• شنبه ٢٣ شهريور ١٣٩٨-١٠:٤٣
  • دسته بندی : اخبار
  • شماره خبر : ١٦٠٠٧
رئیس کمیسیون سلامت و محیط زیست شورای شهر تهران:

نمایشگاه و فروشگاه‌ها نباید مردم را به استفاده از ظروف یکبار مصرف ترغیب کنند

صدراعظم نوری گفت:سیاست گذاری در حفظ محیط زیست باید به گونه‌ای باشد تا مردم به استفاده از ظروف یکبار مصرف ترغیب نشوند.

به گزارش معاونت ارتباطات و امور بین الملل شورای اسلامی شهر تهران زهرا صدراعظم نوری رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره میزان تولید و تناژ پسماند در دهه اول محرم نسبت به دیگر ایام سال گفت: خواسته من از شهروندان این است در حالیکه نذورات خود را در این ایام عزیز ادا می‌کنند در حفظ محیط زیست و درست مصرف کردن دقت لازم را داشته باشند، زیرا اقدام ارزشی آن‌ها با رعایت بهداشت محیط و حفظ محیط زیست تکمیل می‌شود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران با اشاره به افزایش تولید پسماند در روز‌های پایانی دهه اول محرم گفت: متاسفانه پس از پایان ایام سوگواری با انباشت زیاد پسماند مواجه هستیم و شهروندان توجهی به این نکته ندارند که نیروی پاکبانی که وظیفه جمع آوری ظروف یکبار مصرف را از سطح معابر بر عهده دارد نیز انسان است و جمع آوری این حجم از ظروف یکبار مصرف کاری طاقت فرسا است.

او تأکید کرد: بررسی‌ها نشان می‌دهد میزان تولید پسماند در دهه اول محرم نسبت به دیگر ماه‌های سال افزایش پیدا می‌کند و من می‌خواهم شهروندان را به رسم و آیین نذری دادن در گذشته سوق دهم.

صدراعظم نوری با اشاره به استفاده از استکان‌های و ظروف چینی و ملامینی برای پخش نذورات در دهه اخیر گفت: در گذشته رسم ارزشمندی وجود داشت که شهروندان زمانی که می‌خواستند نذورات خود را ادا کنند به جای استفاده از لیوان‌های یکبار مصرف پلاستیکی از استکان‌ برای چای دادن و به جای استفاده از ظروف یکبار مصرف با پایه فوم از ظرف‌های بلور ، چینی و ملامینی استفاده می‌کردند که همین امر کاهش چشمگیر پسماند (ظروف یکبار مصرف) را به دنبال داشت.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران ادامه داد: حتی در دهه اخیر شاهد بودیم سفره‌هایی که برای هیئت‌ها و تکایای مذهبی پهن می‌شد جزء سفره‌های قابل شست و شو و چند بار مصرف بود.

او در پاسخ به این سئوال که چرا نمایشگاه‌هایی مانند عطر سیب که مجری طرح تأمین مایحتاج هیئات و تکایای مذهبی است به عرضه ظروف پلاستیکی اقدام می‌کنند گفت: خوشبختانه امسال نمایشگاه عطر سیب با رویکردی متفاوت برگزار شد که در آن به مسائل علمی، هنری و معنوی پرداخته شد.

صدراعظم نوری ادامه داد: در این نمایشگاه( عطر سیب) خوشبختانه به مسائل محیط زیستی اهمیت ویژه‌ای داده شد به طوری که اگر در این نمایشگاه حضور پیدا می‌کردید شاهد بودید که حتی عرضه چای در استکان صورت می‌گرفت و این اقدامی در مسیر ترغیب متولیان هیئات به حذف ظروف یکبار مصرف بود.

رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران تأکید کرد: برای ترویج دغدغه حفظ محیط زیست نیاز است که اصلاح رفتاری را از نهادهایی، چون مدیریت شهری که مسئول برگزاری این چنین نمایشگاه‌هایی در پایتخت است آغاز کرد.

 

نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: