• يکشنبه ١٧ شهريور ١٣٩٨-١٥:١٤
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٥٩٨٩
تذکر احمد مسجد جامعی به سندی فراموش شده در شهرداری تهران:10-163

ساختمان مرکز هنرهای سنتی ـ آیینی تعیین تکلیف شود/ این ساختمان می‌تواند محل گردآوری آثار مربوط به سیدالشهداء (ع) شود

عضو شورای اسلامی شهر تهران با تاکید بر تکمیل و بهره‌برداری پروژه مرکز هنرهای نمایش و آیینی از شهرداری تهران خواست نسبت به وضعیت این پروژه که سال‌ها از زمان شروع به ساخت آن می‌گذرد به شورا گزارش دهد.

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران احمد مسجدجامعی در یکصد و شصت و سومین جلسه شورا، با اشاره به تذکر محسن هاشمی رئیس شورا درباره تکمیل پروژه‌های فرهنگی تهران، گفت: در دوره چهارم شورا سندی با عنوان «الزام شهرداری تهران به تهیه مکانی برای جمع‌آوری کتاب‌ها، اسناد، اشیا، تابلوها، آثار مربوط به حضرت سیدالشهداء (ع)» به تصویب رسید که بسیار هم روی آن بحث و بررسی شد و سند استواری است؛ در تهرانگردی اخیر هم که با موضوع محرم بود و رئیس شورا هم حضور داشت، بعضی از این آثار را از نزدیک دیدیم.
وی با اشاره به صاحبان و ویژگی‌های برخی از این آثار گفت: به عنوان مثال با خانواده میرزا علی دیدار داشتیم که از قدیمی‌ترین خانواده‌های پرده‌خوان‌ تهران هستند و دیدیم که حافظ چه پرده‌ها و چه سیاهه‌هایی از تعزیه بودند و حدود 500 سیاهه را جمع‌آوری کرده بودند؛ یا آقای طالعی‌نیا از نقاشان قهوه‌خانه‌ای که او هم آثار ارزشمندی داشت یا تکیه شوفرها که انواع تابلوها و لباس‌های تعزیه را حفظ کرده بودند.
مسجدجامعی افزود: متاسفانه این آثار پراکنده است و هنر کهن، سنتی و آیینی ما که بنا به گفته فعالان این عرصه فکر می‌کردیم بیشترین توجه به آن می‌شود، کمترین توجه به آن شده است.
وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه در اوایل دهه 80 ایده مشترکی میان وزارت ارشاد و شهرداری تهران تعریف شد که بر اساس آن مرکز هنرهای سنتی و آیینی ساخته شود؛ افزود: آن موقع سرکار خانم صدراعظم نوری شهردار منطقه‌ای بودند که مرکز در آنجا قرار دارد؛ اما اخیرا هم بازدیدی داشتم و هم اطلاعات دقیقی از آنجا گرفتم، که مشخص می‌شود وضعیت این مرکز همچنان بلاتکلیف است.
وی با تشریح ظرفیت‌های این مرکز افزود: این مرکز هم ظرفیت کتابخانه دارد، هم ظرفیت گالری و هم 4 ـ 3 سالن بزرگ، کوچک و متوسط ظرفیت نمایش دارد؛ همچنین شیوه نمایش آن به دلیل پیشبینی کانون مرکزی و سکوی مدور با نمایش‌های آیینی سازگار است.
مسجدجامعی افزود: عملیات ساخت این مرکز کم و بیش 90 درصد پیشرفت داشته و حتی مدتی اجرا هم داشته است؛ این مرکز 6 هزار متر زمین و 18 هزار متر بنا دارد؛ بنابراین کار فاخر و عظیمی است و در یکی از بهترین جاهای تهران یعنی خیابان شریعتی نرسیده به خیابان ملک قرار دارد که ظاهرا خود باغ ملک هم در اینجا بوده است ولی این سرمایه در معرض مستهلک شدن قرار دارد.
مسجدجامعی با تاکید بر اینکه سند «الزام شهرداری تهران به تهیه مکانی برای جمع‌آوری کتاب‌ها، اسناد، اشیا، تابلوها، آثار مربوط به حضرت سیدالشهداء (ع)» در این مرکز می‌تواند متمرکز شود، تصریح کرد: اگر این اتفاق بیفتد هم آن سند به سرانجام می‌رسد و هم ساختمان مرکز هنرهای نمایشی آیینی تکمیل شود.
وی از شهرداری تهران خواست درباره مراحل کار و وضعیت این مرکز گزارشی به صحن شورا ارائه کند و افزود: من این گزارش را گرفته‌ام منتها باید به صحن گزارش داده شود چون سرمایه شهر دارد از بین می‌رود؛ سال‌ها از آغاز این پروژه می‌گذرد و هنوز نیمه کاره مانده و هر روز بیشتر آسیب می‌بیند.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: