• شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٨-١١:٥٠
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٦٠١٣
نژادبهرام در گفت و گو با خبرگزاری صدا و سیما مطرح کرد:

نمای ساختمان‌ها جزء حقوق شهروندی است

عضو شورای شهر تهران گفت: رویکرد شورای شهر به بنای ساختمان‌ها، هویتی است و باید حقوق شهروندی در نما‌ها لحاظ شود.

 

 

 

به گزارش معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران  زهرا نژادبهرام در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صداوسیما افزود: ساماندهی نمای ساختمان‌های پایتخت، دغدغه شورای شهر است و بر اساس مصوبه نما در سال ۹۲، کمیته‌های نما در همه مناطق به طور جدی در حال فعالیت هستند.

وی گفت: پیش از این همکاران ما در شهرداری در این کمیته‌ها فعال بودند، اما حالا با حضور متخصصان، استادان دانشگاه و نمایندگان شورای شهر، کار می‌کنند.

عضو شورای شهر گفت: زیبایی شهری را آرامش بخش و هویتی می‌بینیم و قرار است نما در حوزه شهروندی ارائه شود. درست است که ساختمان‌ها ملک خصوصی است، اما لایه بیرونی جزو حقوق شهروندی است و بخش عمومی شهر محسوب می‌شود و باید حقوق شهروندی لحاظ شود.

نژادبهرام افزود: آشفتگی‌های زیادی در بنا‌ها و نما‌ها داریم، نما‌های مختلفی در مناطق مختلف شهر ساخته شده است که سنخیتی با محدوده و محله یا شاخص‌های مربوط به آن منطقه ندارد.

وی با بیان اینکه مهم‌ترین بخش کار کمیته‌ها تمرکز بر مواد سازنده نما و ارائه توصیه‌هایی به سازندگان است، گفت: موضوع نما، دو بخشی است. یک بخش به مدیریت شهری و بخش دیگر به شهروندان اعم از معماران، طراحان و سازندگان مربوط می‌شود. شهروندان باید به این باور برسند که هر نمایی را نمی‌توان در هر محدوده یا محله‌ای استفاده کرد و باید تمایل داشته باشند که از ظرفیت‌هایی که مدیریت شهری برایشان ایجاد کرده است، استفاده کنند.

نژادبهرام افزود: نما یک اثر هنری در شهر است و جزو فضای عمومی محسوب می‌شود. شاید یک اثر هنری پست مدرن در محدوده سنتی استفاده شود، اما سنخیتی با آن نخواهد داشت و نمی‌توان بین آن دو اتصال برقرار کرد، اگر اثر هنری منطبق بر ساختار‌های محله‌ای باشد، بهتر و بیشتر می‌تواند پاسخگو باشد و زیباشناسی محله‌ای و انسانی هم در پی خواهد داشت.

وی گفت: نمایندگان شورا با این رویکرد در کمیته‌های نما حضور دارند و با کمک استادان به طور مداوم دیدگاه‌های شورا را در محدوده‌های مختلف شهر ارائه می‌دهند. برای نما‌های شاخص شاید بتوان یک اثر هنری ارائه داد که در شهر دیده شود، اما اعضای کمیته نما در محلات با ارائه طرح‌های پیشنهادی مسیر طراحی نما را برای سازندگان و طراحان تبیین می‌کنند.

عضو هیات رییسه شورا افزود: برخی مناطق مثل ۹ و ۱۱ طرح‌های پیشنهادی داشته اند و بعضی از کمیته‌ها هم ۸ مدل به طراحان پیشنهاد کرده اند، باید دست طراحان را باز گذاشت، چون با محدود کردن دست طراحان اثر هنری محدود می‌شود. ظاهر شهر در طول ۱۵۰ سال گذشته ساخته شده است، اما معماران و طراحان توجه زیادی به ظاهر شهر نکرده اند.

 

وی گفت: در گذشته به سبک معماری ساختمان‌ها توجه بیشتری می‌شد، اما در چند سال گذشته معماران به این موضوع توجهی نداشته اند. از رسانه ملی و رسانه‌های خبری می‌خواهم هنر را به منزله یک ابزار برای اطلاع رسانی قرار دهند. هنر زبان گویای هنرمند است و همه نما‌های ساختمانی هم اثری هنری است.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: