخش انتخابات محلی شهر خود باشند، بیان کرد:‌این مهم، نشان از رشد و بلوغ فکری جامعه، میل به مشارکت، باور قلبی به اصلاح و مدیریت کشور از طریق صندق رای دارد و اتحاد و همدلی در بین مردم را بر همگان ثابت کرد.
حسینی میلانی افزود: علیرغم برخی بی‌مهری‌ها، با عزم راسخ شورای شهر، همت ستودنی و بی‌سابقه شهرداری تهران و با همراهی درخور تقدیر وزارت کشور، استانداری و فرمانداری تهران، حمایت شایسته معاونت حقوقی ریاست‌جمهوری و همکاری‌های دستگاه‌ و نهادهای مختلف، ناظران، بازرسان اعضای هیات‌های نظارت و اجرایی این انتخابات برگزار شد. 
وی با بیان اینکه منتخبان پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها از امروز معتمدان عزیز این شهر هستند، اظهار داشت: امیدواریم با همکاری متقابل مدیریت شهری در انجام وظیفه اصلی خود یعنی ارتباط بین شهروندان و مسئولان شهری و داشتن شهری که شایسته شهروندان باشد از هیچ تلاشی دریغ نکنند.  
نائب رئیس ستاد هماهنگی شورایاری‌ها با یادآوری برگزاری الکترونیکی انتخابات شورایاری‌ها تصریح کرد: از مهمترین مشخصه‌های این انتخابات، برگزاری تمام الکترونیکی بود که برای نخستین بار در تهران اجرا شد و خوشبختانه با تمهیدات از پیش فراهم شده از سوی شهرداری تهران و همکاری وزارت ارتباطات روان و بدون اختلال انجام شد. 
حسینی میلانی با بیان اینکه فرایند الکترونیکی انتخابات به گونه‌ای بود که تخلفات و خطاهاي انساني را به صورت چشم‌گیر و قابل توجهی کاهش داد، خاطرنشان کرد: این روند ضمن تسریع و ایجاد سهولت در روند برگزاری انتخابات باعث کاهش زمان رای‌گیری شد. براساس رويه سنتي، زمان لازم براي هر راي اخذ شده حدود چهار تا پنج دقيقه است اما براساس آمار دریافت شده، اين زمان به حدود يك دقيقه در این روش، كاهش پيدا كرد كه نتيجه استفاده از روش الكترونيكي است.
وی اضافه کرد: به دليل آنلاين شدن اين شيوه، ديگر امكان راي دادن يك نفر در دو يا چند شعبه وجود نداشت. همچنین برگزاری الکترونیکی موجب شد تا هزینه‌های برگزاری انتخابات به صورت قابل توجهی کاهش یابد و امیدواری‌ها را برای تعمیم این تجربه موفق به سطح ملی افزایش دهد.
این عضو شورای شهر تهران خطاب به شورایاران ابراز داشت: پس از برگزاری انتخابات، امید است که منتخبان پنجمین دوره شورایاری‌های شهر تهران، با برنامه‌ریزی دقیق و تشکیل کارگروه‌های تخصصی در محلات، گام‌های مؤثر و ماندگاری در راستای حل مسائل عمومی هر محله و نهایتا شهر تهران برداشته و مدیران حوزه شهری با بهره‎گیری از تجربیات و پتانسیل پیوندآفرینی این انجمن‌ها، فرایندی سازنده با شهروندان را پی‌ریزی کنند چراکه این انجمن‌ها بی‌تردید محلی برای گفت‌وگوها و تفاهمات شهروندان بر سر چیستی مسائل و راهکارهای حل آنها ایجاد خواهند کرد.
حسینی میلانی ادامه داد: شورای شهر تهران ضمن تبریک و آرزوی موفقیت برای منتخبان پنجمین دوره انتخابات شورایاری‌ها از اقشار مختلف زنان، جوانان و آحاد شهروندان برای حضور پرشور و وحدت‌آفرین خود در انتخابات تقدیر و تشکر به عمل می‌آورد و این نوید را می‌دهد که در دو سال باقیمانده از عمر شورای پنجم، زمینه مشارکت شورایاران را در پاسداری کارآمد از حقوق محلات فراهم سازد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: